Kā nezaudēt augļu un dārzeņu vērtīgās uzturvielas?

Gatavosim un ēdīsim augļus un dārzeņus, lai tie zaudētu pēc iespējas mazāk vērtīgo vitamīnu, minerālsāļu un citu uzturvielu.

FOTO: Shutterstock.com

 

1. Dārzeņi jāmazgā tekošā ūdeni ar suku.
2. Mizojot  augļus  un  dārzeņus, jāgriež  pēc iespējas plānāka miza, jo tieši zem mizas atrodas vērtīgas barības vielas.
3. Tīrot vai rīvējot jālieto nerūsējošie naži un rīves.
4. Pēc notīrīšanas augļus un dārzeņus nevis jātur ūdenī, bet gan ātri jānoskalo, lai neietu zudumā ūdeni šķīstošie vitamīni un minerālsāļi.
5. Pēc notīrīšanas dārzeņi tūlīt jāvāra, pārlejot ar nelielu vāroša ūdens daudzumu, nevis ar aukstu ūdeni. Nevāra uz lēnas uguns pārāk ilgi Vārot karotīnu saturošus dārzeņus, pievieno mazliet tauku vai eļļas.
6. Visus dārzeņus un kartupeļus vāra aizvākotos traukos, turpretī spinātus, skābenes, zaļās pupiņu pākstis, sarkanos kāpostus vāra vaļējā traukā, lai tie nezaudētu krāsu. Izvairieties no ēdiena otrreizējas sildīšanas!
7. Augļi un dārzeņi, kas notīrīti un domāti salātiem, jāpasniedz, tikko tie sagatavoti ēšanai. Sasmalcināti augļi un dārzeņi gaisa un gaismas ietekmē zaudē barības vērtības.
8. Vārot dārzeņus, nekad nepievienojiet dzeramo sodu, jo tā sašķel vitamīnus.
9. Notīrīti augļi nepaliek melni, ja tos iegremdē ūdenī, kam pielieta karote etiķa.
10. Dārzeņos, kas pagatavoti tvaicējot, saglabājas vitamīni, minerālsāļi u. c. vērtīgas vielas. Jo lielākos gabalos dārzeņus tvaicējam, jo vairāk vitamīnu tajos saglabājas.
11. Ja sīpols ir ļoti sīvs, iegremdējiet to aukstā ūdenī — sīvums pazudīs.
12. Ābolus un tomātus vieglāk nomizot, ja tos pārlej ar verdošu ūdeni.
13. Ja vien iespējams, svaigus kāpostus nevāra ilgāk kā 15—20 minūtes. Ilgāk vārot, rodas sēra savienojumi, kāposti iegūst nepatīkamu garšu un zaudē savu krāsu. Sākumā vāra vaļējā traukā, lai pazustu sūrā garša, pēc 5 minūtēm trauku var aizvākot.
14. Bietes un dārza zaļos zirnīšus ieteicams vārīt bez sāls — bietes būs garšīgākas, bet zirnīši ātrāk būs mīksti.
15. Melnos rutkus nomizo, 15 minūtes patur aukstā ūdeni — nebūs tik sīvi. Jāpiebilst, ka tas jādara tikai tad. ja salātus sagatavo ar eļļu. jo ar krējumu sagatavoti rutki nekad nav rūgti.
16. Ķiršu kauliņus izžāvē, uzglabā stikla burciņā. To kodoli noder pie kompotiem un dažādiem dzērieniem (liķieriem) kā brīnišķīga garšviela.
17. Ziedkāpostus (ari galviņkāpostus, ja tie mīksti) pirms lietošanas iegremdē sālsūdenī vai etiķūdenī. Pēc 15 minūtēm virs ūdens pacelsies kāpuri, ja kāpostos tādi būs bijuši.
18. Dārzeņu buljons (ūdens, kurā vārīti dārzeņi un garšsaknes) izlietojams zupām, mērcēm.
19. Kartupeļi skābā vidē nevārās mīksti, tādēļ skābenes, skābētus gurķus u. c. skābas piedevas pievieno, kad kartupeļi jau mīksti, vai sautē tās atsevišķi un pievieno pēc tam.
20. Sasaluši kartupeļi nebūs saldi, ja tos dažas dienas paturēs siltumā.
21. Kartupeļu biezenis ir garšīgāks no kartupeļiem ar gludu, dzeltenīgu mizu. No brūniem un sarkanīgiem kartupeļiem iznāk līmīga biezputra. Pienu uzkarsē līdz vārīšanai, citādi biezenis būs tumšs, pelēks.
22. Kartupeļus liek verdošā ūdeni un vāra uz mērenas uguns, lai ciete uzbriestu vienmērīgi, citādi var gadīties, ka kartupelis no virspuses izšķīdis, bet vidū ciets. Marles maisiņā ieliek dažus lokus un dilles (var arī kaltētas), liek pie kartupeļiem vārīties, tad tie būs garšīgāki.
23. Cepot kartupeļus, ieteicams pielikt sāli tikai tad, kad kartupeļi jau pusgatavi.

No grāmatas: V. Gustava, I. Jansone Pavārgrāmata, R.: Izdevniecība Liesma, 1978.

Reklāma
Reklāma