Sīpolu pīrāgs, kuru ēd pat bērni
Lai cik neticami šķistu, bet sīpolu pīrāgu ēd pat bērni. Protams, ne visi, un arī mūsu gandrīz pusaudzis tik nošvaipās, ieraugot, ko grasos gatavot, taču vēl pirms gadiem pieciem arī viņš kāru muti to ēda. Tagad sīpolu pīrāgu atzinusi par labu esam mūsu trīsgadniece, un parasti tas garšo arī visiem ciemiņiem. Pat tiem, kas citkārt lielākus sīpola gabaliņus zvejo ārā no zupas šķīvja.
Vajadzēs
Pamatnei:
- 10 ēd.k. miltus
- 5 ēd.k. skābā krējuma
- 150 g saldkrējuma sviesta
- kārtīgu šķipsnu sāls
Pildījumam:
- 5 palielākus sīpolus, vislabāk sarkanos
- muskatriekstu
- eļļu cepšanai
Virsai:
- 3 olas
- glāzi skābā krējuma
- šķipsna sāls
- siers
Gatavošana
- Izkausē sviestu un sajauc visas pamatnei paredzētās sastāvdaļas, līdz veidojas viendabīga masa. Tad ieliek to ledusskapī apmēram uz stundu (ilgāk var, mazāk ne).
- Tikmēr nomizo un pusripiņās sagriež sīpolus, tad tos apcep eļļā, līdz sīpoli kļuvuši tādi sulīgi mīksti. Cepšanas vidū pārkaisa un tad sajauc ar rīvētu muskatriekstu pēc garšas.
- Olas sakuļ ar glāzi krējuma un šķipsnu sāls, bet sieru sarīvē.
- Ledusskapī pastāvējušo un tātad stingro mīklu liek ar sviestu ieziestā formā un rūpīgi izlīdzina, veidojot maliņas uz augšu – nevajag lielas, vien tik, lai pildījums paiek vietā.
- Kad mīkla ir vienmērīgi izlīdzināta formā, virsū liek ar muskatriekstu saceptos sīpolus, pārlej sakulto olu–krējuma maisījumu un bagātīgi pārkaisa ar rīvētu sieru.
- Liek līdz 200 grādiems akarsētā cepeškrāsnī un cep 20–30 minūtes. Pīrāgs ir gatavs, kad virsiņa apbrūnējusi.
Pīrāgu var ēst gan siltu, gan aukstu, tas labi garšos ar svaigajiem salātiem, skābo krējumu vai kādu citu iecienītu mērcīti. Starp citu, garšu ziņā sader arī sēņu mērce.
Labu apetīti!
Pīrāgs ir tiešām sātīgs, tāpēc, pasniedzot viesiem, iesaku to griezt mazākos gabalos, lai var apēst. Ja gribēs vēl, paņems.
Variācijas
Pildījumam var izmantot, ko vien sirds kāro – dažādus dārzeņus, gaļu, sēnes. Varbūt arī zivis, taču pati neesmu mēģinājusi, tāpēc nezināšu, vai der.