Noslēpums ir atklāts! Kā izcept gardākos frī kartupeļus, kādus būsi ēdis?

Beļģi, kas sevi uzskata par šā ēdiena autoriem, stāsta mīlīgu stāstiņu – ap 1680. gadu Mēzas upes ielejas nabadzīgie iedzīvotāji ķēruši mazas zivtiņas un tās vārījuši eļļā. Kad loms bijis slikts, tie sagriezuši kartupeļus zivtiņu izmērā un vārījuši tos. Šī ir viena no frī kartupeļu romantiskajām izcelsmes versijām, ko gan apgāž fakts, ka šajā reģionā kartupeļi ievesti tikai ap 1735. gadu…
Kad kartupeļi sagriezti, tos noskalo aukstā ūdenī, lai atbrīvotos no cietes. Rūpīgi nožāvē vai nosusini ar papīra dvielīti.

FOTO: Shutterstock.com

Kad kartupeļi sagriezti, tos noskalo aukstā ūdenī, lai atbrīvotos no cietes. Rūpīgi nožāvē vai nosusini ar papīra dvielīti.

Savukārt francūži apgalvo, ka pirmie eļļā vārītie kartupeļu salmiņi pagatavoti Parīzē uz Pont-Neuf tilta 1789. gadā Franču revolūcijas laikā. Kam ticēt? Nav svarīgi, galvenais, lai mazie, gardie, kraukšķīgie kartupelīši netiek nepelnīti nozākāti. 
 

Daudzas tautas novērtējušas šo gardumu un ierādījušas tiem paliekošu vietu savā kulinārijas mantojumā. Angļi kartupeļus griež biezākus un tos nemizo, iegūstot gardus, kraukšķīgus, palielus salmiņus, ko pasniedz kopā ar alus mīklā fritētu zivs gabalu, ietītu avīzē; visa pasaule tos zina kā fish & chips. 

 

Kanādā, Kvebekas provincē, kartupeļus pasniedz, pārlietus ar Čedaras sieru un brūno mērci, – la poutine ir viens no populārākajiem ēdieniem ne tikai pusdienās, bet arī agrā rītā pēc trakulīgas ballītes. Meksikāņi tos ēd ar citronu sulu un pipariem, itāļi – tikai ar sāli. Francūžiem frī kartupeļi ir neatņemama piedeva steikam (steak-frites). Pasniedzot tos pie mīdijām, kartupeļi ir smalkāka griezuma, tā sauktie pommes paille jeb kartupeļu salmiņi.

 

Kā cept, ar ko ēst? 

(Māca Spināti un sviests (@unsviests) saimniece Ieva Salmane.)

 

Reklāma
Reklāma

Sāksim ar kartupeļu izvēli – būs nepieciešami miltainu šķirņu kartupeļi, jo tie veido jauki kraukšķīgu ārpusi. Ērtāk būs strādāt ar liela izmēra bumbuļiem, tad tos varēs sagriezt līdzīgākos salmiņos, kas izcepsies vienlaikus. Arī taukvielas izvēle ir svarīga. Mūsdienās lielākoties izmanto augu eļļu, jo tā nepiedeg un neveido nosēdumus. Tomēr labāku garšu var panākt, eļļai pievienojot nedaudz sviesta vai lietojot eļļu uz pusēm ar liellopa taukiem. 

Kad kartupeļi sagriezti, tos noskalo aukstā ūdenī, lai atbrīvotos no cietes. Rūpīgi nožāvē vai nosusini ar papīra dvielīti.

Lai tiktu pie kraukšķīgas, zeltainas garoziņas un garda miltaina vidiņa, kartupeļus fritē divreiz. Vispirms izvēlēto taukvielu uzkarsē līdz 150–160 grādiem un kartupeļu salmiņus tajā cep 5–7 minūtes. Tad izcel tos no taukvielām un noliec malā, bet eļļu uzkarsē līdz 180–190 grādiem. Tajā kartupeļus fritē vēlreiz, līdz tie kļuvuši zeltaini brūni. Pasniedz nekavējoties.
 

Bez tradicionālās majonēzes un kečupa vēl ir neskaitāmi veidi, ar ko būtu vērts nogaršot šos kartupeļus, piemēram, sarkanvīna etiķis, rīvēts siers, zaļo zirnīšu biezenis, karija mērce, sinepes, Bernes mērce, Holandes mērce, tzatziki, brūnināts sviests, aioli, citronu sula, barbekjū mērce un pat medus.

 

Vairāk “Zelta receptes” meklē jaunākajā “100 labi padomi Saimniecei” numurā! 

Saistītie raksti