Ko katrā vecumposmā bērnam iemāca sporta pulciņi

Sporta pulciņi ir vieta, kur bērns iemācās drosmi, rūpes par sevi, disciplīnu, apgūst socializēšanās prasmes, iegūst draugus, kļūst fiziski spēcīgāks un ne tikai. Katrā vecumposmā ir savi ieguvumi, kas nav saistāmi tikai ar fizisko labsajūtu, bet arī ieliek pamatus dzīvē noderīgām prasmēm un vērtībām. Rūda raksturu!
Sportojot pulciņos, katrā vecumposmā ir savi ieguvumi, kas nav saistāmi tikai ar fizisko labsajūtu.

FOTO: Shutterstock.com

Sportojot pulciņos, katrā vecumposmā ir savi ieguvumi, kas nav saistāmi tikai ar fizisko labsajūtu.

Būtiskāko katrā vecumposmā atklāj “Rimi Bērniem” eksperts, sertificēts fitnesa treneris Kārlis Matisāns.

 

2 – 3 gadi

Pavisam maziem bērniem sporta nodarbībās ir uz rotaļu pamatprincipiem balstītas aktivitātes. Svarīgākais šajā vecumposmā – būt daļai no grupas un, esot grupā, pārvarēt šķēršļus! Bērnus ļoti iedrošina redzēt, kā citi vienaudži dara to pašu, ko viņi, un parasti mazo bērnu nodarbībās emocijas sit augstu vilni – ir spiegšana, smiekli...

Ja bērni regulāri ir šādā vidē, viņi pierod socializēties.

Ieguvums: drosme doties un darīt, uzticēties grupai. Tie ir pirmie soļi, kā bērns saprot, ka viņš ir viens no grupas, bet viņam nav obligāti jābūt grupā. Ja viņš vēlas, viņš, piemēram, var paiet malā un būt vērotājs, nevis dalībnieks.

 

5 – 6 gadi un sākumskolēni

Šajā vecumposmā atrašanās grupā var būt palīdzoša, lai bērns darītu, jo mājas vide var nebūt motivējoša. Piemēram, ja vecāki teiks, lai bērns iemācās kādu deju soli, mazais to var uztvert kā papildu slogu visam tam, ko vecāki mēdz teikt mājās – nomazgā traukus, sakārto mantas, nolikt drēbes utt. Vārdi “iemācies deju soli” ietilpst tajā pašā kategorijā – neinteresantā, bērnam garlaicīgā uzdevumu virknē.

Turpretī pulciņā vecāku nav klāt un bērns ir atvērts jaunai videi, jauniem piedzīvojumiem, informācijai. Bērns nejutīs to, ka tas ir fiziski grūti, un nereti izdarīs pat vairāk. Jo grupas darbs ir motivējošs faktors darboties.

Ieguvums: pierast, ka sportiskas aktivitātes, pulciņš ir normāla dienas rutīnas sastāvdaļa cilvēkam, kas arī prasa zināmu piepūli. Un dažreiz var būt grūti, var būt nogurums – to visu bērns apgūst.

 

Reklāma
Reklāma

Pusaudža vecums

Šajā vecumā bērni paši jau sāk izdarīt savas izvēles. Jāatgādina, ka arī pusaudzis var uzsākt sporta gaitas, ja iepriekš tas nav darīts. Viņa motivācija var būt dažāda, taču viņš būs apzināti izdarījis izvēli, veltīs laiku tam un domās par to, ko vēlas sasniegt. Piemēram, ja pusaudža sirdslieta ir veikt trikus ar riteni, tad to būs iespējams izdarīt labāk, ja viņam būs labāka fiziskā sagatavotība. Pusaudzis to saprot un var izdarīt savu izvēli – vai un ko tieši vēlas darīt sportiskajā jomā un vecākiem ir jāatbalsta savs bērns.

Ieguvums: regulārs sports nostiprina disciplīnu un ieliek pamatus rūpēm par sevi.

 

15 –16 un vairāk gadi

Jaunieši regulāri centīsies savu spēju robežas pārlikt mazliet tālāk un ar centīgu darbu sasniegt vēlamo rezultātu.

Ieguvums: savu spēju apzināšanās.

 

Vēl 2 svarīgi punkti

Gan pusaudžiem, gan jauniešiem piederība kādam sporta pulciņam reizē ir arī socializēšanās. Veidojas draudzības, notiek kopīga iešana uz un no treniņiem, pa ceļam risinot dažādas sarunas utt. Tā ir lietderīga laika pavadīšana ar konkrētu mērķi.
Visos vecumposmos ļoti būtisks ir vecāku atbalsts! Bērnam ir jājūt, jāzina, ka viņam ir vecāku atbalsts tajā, ko viņš dara. Kā to parādīt bērnam? Izrādot interesi par to, ko viņš darījis nodarbībā, kā viņam veicies, ko jaunu apguvis vai kas iecerēts nākamajās reizēs u. tml. Jāapzinās, ka šis pulciņš ir daļa no bērna dzīves.
 

Atceries!

Saņemot kārtējo mēneša rēķinu par pulciņu, neizrādi bērnam, ka tev tas varbūt ir kā slogs vai kā citādi nepatīkams moments. Pretējā gadījumā tas var bērnā radīt sajūtu, ka viņš ir par nastu vecākiem.

Saistītie raksti