Kuri ir efektīvākie dabas līdzekļi pret saaukstēšanos? Skaidro pediatrs Edgars Mednis

Medus, ķiploks, rutks, dzērvenes, sīpols – tās ir tikai dažas no dabas veltēm, kas izmantojamas kā lielisks līdzeklis cīņā pret saaukstēšanos. Apkopojam vecāku iesūtītās receptes un idejas, kā izvairīties no saaukstēšanās un kā cīnīties pret tās simptomiem, ja tomēr nācies saķert iesnas, klepu vai kādu citu kaiti, kas traucē ikdienas darbos. Iesūtītos padomus vērtē ārsts homeopāts Edgars Mednis.

Vīrusu aktivitātes laikā atceries par ķiploku krellēm!

FOTO: Shutterstock.com

Vīrusu aktivitātes laikā atceries par ķiploku krellēm!

KĀ CĪNĪTIES AR KLEPU

  • Sagriež vidēja lieluma sīpolu nelielos kubiciņos, to daudzumu sadalot divās daļās. Tad saturu ieber divos politilēna maisiņos, un tos uz nakti piesien pie kājām, uzvelkot virsū vilnas zeķīti. No rīta istabā gaiss ir diezgan nepatīkams, bet efekts ir ļoti labs. (Recepti iesūtīja Arita Valtenberga.)
     

Dr. Medņa komentārs: Pēdas sildīt var arī ar sinepju pulveri  ieberot to vienkārši zeķītē. Vienīgi jāuzmanās alerģiskiem bērniem. Šajā receptē īsti neizprotu polietilēna maisiņu nozīmi. Pēdā ir daudz reflektoro punktu, kas atbild par visiem orgāniem. Tādēļ  mērena to stimulācija saslimšanas gadījumā palīdzēs ātrāk izveseļoties. Reizēm pietiek arī tikai ar vilnas zeķītēm uz pliku pēdu.

 

  • Ja bērnam ir atklepojošs klepus, apvāru kartupeļus ar visu mizu un piesienu mazajam pie krūtīm un uz muguriņas – lai pasildās. Sildās tik ilgi, kamēr ir pacietība – pacietības veicināšanai mēdzu uzlikt kādu labu multfilmu. Pēc tam bērnam jāliek lēkāt pa gultu vai jākutina – lai klepus nāk ārā. Svarīga piezīme – sildīšanas pasākumus nedrīkst izpildīt, ja ir temperatūra, citādi tā pacelsies vēl lielāka. (Recepti iesūtīja Justīne Fridrihsone.)

Dr. Medņa komentārs: Sildīt krūtiņas bērnam nevajadzētu arī, ja ir dzirdama svilpošana, kas varētu liecināt par bronhu sašaurinājumu. Tādā gadījumā efekts būs negatīvs, jo stāvoklis pasliktināsies. Ar kartupeļiem ir jābūt arī uzmanīgiem, lai nav par karstu, lai neveidojas apdegums. Labāk sildīt muguriņu, krūtis nē.

 

  • Priežu sīrups pret klepu. 1 kilograms priežu čiekuru, kas jāievāc līdz 6. jūlijam, 2 kilogrami cukura un 2 litri ūdens. Čiekuriņus aplej ar verdošu ūdeni, patur 10 minūtes. Kamēr čiekuri mirkst, sagatavo sīrupu. Pēc 10 minūtēm čiekurus nokāš un liek sagatavotajā sīrupā vārīties uz lēnas uguns. Vāra 3 stundas, ik pa laikam pamaisot un nosmeļot putiņas. Gatavs sīrups izskatās tumši sarkans. Caur sietiņu izkāš, sīrupu pilda burkās un aizvāko, var glabāt istabas temperatūrā, bet pēc atvēršanas jāglabā ledusskapī. Šo sīrupu var dot gan bērniem, gan pārējiem ģimenes locekļiem, kad ir klepus, vai kakla iekaisums. Mums paliidz, tas pat ir palīdzējis izvairīties no antibiotiku lietošanas. Parasti dodu pa ēdamkarotei līdz pat 5 reizēm dienā. Palīdz dažādiem klepus paveidiem - gan sausam, gan mitram. (Recepti iesūtīja Evija Supe.)

 

  • Pirms šī sīrupa vēl gatavoju sīpolu sīrupu. Ņem palielu sīpolu, sagriež smalki, pārlej ar glāzi ūdens un pievieno 4 deserta karotes cukura. Vāra uz lēnas uguns 5 minūtes, tad nokāš. Pagatavotais daudzums dienas laikā jāizlieto. Šis sīrups palīdz pie ļoti smaga klepus. (Recepti iesūtīja Evija Supe.)

 

  • Mani bērni ļoti labi tikuši galā ar klepu pēc šādas metodes. Es viņiem lieku biezpiena kompreses uz krūtīm. Daru šādi – ņemu vājpiena biezpienu, mazākam bērniņam kādu puspaciņu, lielākam – paciņu biezpiena. Sasildu ūdens peldē, lai būtu patīkami silts, tad lieku marlītē un virsū uz krūtiņām, pa virsu uzlieku vairākās kārtās salocītu dvielīti, lai nepaliek mitras drēbītes, tad sasedz, lai čuč. Jāguļ ir 2 stundas. Parasti es to daru, kad bērni iet gulēt uz nakti. Uzlieku biezpienu un, lai čuč, pēc 2 stundām noņemu un netraucēti var gulēt tālāk. Reizēm slimības pirmajās dienās lieku gan pusdienlaikā, gan uz nakti. Ļoti labi šī metode klepu mīkstina un nav pievīlusi, jo vienmēr esam tikuši galā bez antibiotiku palīdzības. (Iesūtīja Inese Kalniņa.)

Dr. Medņa komentārs: Līdzīgi kā ar kartupeļu sildīšanu es ieteiktu tomēr sildīt muguriņu. Tāpat jāatceras, ka nedrīkst sildīt pie paaugstinātas temperatūras un arī, ja ir dzirdama „čīkstēšana” plaušās.

 

  • Pannā uzkarsē jūras sāli, ieber vilnas zeķītē, un var izsildīt krūtis un muguru, kā arī pēdas, bet ar nosacījumu ka nav paaugstināta temperarūra. Vēl klepu un sāpošu kaklu var ārstēt ar islandes ķērpja novārījumu – tējkarote drogas uz krūzi ūdens, 5 minūtes vāra, lieto pa malkam dienas garumā. Nebrīnieties, tas nav nekāds svešzemju augs, bet sastopams mūsu Latvijas mežos, kad sēņojiet, esiet vērīgi skatieties zem kājām – var atrast ķērpi. Ķērpis ir dabā viens no spēcigākajiem antibiotķiem, ar to var ārstēt plaušu saslimšanas un arī angīnu. (Iesūtīja Evija Supe.)

 

Dr. Medņa komentārs: Sālij ir ļoti liela siltumspēja, tādēļ man pašam patīk šī sildīšana. Var ņemt jebkuru sālī un sildīt muguru, degunu, pēdas.

 

PRET SAAUKSTĒŠANOS

  • Sagriež ķiploka daiviņu mazos kubiciņos vai šķēlītēs, uzsilda pienu, bet ne līdz vārīšanās stadijai un aplej ar to ķiplokus. Dzer karstu, pirms miega. Kad krūze tukša – uzreiz gultā zem segas.  (Recepti iesūtīja Laima Akopjana.)

 

Dr. Medņa komentārs: Es ķiplokus parasti iesaku sagriezt šķēlītēs un palikt zems paladziņa spilvena rajonā. Apliekot ar karstu pienu, ķiploks zaudē daļu no ēteriskajām eļļām, jo karstumā tās sadalās.

 

  • Vecmāmiņas upeņu ievārījums, dažādas zāļu tējas daudz reižu dienā – kumelīšu, klinģerīšu, tām klāt piespiež dzērveņu ogas vai klāt pieēd karoti medus, bet neliek tējā, jo karstajā temperatūrā medus zaudēs labās īpašības. (Recepti iesūtīja Laima Akopjana.)

 

  • Viena no garšīgākajām receptēm - sarīvē rutkus un aplej ar medu vai, ja medus negaršo, ar cukuru un atstāj uz laiku, lai rutks paspēj atsuloties. Sulu dzer iekšā. Der pret klepu un saaukstēšanos. (Receptes iesūtīja Laima Akopjana.)

 

Reklāma
Reklāma
  • Smalki sagriež sīpolu, uzlej tam virsū medu, atstāj uz 10-15 minūtēm, lai no sīpola iznāk sula un tad sulu dzer. (Receptes iesūtīja Laima Akopjana.)

 

  • Ļoti efektīva, bet negaršīga metode, kas gan nederēs bērniem un grūtniecēm. Ielej krūzē šņabi - aptuveni 1/4 no krūzes, un pārējās 3/4 pielej klāt verdošu ūdeni un dzer iekšā. Pēc tam uzreiz uz gultu kārtīgi izsvīst. No rīta būsi vesels. Negaršīga, bet brīnumaini efektīva metode. (Receptes iesūtīja Laima Akopjana.)

 

Dr. Medņa komentārs: Par garšu nestrīdas. Kādam varbūt liksies varen garšīga. Bet ar alkoholu jābūt uzmanīgam strutainu iekaisumu gadījumā, īpaši tas jāatceras novājinātiem cilvēkiem. Jo alkohols ietekmē smadzeņu barjeras caurlaidību un tādējādi var iedzīvoties ļoti nepatīkamās komplikācijās kā meningīts vai encefalīts. Arī sirds un asinsvadu kā arī aknu slimniekiem šī nebūtu ieteicam metode.

 

  • Viena no manis izmantotākamajām receptēm: dzērvenes (300 grami), medus (150 grami), ķiploki (2-3) galviņas. Visas sastāvdaļas sablenderēju un lieku burciņā. Lietoju katru rītu pa 1 ēdamkarotei tukšā dūšā. Lietot sāku septembrī. Man palīdz. Turpretim vakaros dzeru ingvera tēju. Tēju izvēlos pēc noskaņojuma - mežrozīsu augļi, ingvers smalki sagriezts, medus. Aveņu tēja, ingvers, medus. Ābolu miziņu tēja, ingvers, upeņu ievārijums. (Recepti iesūtīja Sandra Mende.)

 

  • Mūsu ģimenē iecienītākā recepte pret saaukstēšanos ir šāds dzēriens. Svarīga ir secība - tātad uzvāram ūdeni, kamēr gatavojam sastāvdaļas, kuras apliesim, lai ūdens elektriskajā tējkannā mazliet padziest. Lielajā krūzē (0,5 litri) izspiežam sulu no citrona un laima. Puse no citrona, puse no laima. Nogriežam gabaliņu no ingvera saknes, apmēram 6–7 cm garu, sagriežam to ripiņās, pievienojam to sulai, tad aplejam ar uzvārīto ūdeni, kad maisījums padzisis līdz apmēram 50 grādiem, tad pievienojam 2 ēdamkarotes medu. Kārtīgi izmaisam un dzeram! Medu var likt pēc garšas, par cik ir laims, tad dzērienu prasās saldināt. Baidos kļūdīties, bet, manuprāt, drīkst lietot arī grūtnieces, nedrīkst, ja ir kādas sastāvdaļas nepanesamība. Domāju, ka drīkst dot arī bērniem, bet diez vai garšos. (Iesūtīja Inese Lipšāne.)

 

PRET IESNĀM

  • Labi palīdz tējkarote mārrutku, tikai jāuzmanās, vai nav jūtīgs kunģis. (Iesūtīja Laima Akopjana.)

 

Dr. Medņa komentārs: Šī recepte nebūtu ieteicam bērniem un kuņģa – zarnu slimību gadījumā.

 

  • Tā saucamā "pavāru metode" – uzvāra kartupeļus un kad tie gatavi, paņem dvieli, apsedz galvu un katliņu, un uzmanīgi elpo iekšā kartupeļu tvaikus. (Iesūtīja Laima Akopjana.)

 

Dr. Medņa komentārs: Inhalācijas ir laba lieta, vienīgi ĻOTI jāuzmanās bērniem, sevišķi maziem, lai nav apdegumu. Jo katliņu ir tik viegli uzgāzt sev virsū. Pie tam sedzot galvu, bērni parasti sabīstas.

 

  • Var skalot degunu ar vieglu sāls ūdeni, vai metode, par kuru nesen uzzināju – iesmērēt degunā sviestu. Izmēģināju divas dienas pa 5x dienā un man palīdzēja.(Iesūtīja Laima Akopjana.)

 

Dr. Medņa komentārs: Sāls ūdens skalošanai ir liela nozīme, lai iesnas ātri pāriet – tas izskalo gļotas no deguna, mazina tūsku, mitrina gļotādu. Sviestu, gan neieteiktu smērēt, jo tas var apgrūtināt gļotu izdalīšanos. Tā vietā var pilināt degunā smiltsērkšķu eļļu, kas arī dziedēs iekaisušo gļotādu.

 

  • Ķiploku krelles un uz šķīvīša sagriezti ķiploki, kas aplieti ar olīveļļu, lai ilgāk saglabājas svaigāki. (Iesūtīja Vita Strauta.)

 

  • Ingvers sarīvēts – mazs gabaliņš un tējkarote medus, citrona šķēlīte. Ļoti labi karstā dzērienā palīdz upenes un karote medus vai cukura. (Iesūtīja Olita Ržečicka.)
  • Manam dēlēnam, kuram ir 2,5 gadi, vislabāk pie pirmajām iesnām un klepus palīdz kājiņu karsēšana siltā ūdenī, kam pievienotas sinepes. Karstu ūdeni pakāpeniski pieleju klāt, turam tik ilgi, cik mazajam pacietības, parsti sanāk 15-20 minūtes. Beidzam karsēt kājas, kad tās jau ieguvušas sārtu toni. Tad uz pēdiņām un krūtīm uzsmērēju terpentīna ziedi. Kājās vilnas zeķes un zem segas. Iesnas pēc 2–3 dienām kā ar roku noņemtas. Šo procedūru gan nedrīkst veikt, kad ir paaugstināta ķermeņa temperatūra. (Iesūtīja Edīte Barsova.)

 

Dr. Medņa komentārs: Arī klasika. Vienīgi ļoti jāuzmanās ar ūdens temperatūru, jo ļoti viegli ir applaucēt kājas. Sinepju vietā var lietot arī sinepju pulveri.

Saistītie raksti