Vai un kā pavasarī jāveic organisma attīrīšana? Naturopāta ieteikumi
Pēc garajiem ziemas mēnešiem ar tik mazo saules devu, pavasarī bieži vien jūtamies pārguruši. Lai sevi atkal "dabūtu uz pekām", nepieciešama organisma attīrīšana.
Gluži tāpat kā mēs pavasarī pārkrāmējam drēbju skapi, ziemas apģērbu noliekot tālākos stūros, tāpat organismam pavasarī nepieciešama revīzija - portālam mammamuntetiem.lv norāda veselības atjaunošanas un izglītības centra "ReCure" dibinātāja Latvijā Guna Bīlande.
Vai visiem cilvēkiem nepieciešama organisma attīrīšana?
Jā, ikkatram no mums pēc ziemas perioda būtu nepieciešams savu organismu atjaunot. Pat bērniem pavasarī būtu nepieciešama atslodze. ja bērns kādu dienu atsakās ēst kādu ēdienu, vecākiem nevajadzētu spiest to darīt, jo bērna organisms, kas vēl nav samaitāts, pats labāk zina, kad, ko un cik daudz tam vajadzētu saņemt.
Kāpēc?
Mūsu organisms sastāv no neskaitāma daudzuma šūnu. Liels daudzums šo šūnu atmirst un tiek nomainītas ar jaunām šūnām ik dienu. Mirušās šūnas kļūst par organismam svešām vielām. Turklāt daži procesi, kas risinās dzīvajās šūnās, arī pastāvīgi veido toksiskus atkritumus, tajās notiekošo metabolisko reakciju dēļ. Taču galvenais kaitīgo vielu uzkrāšanās iemesls ir mūsu dzīves veidu mākslotība. Nepareizs, nepiedienīgs vai maldīgs dzīves stils ir par iemeslu liela daudzuma toksisko vielu uzkrāšanai organismā. Ja šīs vielas netiek likvidētas pietiekami ātri, tās uzkrājas organismā, izsaucot slimības. Tādējādi, lielā mērā mēs paši esam atbildīgi par kaitīgo vielu uzkrāšanos mūsu organismā, norāda naturopāte, citējot grāmatā "Daba ārstē" rakstīto.
Vienīgais slimības iemesls ir indes uzkrāšanās organismā. Tas, ko mēs uzskatām par slimības simptomiem, ir un paliek vienīgi organisma pūliņu atbrīvoties no indēm ārējās izpausmes.
Organisma pūliņi atbrīvoties no šīm vielām izpaužas drudzī, uztūkumos, sāpēs un dažādos citos simptomos. Kad šo pūliņu rezultāts kļūst acīmredzams kādā no ķermeņa daļām, to uzskata par saslimušu. Taču patiesībā akūtā slimība ir tikai dabisko ārstēšanās procesu izpausme organismā. Mūsu varā ir izvēlēties dažādus šo slimību nosaukumus, bet skaidrs ir tas, ka, lai kāda arī būtu šī slimība, un lai kādu ķermeņa daļu tā būtu pārņēmusi, tai ir tikai viens vienīgs pamata iemesls: kaitīgo vielu uzkrāšanās organismā.
Tātad vienīgais slimības iemesls ir indes uzkrāšanās organismā. Tas, ko mēs uzskatām par slimības simptomiem, ir un paliek vienīgi organisma pūliņu atbrīvoties no indēm ārējās izpausmes, atzīmē G.Bīlande.
Kaitīgās vielas cilvēka organisms rodas divos veidos:
1.Ar neveselīgu pārtiku, piemēram, saldumiem, ceptiem kartupeļiem, tā sauktajiem rafinētajiem ogļhidrātiem.
2.Mūsu organismā diendienā mirst un atjaunojas virkne šūnu. Ja organisms, piemēram, ir noslogots ar kādiem medikamentiem vai nepareizu uzturu, tas dabiski nespēj izvadīt vielmaiņas procesā radušos galaproduktus - toksīnus. Kad tie uzkrājušies par daudz, cilvēki sāk sūdzēties par nespēku, galvassāpēm, miegainību utt.
Kā veikt organisma attīrīšanu? Iesaka naturopāte
Saule - mūsu enerģijas lādiņš
Saule ir tas, kas atplaucē visu zaļo dabā un arī mūsu smaidus. Ne velti - ir virkne bioķīmisku procesu, kas cilvēka organismā var notikt tikai dienasgaismas klātbūtnē. Siltajiem saules stariem piemīt dziedniecisks/ārstniecisks spēks. Atrodoties saulē, mēs jūtamies patīkami un komfortabli, muskuļi atslābinās, tiek barots organisms. Pat bez citu enerģijas avotu klātesamības, cilvēka organisms pārvērš saules gaismu enerģijā un D vitamīnā, kura trūkums var izraisīt rahītu bērniem un pat osteoporozi pieaugušajiem, brīdina G.Bīlande. Tādēļ naturopāte iesaka - pēc iespējas vairāk laika veltīt pastaigām svaigā gaisā.
Svaigas augļu un dārzeņu sulas
Svaigas augļu un dārzeņu sulas, kā arī kokteiļi ir bagātīgākie minerālvielu, vitamīnu, antioksidantu, ēterisko eļļu un fermentu avoti. Kā atzīmē naturopāte, šīs vielas trūkst ceptā, vārītā un citādi termiski apstrādātā pārtikā.
Dabīgās sulas un kokteiļi stabilizē sārmu un skābju līdzsvaru asinīs, kas kļūst neregulārs, ja, piemēram, ir slimots ar infekciju slimībām. Tās satur visus ķīmiskos elementus, kas būtiski nepieciešami mūsu organismam. Ar sulām mēs uzņemam daudz vērtīgu vielu vienkopus. Piemēram, lai izspiestu glāzi burkānu sulas, nepieciešami 4 - 6 burkāni. Vai tu dienā tīrā veidā apēstu 5 burkānus?
Dārzeņu sulas papildina ķermeņa rezerves un atjauno spēkus. Tās ir bagātīgas ar minerālsāļiem, un piedalās šūnu veidošanā un to atjaunošanā.
Augļu sulām piemīt spēja veikt vispārējo organisma attīrīšanu, izvadīt toksīnus un veicināt vielmaiņu. Tās satur daudz cukuru un vitamīnus. Augļu sulas piemērotas cilvēkiem, kuri strādā fiziski smagu darbu.
Tāpat pavasarī ir lietderīgi organisma enerģijas rezerves papildināt ar diedzētiem graudiem un svaigiem zaļumiem. No zaļumiem ir derīgs pilnībā viss, kas atrodams gan pavasara dārza vai siltumnīcas dobēs, gan arī tas, kas sniedzas aiz dobes malām - nātres, pienenes, liepu lapas, gārss, balandas, ceļmallapas, piparmētras utt. Tie visi satur ne tikai lielu daudzumu vitamīnu, bet arī zaļo pigmentu hlorofilu.
Izrādās, ka hlorofila un hemoglobīna struktūra ir līdzīga - tas nozīmē, ka, lietojot uzturā daudz zaļumu, cilvēkam vienmēr būs labs asins sastāvs. Hlorofils atjauno asins sastāvu, reģenerē audus, rada enerģiju un attīra organismu.
Hēms ir hemoglobīna un mioglobīna molekulas daļiņa, kas saista skābekli, kas ir nepieciešams muskuļu kontrakcijām. Hlorofilu var dēvēt par sašķidrinātu saules enerģiju.
Zaļie kokteiļi
Laba alternatīva, ja apnikuši zaļie salāti un zaļumu piedevas it visur, ir zaļie kokteiļi. Tie vakarā atslābina un nomierina. Zaļumi, zaļie lapu dārzeņi un savvaļas augu lapas un laksti ir vesela uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu krātuve, norāda G.Bīlande. Ar zaļumiem var pilnvērtīgi aizstāt ēdienreizi, vienlaicīgi nodrošinot organismu ar nepieciešamajām barības vielām un izvadot toksīnus, tomēr nepārslogojot gremošanas sistēmu. Dzīvās organiskās vielas palīdz atjaunot organismu un uzveikt slimības. Zaļumi arī palīdz regulēt svaru un veicinās regulāru vēdera izeju.
Gatavojot zaļos kokteiļus, blenderī sasmalcinātie zaļumi uzsūksies labāk un pilnīgāk, nekā tie, ko apēdīsim salātos!
Visvērtīgākā sula/kokteilis ir 30 minūtes pēc tās pagatavošanas - oksidācijas rezultātā daudzas vērtīgas vielas zūd, enzīmi denaturējās. Sula jāizdzer tūlīt pēc pagatavošanas. Nav ieteicams to likt ledusskapī un termiski apstrādāt. Pretējā gadījumā tās strauji zaudē visas vērtīgās vielas.
Tāpat nedrīkstam aizmirst par bērzu un kļavu sulām, ko iegūst pavasarī pirms pumpuru plaukšanas. Dienā droši var izdzert pat 2-3 litrus bēzu vai kļavu sulu. Ja šīs sulas nav pieejamas, rīts jāsāk ar ūdens glāzi, kurai piespiestas 2-3 tējkarotes citrona sulas. Citrussaugļi ļoti labi attīra organismu.
Multivitamīnu kokteilis sievietēm
Vislabākais multivitamīnu komplekss sievietēm saņemams no svaigi spiestas burkānu sulas, zina teikt G.Bīlande. Organisma attīrīšanai ļoti labs kokteilis ir divas trešdaļas burkānu, viena trešdaļa biešu sulas. Ar biešu sulu gan vajadzētu uzmanīties, sākumā to labāk lietot mazāk, jo tā var izsaukt caureju.
Nē - kartupeļiem, makaroniem
Organisma attīrīšanas procesa laikā jāmēģina patei8kt nē kartupeļiem, makaroniem, arī no gaļas un zivju lietošanas vajadzētu izvairīties. ja tomēr bez gaļas nevar iztikt, to vislabāk ēst kopā ar svaigiem vai tvaicētiem dārzeņiem.
Nē jāsaka arī krējumam un majonēzei
Svaigu dārzeņu salāti nenozīmē, ka dārzeņiem jāpeld krējumā vai majonēzē. Ja ir vēlme, dārzeņus var papildināt ar veselīgām mērcēm, piemēram, no citronu sulas un medus. Arī ēļļa izvēlē naturopāte labāk iesaka izvēlēties rapšu eļļu, kas esot krietni vien augstvērtīgāka par olīveļļu.
Organisma attīrīšanu jāturpina 2-3 nedēļas, veselīgu ēšanu papildinot ar fiziskām aktivitātēm, iesaka naturopāte.
G.Bīlande norāda, - lai organismu apgādātu ar visām nepieciešamajām minerālvielām un vitamīniem, cilvēkam ik dienas ir nepieciešams uzturā lietot svaigus augļus, dārzeņus un dažādus zaļumus. Tie palīdz sabalansēt organisma skābju un sārmu līdzsvaru, izvadīt toksīnus un attīrīt zarnu traktu. Cilvēka veselība ir atkarīga no pārtikas kvalitātes un arī tās sastāvdaļu saderības ar ķermeņa vajadzībām.
Sabiedrības kopējās veselības pasliktināšanās ir skaidrojama ar pavisam vienkāršu faktu - uzturā tiek lietots pārāk maz svaiga, termiski neapstrādāta uztura jeb vienkārši ir organisku vielu trūkums mūs ķermenī. Mēs dzīvojam laikmetā, kad visu vajag ātri - vajag ātrus rezultātus, ātrus sasniegumus, ātri pasniegtu ēdienu - tas ir mūs spožums un posts.
Svaigi spiestas sulas, svaigie kokteiļi, svaigie dārzeņu un zaļumu salāti, kā arī augļi satur visas mūsu organismam nepieciešamās uzturvielas, lai nodrošinātu tā pilnvērtīgu darbību. Augļu un dārzeņu vērtība zūd termiskās apstrādes laikā, kad šādā veidā tiek "nogalināts" fantastiskās bioloģiski aktīvās vielas - vitamīni, enzīmi. Šāda pārtika ir nedzīva un tā ir neorganiska; mūsu ķermenim vajadzīgs krietni ilgāks laiks lai to pārstrādātu, turklāt termiski apstrādāts uzturs mūsu gremošanas sistēmā veido skābu reakciju, kas veicina kopējo imunitātes krišanos un var novest pat līdz organisma acidozei un citām slimībām. Lai uzturētu organismu vitālu, veselu un enerģisku, vismaz pusei no mūsu ikdienas uztura vajadzētu būt termiski neapstrādātai.
Skābju un sārmu līdzsvaru organismā ir iespējams uzturēt, sapratīgi kombinējot dažādu neapstrādātu graudaugu, nevārītu dārzeņu, augļu un riekstu lietošanu mūsu ikdienas uzturā. Šo uzturvielu sārmi ne tikai neitralizē citu uzturvielu skābes, bet palīdzēs arī izdalīt no organisma šūnām tajās uzkrājušās skābes un toksīnus un izvadīt tos no organisma. Tāpēc sārmu veidojošs uzturs ir ne tikai pareizs un veselīgs, bet arī par iedarbīgs organisma attīrīšanas līdzeklis.