Kā rīkoties, ja satiec lāci. Praktiski padomi
Ik pa laikam izskan ziņa, ka Latvijā manīts lācis. Tāpēc īsti vietā dalīties ar informāciju par to, kā rīkoties, ja ar brūno pekaini gadās satikties aci pret aci.
Mazliet par lāčiem
Lāči dzīvo mežos kā līdzenumu, tā kalnu apgabalos. Viņi pārtiek no mazākiem zīdītājiem, zivīm un augiem. Lāči ir izvairīgi, taču ziņkārīgi dzīvnieki. Tāpēc, ja ej pārgājienā vai esi ierīkojis nometni mežā, ir maza cerība, ka tu kādu no tiem ieraudzīsi. Pieaudzis lācis sver gandrīz pustonnu. Izslējies pakaļkājās, viņš ir līdz 3 metrus augsts! Lāči visbīstamākie ir tad, kad ir kopā ar mazuļiem vai notiesā nesenu laupījumu.
Ja tu sastop lāci
- Izvairies no acu kontakta – neskaties acīs. Stāvi nekustīgi, esi kluss, un tad lēni jo lēni virzies atpakaļ. Visticamāk, ka lācis dosies prom.
- Nekad nekliedz un neskrien prom. Lāči skrien daudz ātrāk par tevi.
- Nekad necenties nofotografēt lāci.
- Ja atrodies automobilī, paliec, kur esi. Nekāp laukā un never vaļā arī logus.
- Nekad netuvojies lāča mazuļiem. Viņu māte noteikti ir atrodas turpat blakus un metīsies aizstāvēt savus mazuļus.
- Dažkārt lācis uzbrūk, taču viņu var apmānīt. Ja vien spēj, stāvi un nemūc prom.
- Nerāpies kokā. Lāči ir ļoti prasmīgi kokos kāpēji un var doties tev pakaļ.
Ja tev uzbrūk lācis
- Nokrīti uz zemes un saritinies kamolā, apņem ar rokām kaklu aizmugurē. Ja tev plecos ir mugursoma, atstāj to mugurā. Tā mazinās lāča sitienu spēku.
- Izliecies par mirušu, cik ilgi vien spēj. Iespējams, lācis tevi pametīs. Kad viņš ir aizgājis, mirklīti nogaidi un tad lēnām ej prom,uzmanīgi vērojot, vai neparādās vēl kāds lācis.
- Ja lācis uzbrūk naktī teltī, sit pretī ar jebko, kas ir pie rokas. Mērķē uz dzīvnieka acīm un degunu. Sacel pēc iespējas lielāku troksni.
- Ja esi ievainots, iztīri brūci un meklē mediķa palīdzību, cik ātri vien vari.
Informācija no padomu grāmats “Kā izdzīvot”, izdevējs “Zvaigzne ABC”.