Obligātais medikamentu minimums tavā mājas aptieciņā
Obligātais minimums
Kā atsāpinošus un pretdrudža medikaments var izvēlēties zāles, kas satur paracetamolu, ibuprofēnu, naproksēnu vai acetilsalicilskābi.
Priekšroku kādam konkrētajam medikamentam nosaka atkarībā no: slimnieka vecuma, blakus slimībām un simptomu intensitātes. Bērniem līdz 14 gadu vecumam un arī astmas pacientiem nerekomendē lietot acetilsalicilskābes saturošus pretdrudža un pretsāpju medikamentus bet priekšroku dot paracetamolu saturošiem preparātiem. Zāļu formu un devu piemērojot atbilstoši vecumam un svaram.
Pie gremošanas traucējumiem, kas norit ar sliktu dūšu, vemšanu un/vai caureju parasti lieto: aktivēto ogli vai dioktaedrisko smektītu, kas absorbēs vīrusu izdalītos toksīnus. Pie masīvas caurejas un vemšanas jāseko, lai organisms neatūdeņotos, tāpēc jāuzņem pietiekams šķidruma daudzums, kas var būt gan stiprs kumelīšu tējas novārījums vai īpaši pulverīši, kuru sastāvā ir sāļi un glikoze, kas palīdzēs ātrāk atjaunot ūdens un sāļu (elektrolītu) līdzsvaru organismā. Kā caureju apturošu medikamentu var lietot loperamīdu, bet tad jābūt pārliecinātam, ka tā nav infekcijas izraisīta caureja, pretējā gadījumā, gaidītā atvieglojuma vietā, panāksiet pašsajūtas pasliktināšanos. Probiotikas jeb "labās" baktērijas palīdzēs organismam ātrāk atjaunoties un normalizēs gremošanas procesus zarnu traktā.
Būtiski faktori zāļu uzglabāšanai
Lai medikamenti nezaudētu savas īpašības un kvalitāti līdz derīguma termiņa beigām, tie jāuzglabā tieši tā kā norādīts uz konkrētā medikamenta iepakojuma vai etiķetes. Uzglabājot neatbilstošos apstākļos var notikt bioķīmiski procesi, kuru rezultātā var neatgriezeniski izmainīties aktīvo zāļu vielu molekulas, tādējādi izmainot to efektivitāti un iedarbību.
Medikamenti, dodoties ceļojumā
Ja sirgstat ar hronisku kaiti, tad tos medikamentus kurus lietojat regulāri ikdienā, it sevišķi miega līdzekļus ceļojuma somā ievietojiet ar klāt pievienotu zāļu recepšu kopiju, kas apliecinās, ka medikamenti ir jums nepieciešami un tos ir nozīmējis ārsts, - norāda "A Aptieku" farmaceite I.Lapiņa - Beroza. Turklāt dubults neplīst, tāpēc recepšu kopijas atstājiet arī mājiniekiem, kas ārkārtas situācijas gadījumā varēs palīdzēt. Īpaši tas jāievēro, ja ceļojat uz dienvidu valstīm Āfrikā vai Āzijā.
Ceļojumā vienmēr var noderēt ogle vai dioktaedrisko smektītu saturoši līdzekļi, kas paredzēti gremošanas traucējumu novēršanai pie caurejas, saindēšanās vai meteorisma.
Tāpat kādam pretsāpju un pretdrudža līdzekļu pārstāvim noteikti vajadzētu būt ceļotāja somā, kā piemēru minot, paracetamolu vai ibuprofēnu saturošus medikamentus.
Ja dodies uz siltajām zemēm, tad laicīgi noskaidro, vai apmeklējot konkrēto galamērķi, nav nepieciešama kāda papildus vakcinēšana vai medikamenti, piemēram, malārijas profilaksei, to varat noskaidrot pie sava ģimenes ārsta.
Alerģiskiem cilvēkiem svarīgi atcerēties par pretalerģijas medikamentiem (loratidīns, ceterizīns, klemastīns ), kas mazinās alerģiskos simptomus, tostarp arī ādas niezi pēc kukaiņu kodumiem.
Pret saaukstēšanos, iesnām un klepu derēs kombinētie medikamenti (karsto dzērienu vai tablešu veidā), kas atvieglos gan aizliktu degunu, samazinās drudzi un sausu, kairinošu klepu.
Deguna pilieni, kas mazina tūsku (ksilometazolīns, oksimetazolīns un taml.), ir īpaši svarīgi, ja ceļo ar lidmašīnu un tev ir iesnas, tādā gadījumā stundu pirms plānotā lidojuma būtu nepieciešams iepūst vai iepilināt degunā, lai samazinātu nepatīkamās sajūtas pacelšanās laikā, kas rodas spiediena maiņu rezultātā, kā arī samazinās iespēju iegūt vidusauss iekaisumu.
Kakla sāpju mazināšanai noderēs sūkājamās tabletes vai aerosoli, kuru sastāvā ir gan anestezējošas, gan dezinficējošas vielas, kopā sniedzot ātrāku un efektīvāku rezultātu.
Medikamentiem mājas aptieciņā nav jābūt kilogramiem, un noteikti neglabā zāles, kuru derīguma termiņš ir beidzies, - vēlreiz atgādina "A Aptieku" farmaceite.