Zaļais dzīvesveids: Kā pilsētnieki ar vistām iedraudzējās

Lai aktualizētu zaļo domāšanu un atbilstošu dzīvesveidu, Latvijas zaļās farmācijas kompānija “Silvanols” projekta "Daba dziedē" ietvaros organizē zaļā dzīvesveida padomu konkursu. Pārdomas iesūtījusi portāla mammamuntetiem.lv iesūtījusi Antra Bruzule. 

Uzmeistarojām kārklu žogu kā Brīvdabas muzejā un sākām turēt vistas, lai būtu savu vistu olas.

FOTO: Shutterstock.com

Uzmeistarojām kārklu žogu kā Brīvdabas muzejā un sākām turēt vistas, lai būtu savu vistu olas.

Mēs ar vīru esam pārliecināti pilsētnieki. Tas nozīmē - dzīve komforts bez liekas piepūles. Bet kad mainījās mūsu ģimenes sastāvs - piedzima dēls, nolēmām pārcelties uz dzīvi nelielā ziemas apstākļiem pārbūvētā namiņā 1800 kv.m. lielā teritorijā, kas atrodas netālu no upes. Jāpiebilst, ka no pilsētas tas ir 7km attālumā. Šis lēmums ar uzviju atmaksājās, kad mūsu ģimeni papildināja vēl divi mīluļi (abi kopā).


Kā mēs dzīvojam laukos? 
Kaut vismazākajā zemes pleķītī (600kv.m.) ir komposta kaudze. Tas ir neizbēgami, jo zāle ir jānopļauj. Parasti šādas komposta kaudzes ir kādā dārza stūrī. Arī mums tā bija. Kompostā vienmēr dzīvoja kaut kas kustīgs vai "kodelīgs".  Treknu punktu šai vietai pielika čūskiņa, kura sildījās šajā kaudzē. Pieļauju, ka ne tikai sildījās...

Izdomājām, ka šo dārza stūri kopā ar komposta kaudzi, protams, kurai no vienas puses uz robežas atradās kaimiņa garāžas siena, jāiežogo ar kārklu žodziņu (4m x 8m platībā). Tādu, kā Brīvdabas muzejā, pāri pa augšu jānovelk ķiršu tīkls, lai puti nelido, jāieliek uz "kājām" uzmeistarota koka kaste ar durtiņām un dējamajām vietām un jāuzaicina dzīvot vistas.

Mēs braucām nolūkot kandidātes pavisam tuvu uz lauku mājām, kurās ar lopkopību nodarbojas nopietni. Protams mūs nosmēja, ka izvēlējāmies 4 vistas un 1 gaili. Pasākums notika 1. maijā. Viss izdevās lieliski! Pirms darba atveram vistu "namiņu", bet vakarā pirms gulētiešanas aizveram, vienlaicīgi pabarojot ne tikai ar vistu barību, bet arī ar to kas no mūsu 5 cilvēku galdiem un zemgaldiem pāri palicis.

Komposta kaudze sakārtota, izrušināta, uzlabota, nekas nevēlams tajā vairs nedzīvo, bērniem milzīgs prieks, olas pietiek arī vectētiņam un vecmāmiņai.

Nu jā, šis pasākums, tikai līdz pirmajām salnām, tad vasarnieces vedam atpakaļ uz lielo kūti, ja labi uzvedīsies nākamajā gadā, tad  atkal maijā brauksim un vedīsim pie mums uz komposta kaudzi saimniekot.

Ja braucam paceļot, sarunājam kādu kaimiņu, "pavirināt" durtiņas un iebērt putniem pārtiku, kā pateicību saņemot tajās dienās izdētās olas. Visi ir priecīgi!

Esam ievērojuši, ka darbošanās dabā mums nes ne tikai prieku, bet arī izdevīgumu, iesakām visiem, pārbaudīta lieta ar draudzīgu darbošanos visai ģimenei kopā.

 


Reklāma
Reklāma

Savus zaļā dzīvesveida padomus un pieredzi sūti uz liga@mammam.lv līdz 15. jūlijam, norādot savu vārdu un uzvārdu, tālruņa numuru, bērnu vecumu.  Ģimenes, kuras dosies uz nometni, izziņosim 16. jūlijā. 

Vairāk par konkursu lasi Pastāsti, kā tu dzīvo zaļi un kopā ar ģimeni brauc uz BEZMAKSAS 3 dienu nometni "Daba dziedē"