Vēnu veselība rudenī!
Kā jūtas jūsu kājas pēc aizvadītās vasaras – vai viss ir kārtībā ar vēnām? To var precīzi noskaidrot, apmeklējot flebologu.
Ārzemēs cilvēki dodas pie šā speciālista regulāri, tāpat kā pie zobārsta – lai pārbaudītu vēnu stāvokli un novērstu nelielas problēmas, pirms tās pāraugušas lielās. Viņi saprot: ja kādam ir nosliece uz vēnu mazspēju, tad kājas prasa pastāvīgu uzmanību. Protams, vēnu problēmu attīstību veicina arī dzīvesveida faktori, piemēram, darbs, kas saistīts ar ilgstošu stāvēšanu vai sēdēšanu. Viena no profesijām, kuru pārstāvjus ietekmē abi šie faktori, ir skolotājs.
«Šoruden gribam rosināt skolotājus parūpēties par vēnu veselību, tādēļ līdzās citām akcijām esam sagatavojuši īpašu piedāvājumu tieši viņiem,» stāsta Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas ķirurgs flebologs Rets Vīgants.
Kāda būs šī skolotājiem domātā akcija?
Oktobrī mēs skolotājiem, kuri būs pieteikušies mūsu klīnikas Privilēģiju kartei, piedāvājam pirmreizējo vizīti pie flebologa ar 20% atlaidi un arī vēnu lāzeroperācijas bez sānu zaru izņemšanas viņiem oktobrī veiksim ar ar 20% atlaidi. Izvēloties akcijai tieši šo periodu, mēs ņēmām vērā, ka pēdējā oktobra nedēļā ir skolēnu brīvdienas, tāpēc skolotāji būs brīvāki un varēs izmantot šo laiku operācijai.
Kas jādara, lai saņemtu Privilēģiju karti?
Pavisam vienkārši – jāaizpilda pieteikums Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas mājaslapā. Privilēģiju karte ir bez maksas un sāk darboties jau no pieteikšanās brīža. Divu nedēļu laikā karte tiek arī nosūtīta īpašniekam pa pastu.
Kādas Privilēģijas kartes īpašniekiem ir šobrīd?
Septembrī pacientiem ar Privilēģiju karti pirmreizējā flebologa konsultācija un diagnostika tiek piedāvāta ar 20% atlaidi.
Kas notiek pirmreizējā konsultācijā?
Ikvienam pacientam tiek veikta diagnostika ar dupleksās ultrasonoskopijas palīdzību. Nekāda sagatavošanās diagnostikai nav vajadzīga, izmeklējums ir nesāpīgs un nekaitīgs, nav saistīts ar radiāciju, to var veikt arī grūtniecēm. Izmeklējuma laikā pacients stāv kājās, jo tikai tādā pozā iespējams izvērtēt, vai pareizi darbojas vēnu vārstuļi. Pacienti mūsu klīnikā var šo attēlu redzēt papildus monitorā, kas domāts tieši viņiem, varam uzskatāmi parādīt un paskaidrot, kāda ir vēna, kāda tajā ir asins plūsma, kur un cik lielā posmā izveidojies trombs vai arī ir kāda cita problēma.
Liekam video:
Jūs minējāt vēnu lāzeroperācijas bez sānu zaru izņemšanas. Ko tas nozīmē?
Šī ārstēšanas taktika radīta Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā, balstoties uz mūsu veiktajiem pētījumiem. Tā tiek prezentēta starptautiskos flebologu forumos un izraisa lielu interesi. Parasti uz kājām ir redzami paplašinātie vēnu sānu zari zemādā, nevis pati slimā pamatvēna, kas atrodas audos 2 – 3 cm dziļumā. Veicot pētījumu, šie sānu zari pēc operācijas tika atstāti, lai noskaidrotu, cik lielā mērā tie reducējas trīs mēnešu laikā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, vēnu operācijas var veikt īsā laikā, minimāli traumatiskā un nesāpīgā veidā; pacients pavada klīnikā aptuveni stundu un pēc tam var atgriezties pie savām ikdienas aktivitātēm, bet nākamajā dienā – darbā.
Taču ir cita plaši lietota vēnu ārstēšanas metode – skleroterapija, kuru vasaras mēnešos joprojām neiesaka, jo apstrādātās vietas jāsargā no saules stariem, turklāt jāvalkā kompresijas zeķes. Vai tagad ir piemērots laiks skleroterapijai?
Jā, tagad tie, kuriem ārstnieciskos vai kosmētiskos nolūkos nepieciešama skleroterapija, var nākt uz šo procedūru, lai līdz nākamajam pavasarim pagūtu izzust pigmentētās josliņas, kas redzamas uz ādas pa apstrādātās vēnas gaitu un kas jāsargā no saules stariem. Arī kompresijas zeķu valkāšana, kas pēc skleroterapijas ir obligāta, vēsākā laikā nešķiet tik traucējoša.
Vai arī šobrīd klīnikā notiek kāds pētījums?
Vēl joprojām var pieteikties pētījumā par lāzeroperācijam, kura mērķis ir izvērtēt, cik tuvu no ieplūdes vietas var apstrādāt bojāto vēnu. Tiem pacientiem, kuru slimība atbilst pētījuma kritērijiem un kuri gatavi apzinīgi ierasties uz pārbaudēm, ir iespēja saņemt vēnu lāzeroperāciju vienā kājā ar būtiskām atlaidēm. Mēs visi varam būt pateicīgi cilvēkiem, kuri iesaistās klīniskos pētījumos, jo tā viņi sniedz savu ieguldījumu ārstēšanas pilnveidē.