Pandēmijas dēļ aicina neatlikt endometriozes ārstēšanu

Šogad Covid-19 pandēmija ir aizēnojusi sabiedrības informēšanu par endometriozi - šo sarežģīti ārstējamo saslimšanu, tāpēc ginekoloģijas klīnikas speciālisti sievietēm atgādina – endometriozi ir būtiski atklāt laicīgi.
Ar endometriozi saskaras aptuveni 10% sieviešu.

FOTO: Shutterstock.com

Ar endometriozi saskaras aptuveni 10% sieviešu.

“Lielāko daļu saslimšanu ir svarīgi atklāt pēc iespējas laicīgi, tas attiecas gan uz labdabīgām, gan ļaundabīgām saslimšanām. Laicīga slimības diagnostika nozīmē minimāli agresīvu ārstēšanu, kas ir paveicama vienā etapā. Visas Latvijas klīnikas ievēro drošības pasākumus, cenšoties pasargāt gan savus ārstus, gan arī pacientus. Lielākā daļa ārstu Latvijā ir vakcinēti, kas ir papildus drošība pacientam. Pacientēm 48 stundas pirms jebkuras operācijas tiek veikts Covid-19 tests. Mudinu neatlikt vizīti, gaidot ‘labākus’ laikus, jo, ja būsiet ‘ielaidušas’ kādu problēmu, sagaidīt vēl nākamo būs daudz smagāk!” uzsver ginekologs Jurģis Vītols, klīnikas "JV Klīnika" ārsts.
 

Endometrioze ir slimība, kuras laikā dzemdes gļotādai līdzīgi audi nonāk vai veidojas arī citos orgānos.  Pamatproblēma, kas padara šo slimību tik mokošu, ir sāpes. 
 


“Vidēji statistiski pasaulē un Latvijā 30% saslimušo sieviešu ir bez sūdzībām, 30% ir vidēji izteiktas sūdzības, un 30% - sāpes ir jau izteiktas. Ja slimība ir nonākusi stadijā, kad sāpes ir jau kļuvušas hroniskas, pacientēm bieži vien nelīdz vairs ne ķirurģija, ne medikamentoza ārstēšana, tāpēc ir svarīgi ne vien atpazīt, bet arī agrīni uzsākt ārstēšanu,” stāsta ginekologs. 

 

Reklāma
Reklāma

Raksturojot klīnikas apmeklējumu ārkārtas situācijas laikā speciālists stāsta, ka vizīšu skaits kopš pērnā gada oktobra ir bijis tikpat viļņveidīgs kā ierobežojumi valstī, kas ir liecinājis vairāk nevis par pacienšu ierobežojumu apmeklēt ārstu, bet gan satraukumu un neziņu. 

“Ja parasti janvāris, kā jauna gada sākums, ir apņēmības un veselības mēnesis, tad šogad tas bija jūtami klusāks. Arī tas fakts, ka pēdējos mēnešos mums nav bijušas daudz t.s. vieglās operācijas, varētu nozīmēt, ka ārkārtas laikā sievietes ārsta apmeklējumu ir atlikušas, sagaidot jau pēdējo brīdi”, secina Vītols.  
Tuvojoties vasaras sezonai un fizisko aktivitāšu laikam ir īstais brīdis sakārtot savu veselību. Mājsēde arī varētu būt ērts laiks pēcoperācijas atlabšanai, kad rehabilitācijai nepieciešams mēnesis vai divi. “Šis ir īstais mirklis, kad padomāt par sevi, jo stiprās asiņošanas, maksts noslīdējumi, urīna nesaturēšana un citas sieviešu problēmas ietekmē kopējo veselības stāvokli un imunitāti. Slikts izejošais veselības stāvoklis varētu nozīmēt smagāku reakciju uz jebkuru papildus saslimšanu”, uzsver “JV Klīnika” ārsts.