Piena sēnīte var būt arī meitenēm un pusaudzēm
Konsultē ginekoloģe, dzemdību speciāliste Gunta Eniņa “Rīgas veselības centra” filiālēs “Iļģuciems” un “Ziepniekkalns”.
Tautas valodā saukto piena sēni izraisa raugveida sēnīte Candida, kas mīt katra vesela cilvēka mutes, maksts un resnās zarnas mikroflorā. Diskomfortu, niezi, dedzināšanu un izdalījumus šī raugveida sēnīte izraisa tad, kad labvēlīgu apstākļu ietekmē savairojas pārāk daudz. Normāli ir, ja sievietes imūnā sistēma ikdienā tiek galā ar mikroorganismu līdzsvara regulēšanu, bet, ja kaut kādu apstākļu dēļ tā nestrādā pareizi, sieviete vai meitene piedzīvo akūtu vulvovaginālu kandidozi. Dažos gadījumos tā var pāriet hroniskā formā, kas atkārtojas vairākas reizes gadā.
Nereti cilvēki joprojām domā, ka piena sēnīte ir seksuāli transmisīva slimība, tāpēc uzskata, ka meitenēm, kuras nedzīvo dzimumdzīvi un kurām nav bijuši seksuāli kontakti, tā nevarētu būt. Šis pieņēmums ir pareizs tikai daļēji. Proti, ja partneris arī ir šīs sēnītes nēsātājs, tad viņš var to nodot sievietei. Bet, tā kā sieviete arī pati ir šī mikroorganisma nēsātāja, tad novelt visu vainu uz partneri nevar. Kādi ir izplatītākie iemesli, kāpēc piena sēnītes uzliesmojumu piedzīvo meitenes?
Imūnsistēmas darbības traucējumi
Visbiežāk iemesls ir imūnsistēmas “nojukšana”, ko var izraisīt antibiotiku lietošana, cukura diabēts, bronhīts, tonsilīts un citas slimības, ar kurām slimo arī mazas meitenes. Antibiotiku lietošanas dēļ zarnu traktā iet bojā gan labās, gan sliktās baktērijas, var sākties disbakterioze, kas ietekmē arī maksts veselību.
10–11 gadu vecumā, kad meitenei sākas aktīvs pirmspubertātes periods un hormonālās svārstības, mainās arī maksts mikroflora. To var ietekmēt stress skolā vai pēkšņas pārmaiņas ikdienas dzīvē.
Nereti cilvēki joprojām domā, ka piena sēnīte ir seksuāli transmisīva slimība, tāpēc uzskata, ka meitenēm, kuras nedzīvo dzimumdzīvi un kurām nav bijuši seksuāli kontakti, tā nevarētu būt.
Nepareiza intīmā higiēna
Nepareizi vai nepietiekami veikta intīmā higiēna arī var būt piena sēnes uzliesmojuma iemesls. Pārspīlēt ar ārējo dzimumorgānu apmazgāšanu nevajag, jo āda šajā delikātajā vietā ir trausla, jutīga un plāna. Pietiek, ja reizi dienā apmazgājas dušā un dara to pareizi – mazgā no priekšpuses uz aizmuguri. Apmazgāties varētu tikai ar tīru ūdeni vai ar neitrālām šķidrajām ziepēm, kas ir maigākas un saudzējošākas, mazāk sārmainas un mazāk ietekmē gļotādu. Dažreiz var apmazgāties ar kefīru, kurā ir pienskābās baktērijas. Tas der gan profilaktiski, gan arī tad, ja jau parādās nieze un diskomforts.
Arī ikdienā lietotie ieliktnīši ar aromatizatoriem, kas kairina maigo dzimumorgānu gļotādu, un zīdaiņa vecumā nekvalitatīvas vai laikus nenomainītas autiņbiksītes sausina un rada siltu, mitru vidi, kas vecina sēnītes uzliesmojumu.
Citi iemesli
- Veļas mazgāšana ar spēcīgu antibakteriālu iedarbību.
- Sintētiska apakšveļa un stringi, pārāk ciešs apģērbs un apspīlēti džinsi.
- Apsaldēšanās un urīnceļu iekaisums.
- Pārāk daudz cukura ikdienas uzturā.
Imunitāte un uzturs
Veselas maksts mikrofloras uzturēšanā liela nozīme ir imunitātei un ikdienas uzturam. Ja dzimumorgānu rajonā bieži ir diskomforts, nieze, sēnītes, der padomāt par ēšanas ieradumiem. Maksts mikrofloru var regulēt lokāli ar probiotiķiem – svecītēm, kas satur pienskābās baktērijas, un to var ietekmēt arī sistēmiski, probiotiķus lietojot iekšķīgi. Pat tikai viena glāze skābpiena produktu dienā pavisam vienkāršā veidā palīdz sakārtot un uzturēt normālu maksts mikrofloru.