5 sekundes diskomforta sirdsmieram jeb Būtiskais par dzemdes kakla vēža skrīningu
Kad doties uz dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudi; kādi ir ierobežojumi pirms un pēc procedūras; ko darīt, ja atklāts CPV? Par šiem un citiem jautājumiem saistībā ar dzemdes kakla vēža skrīningu sievietesveseliba.lv izjautā dr. Kristīni Pčolkinu, Latvijas Kolposkopijas biedrības vadītāju, Dzemdes kakla vēža izglītības fonda vadītāju.
Kad vislabāk doties pie ginekologa uz vizīti, lai veiktu dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudi?
Vizīti nevajadzētu ieplānot mēnešreižu laikā. Ideālā variantā vismaz nedēļu pirms analīzes paņemšanas nedzīvot dzimumdzīvi, kā arī nelietot medikamentus, kas jāievada makstī, neveikt maksts skalošanu. Ja paciente, kas nebūs ievērojusi šos nosacījumus, atnāks uz vizīti, mājās noteikti nesūtīsim, tomēr tas var būtiski izmainīt citoloģiskās analīzes precizitāti.
Vai ir kādi ierobežojumi pēc ginekologa vizītes?
Nav absolūti nekādu ierobežojumu, ja tā ir tikai citoloģiskās uztriepes vai cilvēka papilomas vīrusa analīzes paņemšana. Ja veic arī kolposkopiju, kuras laikā tiek paņemts mazs audu gabaliņš, ko sauc par biopsiju, tad ir citādi. Pēc biopsijas paņemšanas 2–3 dienas nedrīkst lietot tamponus, dzīvot dzimumdzīvi, karsēties pirtī vai vannā, peldēt baseinā vai kādā citā ūdenstilpnē.
Kā var saņemt atbilžu rezultātus, un kas tos izskaidro?
Lielākoties ir pieņemts tā, ja viss ir kārtībā, tad sieviete netiek traucēta, bet, ja ir nepieciešamība veikt papildus izmekējumus, tad, visbiežāk sievietei zvana personīgi. Vislabāk ir pārliecināties par rezultātu saņemšanas kārtību katrā iestādē atsevišķi un vienoties par to ar savu ārstu. Ja netiek rekomendēts savādāk, tad droši gaidiet nākamo uzaicinājuma vēstuli un nav nekādas vajadzības veikt citoloģijas analīzi katru gadu. Protams, jebkurai sievietei ir tiesības saņemt informāciju, kādi ir analīžu rezultāti zvanot uz ārsta praksi vai uzzināt savu analīžu rezultātus klātienē.
Ja savu analīžu rezultāti tiek apskatīti laboratorijas mājaslapā vai datamed, tur, iespējams, būs kāds komentārs. Piemēram: “gaidiet nākamo uzaicinājumu” vai arī “nākamā citoloģijas uztriepe jāveic pēc viena gada”, vai “jāveic kolposkopija”.
Kāds ir nākamais solis, kas sievietei jāveic, ja ir konstatētas izmaiņas dzemdes kakla gļotādā un/vai pozitīvs CPV tests?
Jūsu ārsts rekomendēs veikt kolposkopiju pie sertificēta kolposkopijas speciālista. Plašāka informācija par kolposkopiju un par metodēm, kas tiek izmantotas, ja ir nepieciešama speciāla ārstēšana: https://www.kolposkopija.lv/kolposkopija.
Ko savā labā var darīt sieviete, kurai ir atklāts CPV, bet ir nogaidošā taktika līdz nākamajai pārbaudei?
Ievērot veselīgu dzīvesveidu, nesmēķēt, mazināt stresu/pārslodzi, jo tas nopietni ietekmē imunitātes spēju aizsargāt sava organisma šūnas.
Fizioloģiski sievietēm notiek epitēlija transformācija – ir glandulārais jeb cilindriskais epitēlijs, kas ir dzemdes kakla kanālā, bet dzemdes kaklu klāj plakanais epitēlijs. Šūnu transformāciju sauc par reepitelizāciju, kā rezultātā plakanais epitēlijs, kas ir makstī (tāds ir arī mutē), lēnām pārņem glandulāro epitēliju. Tā robeža, kur satiekas glandulārais ar plakano epitēliju, ir vieta, kur visbiežāk vīruss iekļūst šūnā caur mikrotraumu vai mikrobrūci. Tā ir vieta, no kuras var attīstīties attīstīties bojājums.
Savā praksē balstos uz pētījumiem, tālab gadījumā, kad kolposkopijā ir pierādītas vieglas pakāpes šūnu izmaiņas, bieži rekomendēju lietot speciālu vaginālo gēlu. Tas pašreiz ir vienīgais, pētījumos pierādīts līdzeklis, kas veicina reepitelizāciju dzemdes kaklā, kā rezultātā tiek veicināta ātrāka bojājuma dzīšana – 88 % gadījumu augsta riska CPV pozitīvām pacientēm pēc sešu mēnešu ārstēšanas ar gēlu bija vērojama bojājumu samzaināšanās vai pat izzušana. Pašreiz ir pieejami dati no PALOMA pētījuma, un neskatoties uz pašreizējiem pierādījumiem, pētījumi turpinās daudzās pasaules valstīs.
Papildus informācija par cilvēka papilomas vīrusu, dzemdes kakla vēža skrīningu, dzemdes kakla vēzi un arī par vakcināciju pret CPV
- Par dzemdes kakla vēža skrīningu, kā arī to, kādi ir iespējamie citoloģisko uztriepju atbilžu varianti un taktika dažādu atbilžu gadījumā: https://www.kolposkopija.lv/dzemdes-kakla-veza-skrinings
- Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par cilvēka papilomas vīrusu: https://www.sievietesveseliba.lv/esi-vesela/biezak-uzdotie-jautajumi-un-atbildes-par-cilveka-papilomas-virusu/
- Izplatītākie mīti par dzemdes kakla vēzi: https://www.kolposkopija.lv/miti-un-fakti
- Par dzemdes kakla vēža skrīningu, kā arī to, kādi ir iespējamie citoloģisko uztriepju atbilžu varianti un taktika dažādu atbilžu gadījumā: https://www.kolposkopija.lv/dzemdes-kakla-veza-skrinings
- Uzzini vairāk arī par vakcināciju pret CPV: https://www.kolposkopija.lv/informacija-par-vakcinaciju-pret-cilveka-papilomas-virusu