Kāpēc nav ieteicams pārtikt no pusfabrikātiem? Skaidro amerikāņu ārsts
Rietumu pasaulē vēzis ir otrs galvenais nāves cēlonis, un iemesls vienam no sešiem nāves gadījumiem visā pasaulē. Pārsteidzoši, ka gandrīz trešdaļu no visiem vēža izraisītajiem nāves gadījumiem var attiecināt uz mūsu dzīvesveidu un paradumiem. Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka uztura un dzīvesveida faktori var izraisīt vienu trešdaļu no visiem vēža veidiem.
Atmet smēķēšanu!
Cīnoties ar šo kaitīgo ieradumu būtu vērtīgi apzināties, ka pozitīva ietekme uz organismu ir novērojama jau pēc 20 minūtēm, kuru laikā nav smēķēts.
- Pēc 20 minūtēm bez smēķēšanas: palēninās sirdsdarbība un normalizējas asinsspiediens;
- pēc 12 stundām: oglekļa monoksīda (bezkrāsaina indīga gāze, kas nokļūst ķermenī smēķēšanas laikā) līmenis asinīs sasniedz normālu līmeni;
- pēc 2–12 nedēļām: uzlabojas asinsrite un normalizējas plaušu funkcija;
- pēc 1–9 mēnešiem: samazinās klepus un elpas trūkums;
- pēc viena gada: koronāro sirds slimību risks samazinās aptuveni uz pusi;
- pēc pieciem gadiem: samazinās insulta risks;
- pēc desmit gadiem: plaušu vēža risks samazinās aptuveni uz pusi, tāpat samazinās mutes, rīkles, barības vada, urīnpūšļa, dzemdes kakla un aizkuņģa dziedzera vēža risks;
- pēc 15 gadiem: koronāro sirds slimību risks ir tāds pats kā nesmēķētājam.
Ēd veselīgi!
Jau 1970. gadā veiktie pētījumi parādīja, ka daudzās Rietumu valstīs cilvēki uzturā pārsvarā iekļauj dzīvnieku izcelsmes produktus un taukus, kas saistīts ar augstu kolorektālā, krūts, prostatas un plaušu vēža saslimstību. Savukārt jaunattīstības valstīs cilvēki uzturā pārsvarā lietoja cietes saturošus produktus, maz patērējot dzīvnieku valsts produktus, taukus un cukuru, līdz ar to arī vēža saslimšanas rādītājs bija relatīvi zems.
Izvairies no pusfabrikātiem
Virkne pētījumu atklāj, ka apstrādāti pārtikas produkti jeb tā saucamie pusfabrikāti, ir saistīti ar vēzi un agrīnu nāvi. Liela daudzuma intensīvi apstrādātas pārtikas produktu (ultra-processed foods) ēšana ievērojami palielina vīriešiem risku saslimt ar kolorektālo jeb zarnu vēzi, kā arī var izraisīt sirds slimības un priekšlaicīgu nāvi gan vīriešiem, gan sievietēm.
Intensīvi apstrādāti pārtikas produkti ir:
- fasētas zupas,
- mērces,
- saldētas picas,
- cīsiņi,
- desiņas,
- frī kartupeļi,
- gāzētie dzērieni,
- cepumi,
- kūkas,
- konfektes,
- virtuļi,
- saldējums.
Šajā sarakstā minamas ir arī pārtikas piedevas, piemēram, aromatizētāji, krāsvielas, saldinātāji, emulgatori.
Nodarbojies ar seksu droši!
Drošs sekss, izmantojot prezervatīvus, var samazināt cilvēka papilomas vīrusa pārneses risku. Jāatzīst gan – kaut prezervatīvi var mazināt inficēšanās risku, tie pilnībā nepasargā no vīrusa, jo to var arī pārnest, ādai dzimumorgānu rajonā tikai saskaroties. Visdrošākais veids, kā sevi pasargāt, ir vakcinācija.
Sauļojies ar apdomu
Kā lieliem, tā maziem obligāti jālieto saules kosmētika jeb aizsarglīdzekļi ar SPF 30–50. Saules aizsargkrēmu lietošana ir īpaši svarīga tieši bērniem, jo UV staru ietekmē viņu maigā āda apdeg un izsausē. Tāpat vasarā ieteicams nēsāt galvassegu un kvalitatīvas saulesbrilles ar UV filtru.