Vai zini, kā sāls posta tavu veselību! Cik daudz dienā drīkst uzņemt bērni, cik pieaugušie?
Nātrijs ir cilvēka organismam nepieciešama minerālviela, kas uztur pastāvīgu osmotisko spiedienu un normalizē ūdens maiņu organismā. Tomēr ievēro - tas jāuzņem ar mēru! Lai gan nelielās devās sāls veselībai nekaitē, lietojot to pārmērīgā daudzumā, var būtiski pasliktināties pašsajūta un palielināties dažādu saslimšanu risks.
Pārmērīga sāls lietošana uzturā:
- Paaugstina asinsspiedienu;
- Noslogo nieres;
- Veicina šķidruma aizturi un tūskas veidošanos;
- Var veicināt aptaukošanos.
Ieteicamais sāls patēriņš ir: 2 – 4 gadu vecumā līdz 2 g (½ tējkarote) dienā; 5 – 10 gadu vecumā līdz 5 g (1 tējkarote) dienā. Jāņem vērā, ka šis daudzums ietver gan to sāls daudzumu, kas tiek pievienots gatavojot ēdienu, gan to, kas jau ir pievienots rūpnieciski ražotiem pārtikas produktiem. Pieaugušam cilvēkam ieteicams dienā uzņemt ne vairāk par 5g sāls.
Cik daudz sāls tu uzņem ar brokastīm?
Jautāsi, kā tad īsti zināt, cik daudz sāls dienā apēdam? SPKC dalās ar brokastu piemēru: 1 šķēle saldskābās maizes (40g) satur aptuveni 0,36g sāls; 1 šķēle doktordesas (15g) satur aptuveni 0,26g sāls; 1 šķēle siera (20g) satur 0,3g sāls. Turpretī sāļajās uzkodās sāls daudzums ir krietni lielāks, piemēram, 100g krekeru satur 1,8g sāls, kas mazam bērnam sastāda visu dienas normu, bet pieaugšajiem pusi no tās.
Kā samazināt sāls patēriņu?
- Seko līdzi pārtikas produktu marķējumā norādītajam sāls daudzumam, izvēlies produktus ar zemāku sāls saturu;
- Lieto vairāk svaigus, neapstrādātus pārtikas produktus;
- Ēdiena pagatavošanai izmanto garšvielas, zaļumus;
- Ja tomēr ēdienam pievieno sāli - izvēlies sāli ar joda piedevu. Jods ir mikroelements, kuru Latvijas iedzīvotāji uzņem nepietiekamā daudzumā – tas nepieciešams vairogdziedzera hormonu sintēzei. Daudz jodu satur jūras zivis.
Simptomi, kas var liecināt par pārmērīgu sāls patēriņu
- Slāpes un bieža urinēšana
Viena no pirmajām pazīmēm, kas var signalizēt par to, ka uzņemts pārlieku daudz sāls, ir pastiprinātas slāpes un bieža nepieciešamība urinēt. Tādā veidā organisms mēģina izvadīt lieko sāli un atjaunot šķidruma balansu. Slāpju remdēšanai noteikti nevajadzētu izmantot saldinātus dzērienus – tie radīs papildu slodzi nierēm, turklāt satur daudz kaloriju, veicinot aptaukošanās risku. Vislabāk dzert tīru, negāzētu ūdeni.
- Tūska
Arī pietūkums ir signāls, ka sāls daudzums uzturā būtu jāsamazina. Sāls veicina ūdens aizturi šūnās, kā rezultātā rodas pietūkums, kas var būt novērojams rokās, kājās, sejā vai pat pa visu ķermeni. Jāatceras, ka pārmērīgs sāls patēriņš būtiski ietekmē arī nieres, un tūska tāpat var būt arī viena no nieru saslimšanas pazīmēm.
- Regulāras galvassāpes
Pētījumi liecina, ka tie cilvēki, kas uzturā lieto vairāk sāls, biežāk saskaras ar galvassāpēm. Viens no iemesliem varētu būt paaugstināts asinsspiediens – sāls aiztur šķidrumu asinsritē, kas apgrūtina sirds un asinsvadu sistēmas darbību, radot papildu spiedienu uz asinsvadu sieniņām. Galvassāpju cēlonis var būt arī viegla organisma dehidratācija, kas radusies izjauktā šķidruma līdzsvara dēļ.
- Ēdiena garša šķiet pliekana un garlaicīga
Ja pastāvīgi jūti nepieciešamību pievienot ēdienam papildu sāli vai šķiet, ka ēdiena garša ir neizteikta un garlaicīga, iespējams, tavā ikdienas uzturā ir pārmēru daudz sāls. Lietojot sāļus ēdienus, mēles garšas kārpiņas ar laiku pierod pie to garšas, un nepieciešamība pēc sāls arvien palielinās, tomēr pārāk daudz šīs piedevas izmaina ēdiena īsto garšu, kas augstās sāls koncentrācijas ietekmē ir grūti sajūtama.