Simptomi parādās vien tad, kad bojāti jau 75% audu! Ģimene sārste par to, kas reizi gadā jāpārbauda katram
Kā rūpēties par aknu veselību, stāsta ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.
Aknas ir mūsu organisma lielākajā laboratorija, kuras galvenās darbības ir fermentu, olbaltumvielu, recēšanas faktoru, žults ražošana, kā arī organisma attīrīšana no toksiskajām vielām. Tā ir taisnība, ka aknas pašas par sevi nesāp, jo tām nav sāpju receptoru, tādēļ bieži vien nevaram objektīvi novērtēt ar aknu problēmām saistītos simptomus, skaidro ģimenes ārste Z. Zitmane.
Aknu funkcijas pavājināšanās izpaužas vien tad, kad ir bojāti vairāk nekā 75 % aknu audu.
Tāpēc simptomi parasti nav jūtami uzreiz un aknu problēmas var attīstīties nemanītas, tādēļ pret profilaktiskajām aknu un vispārējās veselības pārbaudēm ir jāizturas ļoti atbildīgi – lai laikus atklātu iespējamos darbības traucējumus.
Viena no biežākajām ar aknu veselību saistītajām sūdzībām un problēmām, ko ģimenes ārsts novēro pacientiem, ir taukaino aknu slimība jeb tauku izgulsnējumi uz aknām. Šīs problēmas risināšanai pirmais solis ir svara samazināšana, veselīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes. Taču tāpat pacientiem novēro holestāzi, pārmērīgas alkohola lietošanas izraisītus aknu bojājumus, hronisku B un C vīrushepatītu, cirozi un citus traucējumus.
Kad un kādas pārbaudes jāveic?
Aknu veselības pārbaudes jāveic, ja āda un acu baltumi sāk iegūt dzeltenīgu nokrāsu. Arī tumšs urīns un gaišas krāsas izkārnījumi, kas norāda uz bilirubīna vielmaiņas traucējumiem, ir rādītājs, kas liecina par izmeklējumu nepieciešamību, uzsver ģimenes ārste.
Tāpat neizskaidrojams svara zudums, hronisks nogurums un apetītes trūkums, vēdera sāpes labajā augšējā kvadrantā, arī ilgstoša nieze var būt saistīta ar aknu slimībām.
Tāpat, ja cilvēks pārmērīgi lieto alkoholu un viņam piemīt citi kaitīgi ieradumi un saskare ar toksiskām, narkotiskām vielām, ir jāņem vērā, ka tas palielina iespēju inficēties ar vīrusu izraisītiem hepatītiem vai iegūt citus aknu bojājumus.
Aknu veselības kontrolei un profilaksei reizi gadā ir nepieciešams veikt asins bioķīmiskās analīzes – aknu funkcijas testus, ALAT, ASAT, aknu transamināzes, GGT, sārmaino fosfatāzi un bilirubīna līmeņa noteikšana, kā arī noteikt antivielas uz vīrushepatītiem, iesaka ģimenes ārste.
Lai novērtētu aknu struktūru un taukaino aknas slimību vai citu bojājumu klātbūtni, nepieciešams veikt ultrasonogrāfiju vēdera dobumam vai datortomogrāfiju. Savukārt, lai novērtētu aknu fibrozi, kas ir saistaudu rašanās vai cirozi, nepieciešams veikt aknu elastogrāfiju.
Domājot par aknu veselību, nepieciešams savlaicīgi un regulāri vismaz reizi gadā veikt pārbaudes pie ģimenes ārsta vai savlaicīgi uzsākt ārstēšanos pie infektologa vai aknu speciālista – hepatologa, lai izvairītos no komplikācijām.
Ieradumi, kas kaitē aknu veselībai, un padomi tās uzlabošanai
Ģimenes ārste Z. Zitmane un farmaceits K. Čerjomuhins skaidro biežākos ikdienas ieradumus un citus faktorus, kas var kaitēt aknu veselībai un iesaka, kā no tiem izvairīties:
- Neveselīgs uzturs, īpaši ar piesātināto tauku saturu un transtaukiem, kas bieži vien sastopami tādos produktos kā margarīns, ātrajās uzkodās, saldētos pārtikas produktos, picās, čipsos, zivju pirkstiņos, gaļas un piena izstrādājumos, konditorejas izstrādājumos, piemēram, cepumos un virtuļos. Aknas ir jutīgas pret pārtikas sastāvu, arī saldinātājiem un konservantiem, asu un pikantu ēdienu izvēli. Rūpējoties par aknu veselību, izvēlieties produktus, kas satur labos taukus (zivis, avokado, olīveļļa). Palieliniet patērēto šķiedrvielu daudzumu, tās uzlabos gremošanas procesu un samazina kuņģa un zarnu trakta problēmas. Svaigi dārzeņi, augļi un pilngraudu produkti palīdzēs izvadīt no organisma toksīnus. Kontrolējiet olbaltumvielu daudzumu uzturā – vislabāk ir aprēķināt jums nepieciešamo dienas devu un no olbaltumvielām priekšroka dodama liesai un mājputnu gaļai un zivīm. Centieties nepieciešamos taukus uzņemt ar augu pārtiku, jo tas palīdzēs uzņemt organismam nepieciešamās polinepiesātinātās skābes, bet izvairieties no minētajiem transtaukiem (margarīns, sviests u.c.).
- Mazkustīgs dzīvesveids – kopā ar neveselīgu uzturu tas veicina aptaukošanos un taukaino aknu slimības attīstību. Nodoties regulārām fiziskām aktivitātēm atbilstoši jūsu spējām, fiziskās sagatavotības līmenim un veselības stāvoklim. Piemēram, noderēs vingrošanai vismaz 150 minūtes nedēļā, lai uzturētu veselīgu svaru un metabolismu.
- Kaitīgie ieradumi – smēķēšana un alkohola lietošana un citi uzņemtie toksīni tieši ietekmē aknas. Centieties pēc iespējas izvairīties no šiem aknu veselībai kaitīgajiem faktoriem. Atkarību gadījumā meklējiet speciālistu palīdzību.
- Vides un apkārtnes piesārņojums – industriālais gaisa piesārņojums, ieelpojot gaisa izplūdes gāzes, benzīna dūmus, ikdienas ķīmisko tīrīšanas līdzekļu iztvaikojumus, krāsas un lakas, lauksaimniecības ķimikālijas un pesticīdi rada ietekmi uz aknām. Vienmēr ievērojiet drošības pasākumus – gan profesionālajā vidē, gan brīvajā laikā. Jāatceras, ka arī pārmērīga un nepareiza medikamentu lietošana var kaitēt aknu veselībai. Medikamenti jālieto atbildīgi, sekojot ārsta norādījumiem.
- Asins kontakti palielina B un C vīrusa hepatītu risku. Tādēļ tetovējumu, pīrsingu veikšana un manikīrs jāveic tikai pie uzticamiem speciālistiem, pārliecinoties par instrumentu sterilitāti un drošības pasākumu ievērošanu. Paaugstināts B un C vīrusu hepatītu saslimšanas risks ir intravenozo narkotiku lietotājiem, kas izmanto vienu injekciju adatu, kā arī neaizsargātu dzimumaktu gadījumā.
No A un B vīrusu izraisīta hepatīta pasargāties palīdzēs vakcinēšanās. Vakcinācija pret hepatītu A un B ir ieteicama cilvēkiem, kuri ceļo uz reģioniem ar augstu šo slimību izplatību, veselības aprūpes darbiniekiem un tiem, kas ir pakļauti lielākam riskam inficēties.
- Iedzimtība. Profilaktisko pārbaužu savlaicīga veikšana ļaus ātrāk pamanīt izmaiņas aknu veselībā un sākt atbilstošu ārstēšanu.
Papildu atbalsts aknām
Kā stāsta farmaceits K. Čerjomuhins, noteiktos gadījumos aknām ir noderīgs papildu atbalsts hepatoprotektoru veidā – tie ir ārstnieciskās vielas, kas palīdz uzturēt veselīgu aknu darbību un atjaunot to bojātās šūnas, kas pakļautas toksīnu iedarbībai.
Galvenā augu hepatoprotektoru sastāvdaļa ir mārdadzis (silimarīns). Mārdadžu preparātiem ir stabilizējoša iedarbība uz hepatocītu membrānām, tie palīdz novērs toksīnu iekļūšanu šūnās, stimulē antioksidantu aizsardzību un proteīnu sintēzi.
Mārdadzī esošais silimarīns palīdz atjaunot aknu šūnas un novērst rētu veidošanos. Šo ārstniecisko īpašību dēļ mārdadžu ekstraktu plaši izmanto gan tautas medicīnā, gan ārstniecībā.
Arī citi ārstniecības augi var būt noderīgi aknu veselībai. Taču atcerieties, ka pirms ārstniecības augu preparātu izmantošanas, vienmēr ir svarīgi iepazīties ar katra auga ārstnieciskajām īpašībām un konsultēties ar speciālistu. Izvēloties uztura bagātinātājus aknu veselībai, konsultējieties ar speciālistu un atcerieties, ka tie neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.