Ko darīt, lai bērns, uzsākot skolas vai dārziņa gaitas, nemitīgi neslimotu?
Diemžēl pagaidām nav izdomāts brīnumlīdzeklis, ar kura palīdzību varētu panākt, ka bērns, atsākot skolas vai dārziņa gaitas, neslimotu. Taču ir dažas lietas, ko var ņemt vērā, lai palīdzētu stiprināt organisma aizsargspējas.
- Ierobežot cukura patēriņu
Faktu, ka bērniem un pieaugušajiem jāēd pilnvērtīgi, mēs dzirdam teju katru dienu. Stiprinot imunitāti, svarīgi pieminēt, ka īpaši jāierobežo tie produkti, kas satur pārāk daudz cukura. Lai gan dažādu saldo našķīšu ēšanu vecāki uzskata par neatņemamu daļu no jauko un patīkamo bērnības atmiņu veidošanas, pētījumi apliecina, ka pārlieku liela cukuru saturošu produktu patērēšana var negatīvi ietekmēt imūnsistēmu un tādējādi arī spēju cīnīties ar infekcijām, kādu rudenī ir ne mazums. Lai samazinātu kāri pēc saldumiem, mācību gadam sākoties, vecākiem vajadzētu piedāvāt savām atvasēm veselīgākas alternatīvas, piemēram, augļus vai pilngraudu uzkodas.
- "Atbalstīt" imūnsistēmu
Vasara mums sniedz neskaitāmas iespējas uzņemt vitamīnus no sezonas augļiem, dārzeņiem un ogām. Iestājoties rudenim, mūsu imunitātei nereti ir nepieciešams "atbalsts", un te labi var noderēt aptiekās nopērkamie uztura bagātināji un vitamīni. Lai izvēlētos nepieciešamo imūnsistēmas atbalstu, vajadzētu par šo jautājumu konsultēties ar ģimenes ārstu, veikt analīzes un rūpīgi ievērot ārsta vai farmaceita norādījumus par noteikto dienas devu.
Lai rudens laikā sniegtu atbalstu bērna imūnajai sistēmai, ir vērts apsvērt arī probiotiķu jeb "labo" baktēriju papildu uzņemšanu, jo veselīga zarnu mikroflora ir viens no mūsu imunitātes balstiem. Ja bērnam nav laktozes vai piena olbaltumu nepanesības, rudens sākumā noteikti ir vērts viņa ēdienkartē iekļaut skābpiena produktus, piemēram, kefīru vai jogurtu, vai arī izvēlēties aptiekā nopērkamās probiotikas.
- Dzert ūdeni
Iestājoties vēsākam laikam, mūsu vēlme regulāri padzerties samazinās. Uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu vajadzētu turpināt arī gada vēsākajos mēnešos! Lai gan galvenajam uzņemtajam šķidrumam vajadzētu būt ūdenim, rudenī bērniem papildus var piedāvāt arī ar ūdeni bagātus augļus un dārzeņus - piemēram, gurķus un arbūzus.
- Ievērot miega higiēnu
Viens no lielākajiem izaicinājumiem gan vecākiem, gan pašiem bērniem ir "pārslēgties" no vasaras uz bērnudārza vai skolas režīmu. Lai agrā celšanās nebojātu bērna pašsajūtu un imunitāti, vecākiem jāsekmē tas, lai viņu atvases laicīgi ietu pie miera. Protams, režīma maiņa nenotiks vienā dienā - tāpēc laicīgu gulētiešanu jāsāk praktizēt vismaz nedēļu pirms mācību gada sākuma. Lai gan teorijā izklausās labi, praksē bieži vien to īstenot grūti, tādēļ svarīgi jauno režīmu sākt ar septembra pirmo nedēļu. Jāatgādina, ka pirmsskolas vecuma bērniem parasti ir nepieciešamas 10 līdz 13 miega stundas naktī, bet skolas vecuma bērniem - 9 līdz 11 stundas.
- Mazināt stresu
Stress ir viens no faktoriem, kas var negatīvi ietekmēt bērna imunitāti. Mācību gada sākums daudziem ir trauksmains laiks, tādēļ vecākiem šajā posmā vajadzētu būt īpaši saprotošiem, pretimnākošiem, kā arī atbildēt uz visiem jautājumiem, kas bērnu satrauc. Īpaši svarīgi tas ir maziem bērniem, kuriem šķiršanās no vecākiem iepriekš nav bijusi ilgāka par dažām stundām. Jauni apstākļi un pāris desmiti klases vai grupas biedru var radīt papildu stresu. Līdzīgi tas ir pirmklasniekiem, kuriem "jāpārslēdzas" no bērnudārza uz skolas režīmu. Vecākiem mācību gada sākumā ir jāmudina bērni meklēt pozitīvo it visā, kas notiek!
- Kustēties!
Fiziskajām aktivitātēm ir nozīmīga loma bērna veselīgas attīstības veicināšanā. Tās palīdzēs arī uzlabot organisma spēju cīnīties ar infekcijām un slimībām. Bērniem un jauniešiem vecumā no 5 līdz 17 gadiem fiziskām aktivitātēm būtu jāvelta viena stunda dienā. Tie var būt dažādi sporta treniņi, vai arī aktīva darbošanās svaigā gaisā, piemēram, spēlējot ķerenes.
Padomus sagatavoja zāļu ražotājas “Olpha”.