7 vienkārši veidi, kā samazināt cukura daudzumu bērna uzturā

Stingra cukura patēriņa kontrole agrīnā vecumā var būtiski ietekmēt hronisku slimību riska samazināšanos pieaugušā vecumā.
Vesels bērns drīkst ēst visus produktus un arī našķi nebūtu izslēdzami no ikdienas produktu klāsta.

FOTO: Shutterstock.com

Vesels bērns drīkst ēst visus produktus un arī našķi nebūtu izslēdzami no ikdienas produktu klāsta.

Dienvidkalifornijas Universitātes sociālo pētījumu centra pētnieki atklāja, ka, samazinot cukura patēriņu no bērniņa ieņemšanas brīža līdz pat bērna divu gadu vecumam, var samazināt iespēju, ka viņam vēlāk attīstīsies augsts asinsspiediens un 2. tipa diabēts.
 

Žurnālā “Science” publicētie dati tika analizēti no vairāk nekā 60 000 britu bērniem, kas ieņemti laikā no 1951. līdz 1956. gadam. Tiem, kas bija pakļauti saldumu patēriņa ierobežošanai, bija par 35 % mazāks risks saslimt ar 2. tipa diabētu un par 20 % mazāks augsta asinsspiediena risks nekā tiem, kas nebija pakļauti cukura patēriņa ierobežošanai. Cukura ierobežojumi Otrā pasaules kara laikā tiek uzskatīti par līdzvērtīgiem pašreizējām britu Nacionālā Veselības dienesta vadlīnijām, kas iesaka dienā uzņemt ne vairāk kā 30 g brīvo cukuru - aptuveni septiņus cukura kubiņus.
 

Trīs eksperti dalās ar padomiem, kā samazināt cukura daudzumu bērna ēdienkartē: 

  1. Ļauj bērnam iepazīt dažādas garšas
    Uztura speciāliste Zara Stella uzsver, ka jau zīdaiņa vecumā, kad uzsākam piebarošanu, vajadzētu izvēlēties pēc iespējas dažādākas garšu kombinācijas. Jo bērnam būs lielāka saskare ar mazāk saldām garšām jau agrā bērnībā, jo lielāka iespēja, ka arī vēlākā vecumā viņš dos priekšroku tām.
  2. Eksperimentē ar cukura alternatīvām
    “Izmēģini pievienot ēdienam kanēli kā veselīgāku alternatīvu cukuram, ja nepieciešams pievienot kaut ko nedaudz saldāku,” saka zobārsts Džeimss Gulniks. “Saldināšanai izmanto augļus, nevis cukuru vai medu, jo augļos ir šķiedrvielas, kas palēnina cukura izdalīšanos, tāpēc ir mazāka iespējamība, ka izraisīsi cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs.”
  3. Dodies iepirkties kopā ar bērniem
    Dodies iepirkties kopā ar bērniem, jo, iesaistot viņus iknedēļas pirkumu izvēlē, viņi ar lielāku prieku izmēģinās jaunas lietas. Katru nedēļu izmēģini [un iegādājies] dažādus augļus un dārzeņus - tas atkal var palīdzēt iesaistīt bērnus alternatīvu uzkodu izmēģināšanā.
  4. Izvairies bērnu apbalvot ar našķiem par labām sekmēm vai labu uzvedību
    Ja vēlies bērnu apbalvot par labiem sasniegumiem, izvēlies nevis ēdienu, bet uzlīmes, kancelejas preces, ekrāna laiku u.tml.
  5. Aizstāj saldās uzkodas ar veselīgām alternatīvām
    “Nedari neko pārāk krasu,” saka uztura speciāliste Gabriela Pīkoka. “Vienkārši lēnām mēģini aizstāt saldās uzkodas ar veselīgākām alternatīvām. Saldumu vai saldināto graudaugu pārslu vietā piedāvā augļus, jogurtu vai riekstu sviestu.”
  6. Rādi pozitīvu piemēru
    Arī vecākiem vajadzētu atturēties no pārmērīga saldumu patēriņa. Ja vēlies, lai bērni ēstu veselīgi, viņiem jārāda piemērs. 
  7. Uzmanies no saldinātiem dzērieniem 

    Cukuri no saldinātajiem dzērieniem uzsūcas ļoti ātri, strauji paaugstinot cukura         līmeni asinīs, kam seko straujš tā kritums. Straujš cukura līmeņa kritums veicina         apetīti un vēlmi pēc kaut kā salda. Rezultātā tiek uzņemts pārāk daudz cukura,           un tas ir iemesls, kāpēc ēdot saldu, rodas liekais svars.

 

Kā plānot saldumu ēšanu?

Reklāma
Reklāma

Vesels bērns drīkst ēst visus produktus un arī našķi nebūtu izslēdzami no ikdienas produktu klāsta. Svarīgi ir, kad un cik daudz šos produktus mazulim pasniedzam. Izvēlieties dienā tikai vienu no iecienītajiem saldajiem našķiem, iekļaujot to kā vienu no divām uzkodām, kas būtu jāapēd dienas laikā. Piemēram, izvēloties reizi dienā panašķoties ar 150ml saldināta piena produkta, 3-5 cepumiem vai izdzerot 200ml sulas.

 

Kādēļ tik ļoti gribas saldu?

Ļoti bieži saldumu kāres iemesls ir nesabalansēts uzturs. Lai kāri pēc kaut kā salda mazinātu, svarīgi ir ieplānot maltītes, kurās būtu organismam nepieciešamās uzturvielas. Ja neuzņemam pilnvērtīgu maltīti, organisms prasa papildus enerģiju – taukus, saldumus. Svarīgi atcerēties, ka produkti, kas rada sāta sajūtu un līdz ar to mazāku vēlmi pēc saldumiem, ir pilngraudu un liesie olbaltumvielu produkti. 

 

Avots: Independent

Saistītie raksti