Saaukstēšanās un gripa: kurus produktus lietot, lai bērns ātrāk atveseļojas?
Kā bērnu pasargāt no saaukstēšanās un gripas
“Rudens un ziemas periodā ir augsts risks saslimt ar vīrusu infekcijām. Ir pierādīts, ka cilvēki, it īpaši bērni, kam ikdienā ir nepietiekams un neatbilstošs uzturs, ir vairāk pakļauti iespējai saslimt ar dažādām vīrusu un baktēriju infekcijām. Tas tāpēc, ka, nesaņemot vajadzīgās uzturvielas normālai organisma darbībai, novājinās imūnsistēma,” skaidro sertificēta uztura speciāliste, "Rimi Bērniem" eksperte Olga Ļubina.
Viena no biežākajām infekcijas slimībām ziemas periodā ir gripa. Gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu. Labākais veids, kā pasargāt sevi un bērnus no šīs slimības smagas gaitas un nopietnām komplikācijām, ir vakcinācija, kas jāveic rudens periodā, pirms gripas vīruss sāk aktīvi izplatīties.
Lai stiprinātu imunitāti, ir būtiski atcerēties par D vitamīna lietošanu, vērtīgas ir arī omega 3 taukskābes un C vitamīns – to uzņemšanu vajadzētu saskaņot ar ģimenes ārstu.
Ēdienkarte slimošanas laikā
Slimošanas laikā svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma, tā pasargājot organismu no dehidratācijas jeb atūdeņošanās riska. Ir ieteicami dažādi sildoši dzērieni – zāļu tējas (piemēram, kumelīšu), kompoti no žāvētiem augļiem, buljons. Ja ir akūta saslimšana vai augsta temperatūra, var būt rekomendēti arī speciālie, rehidratācijas dzērieni, lai nodrošinātu elektrolītu līdzsvaru organismā.
Ņemot vērā, ka slimojot organisms patērē daudz olbaltumvielu, kas ir galvenā imūnšūnu sastāvdaļa un tiek izmantotas šūnu un audu atjaunošanai, ir svarīgi sekot līdzi tās saturošu produktu uzņemšanai. Šis var būt visai izaicinoši, jo slimošanas laikā apetīte samazinās un ēst tādus produktus kā gaļu, zivis vai olas slimnieks bieži atsakās.
Akūtajā fāzē, kad ir augsta temperatūra, svarīgi nespiest bērnam ēst, bet saglabāt hidratāciju un parūpēties, lai minētie produkti būtu iekļauti ēdienkartē, kolīdz apetīte sāk uzlaboties un temperatūra mazinās. Vieglāk uzņemt olbaltumvielas bērniem var būt, piemēram, biezpiena plācenīšu vai klimpu veidā. Daudziem zināms, ka atveseļošanos labi veicina vistas gaļas buljons, savukārt, apēdot vistas gaļu, var uzņemt liesās olbaltumvielas.
Uzmanību! No šiem produktiem jāizvairās
Noteikti vajadzētu izvairīties no trekniem, ļoti saldiem un sāļiem produktiem, kas var lieki noslogot bērna gremošanas trakta darbību.
Ēdienkarte atveseļošanās laikā
Atveseļošanās periodā uzmanība jāpievērš labajiem taukiem – tie palīdz uzturēt imūnsistēmas darbību un mazina iekaisumu organismā, kas rodas dažādu slimību laikā. Labos taukus var uzņemt, pievienojot ēdienam olīveļļu pirms ēdiena pasniegšanas, uzkodās apēdot riekstus, regulāri ēdot zivju ēdienus (atveseļošanās laikā īpaši ieteicama zivju zupa).
Ja slimojot bijis nepieciešams lietot lielu daudzumu medikamentu vai antibiotikas,
jāparūpējas arī par organisma mikrobiomu – šim nolūkam uzturā jāiekļauj produkti, kas satur šķiedrvielas un probiotikas, piemēram, auzu pārslu musli ar augļiem, ogām un bezpiedevu jogurtu vai kefīru. Vecākiem bērniem (aptuveni no 3 gadu vecuma), kam nav ļoti jutīgs gremošanas trakts, var piedāvāt skabētus kāpostus.
Lai veicinātu mikroelementu uzņemšanu, ēdienkarti vajadzētu bagātināt ar svaigiem augļiem un dārzeņiem. Piemēram, brokastīs pagatavojot augļu smūtiju ar banāniem un riekstiem vai brokastu putru pasniedzot ar svaigām ogām vai augļiem. Augļi, ogas un dārzeņi kalpos kā C vitamīna, beta-karotīna, bioflavonoīdu un citu antioksidantu un bioloģiski aktīvu vielu avots, kas palīdzēs organismam cīnīties pret iekaisīgām reakcijām un veicinās ātrāku izveseļošanos.