Egles neticamais spēks! Atklājam, ko tā dara veselības labā
Šīs dabas dāvanas var izmantot dažādos veidos – gan tējās, gan aromterapijā, lai mazinātu kakla iekaisumu un uzlabotu elpošanu. Par to, kā skujkoku sastāvā atrodamās uzturvielas var palīdzēt saaukstēšanās laikā, stāsta “Euroaptieka” klīniskā farmaceite Ksenija Lukjanova.
“Skujas ir lielisks dabīgo uzturvielu avots – tās satur daudz vērtīgu vielu, tostarp ūdenī šķīstošus vitamīnus, īpaši C vitamīnu, kas palīdz stiprināt imunitāti. Tajās atrodamas arī neaizvietojamās aminoskābes, ēteriskās eļļas, dažādi mikroelementi, kā arī rūgtvielas un dabīgie cukuri. Šīs uzturvielas, ko iegūst no Latvijā izplatītājiem kokiem priedēm un eglēm, jau izsenis tiek izmantotas tautas medicīnā, bet mūsdienās arī aptiekās nopērkamajos medikamentos – īpaši saaukstēšanās simptomu mazināšanai,” skaidro “Euroaptieka” klīniskā farmaceite Ksenija Lukjanova.
Piecas vērtīgas uzturvielas skujkokos:
- C vitamīns – skujkoki, piemēram, priede un egle, ir bagāti ar C vitamīnu, kas palīdz stiprināt imunitāti, īpaši aukstajos mēnešos, kad aktivizējas dažādi vīrusi. C vitamīns ir būtisks, lai saglabātu normālu imūnsistēmas darbību un aizsargātu organismu no infekcijām.
- A vitamīns (beta-karotīns) – skujkoki satur arī beta-karotīnu, kas organismā pārvēršas par A vitamīnu un palīdz stiprināt elpceļu gļotādas veselību, samazinot infekcijas risku. Interesanti, ka skujās ir gandrīz tikpat daudz šī provitamīna kā burkānos. Pateicoties spēcīgajām antioksidanta īpašībām, beta-karotīns arī paātrina atveseļošanos no saaukstēšanās.
- E vitamīns – šī antioksidanta klātbūtne skujkokos palīdz aizsargāt ķermeni no oksidatīvā stresa, stiprinot šūnas un paātrinot atveseļošanos no slodzes un saaukstēšanās.
- Minerālvielas – skujkoki satur dažādas minerālvielas, piemēram, magniju un kalciju, kuri palīdz organismam ātrāk atjaunoties pēc saaukstēšanās. Šīs minerālvielas stiprina imūnsistēmu un veicina elpceļu funkciju atjaunošanos, palīdzot ķermenim cīnīties ar infekcijām.
- Antioksidanti – skujkokos ir dabiski antioksidanti, kas palīdz aizsargāt ķermeni no ārējās vides kaitīgajiem faktoriem un veicina vispārējo veselību, stiprinot imūnsistēmu.
Kā izmantot skujkokus veselības uzlabošanai?
Klīniskā farmaceite Ksenija Lukjanova skaidro, ka ir vairāki veidi, kā saaukstēšanās
laikā izmantot skujkokus, lai atvieglotu simptomus un uzlabotu pašsajūtu, piemēram, inhalācijas, klepus sīrupi, vannas un aromterapija, tējas, deguna aerosoli un gēli.
Inhalācijas
Inhalācijas ar egles vai priedes ēteriskajām eļļām ir vienkārša un efektīva metode, lai mazinātu deguna aizlikumu un attīrītu elpceļus. Ja mājās ir inhalators, pievienojiet tam dažus pilienus ēteriskās eļļas. Ja inhalatora nav, varat vienkārši pievienot ēterisko eļļu karstam ūdenim katliņā, pārklāt galvu ar dvieli un dziļi elpot. Šī procedūra palīdz mazināt kairinājumu un ievērojami uzlabo elpošanu. Klīniskā farmaceite iesaka ikvienam iegādāties aptiekās inhalatoru, jo tas būs liels palīgs
saaukstēšanās sezonā visai ģimenei.
Klepus sīrupi
Klepus sīrupi, kuru sastāvā ir skujkoku ekstrakti, ir ļoti efektīvi līdzekļi gan sausa, gan produktīva klepus (kad bagātīgi izdalās krēpas) gadījumos. Šie līdzekļi palīdz mazināt kakla kairinājumu, mīkstina to un veicina gļotu izdalīšanos, tādējādi atvieglojot elpošanu. Skujkoku ekstraktiem, kas tiek pievienoti sīrupiem piemīt nomierinošas un pretiekaisuma īpašības. Tāpat tie veicina ātrāku atveseļošanos, samazinot infekcijas ietekmi uz elpceļiem un stiprinot organisma spējas pretoties
slimībām.
Vannas un aromterapija
Skujkoku ēterisko eļļu pievienošana vannai palīdz ne tikai atslābināt muskuļus, bet arī mazina saaukstēšanās simptomus un uzlabo kopējo pašsajūtu. Aromterapija ar skujkoku eļļām stiprina imunitāti un veicina relaksāciju, īpaši aukstajā sezonā, kad organisms ir pakļauts stresam.
Tējas
Skujkoku tējas ir bagātas ar C vitamīnu un antioksidantiem, kas palīdz stiprināt imūnsistēmu un cīnīties ar vīrusiem. Piemēram, egļu skuju tēju izmanto klepus, plaušu iekaisumu, bronhīta gadījumos, bet priežu pumpuru tējas mēdz lietot profilaksei, lai izvairītos no saaukstēšanās un vīrusu saslimšanām, kā arī uzlabos imūnsistēmas darbību. Kadiķu tēja palīdz izdzīt sviedrus, tā palīdzot uzveikt saaukstēšanās simptomus, spēcinot organismu un attīrot elpceļus.
Deguna aerosoli un gēli
Deguna kopšanas līdzekļi ar skujkoku ekstraktu ir lieliski piemēroti deguna dobuma attīrīšanai un pietūkuma mazināšanai. Tie ne tikai atvieglo elpošanu, bet arī palīdz mazināt diskomfortu, ko izraisa saaukstēšanās. Klīniskā farmaceite atgādina, ka, lietojot deguna aerosolus vai gēlus, ir svarīgi rūpīgi izlasīt lietošanas instrukciju un ievērot norādīto lietošanas ilgumu, lai izvairītos no pieraduma veidošanās un nodrošinātu efektīvu ārstēšanu.
“Ziemassvētku eglīte ir daudz vairāk nekā tikai svētku dekorācija. Tā ir mūsu dabas bagātība, kuras sastāvā esošās uzturvielas palīdz stiprināt imunitāti un atbalstīt elpceļu veselību. Tāpēc nākamajā reizē, kad rotājat eglīti, neaizmirstiet par tās veselīgajām īpašībām – tās var kļūt par lielisku sabiedroto aukstajā sezonā,” piebilst klīniskā farmaceite Ksenija Lukjanova.