10 līdzekļi kakla skalošanai: noderēs, ja ir iekaisis kakls vai uzradies klepus
Salvijas lapu tēja
Labi palīdz iekaisušam kaklam. Sasmalcinātas salvijas lapas aplej ar karstu ūdeni, pagaida, lai ievelkas, un šo uzlējumu var izmantot mutes skalošanai.
Ja gribas spēcīgāku iedarbību, lapas ieteicams mazliet pavārīt, tad ēteriskā eļļa daļēji iztvaikos, taču miecvielas nezudīs – tām piemīt spēcīga savelkoša un antibakteriāla darbība. Salvijas lapu uzlējums ir arī laba pretklepus tēja.
Kliņģerītes ziedi
Labi der kakla skalošanai – vai nu uzlējuma veidā, kad kaltētus ziedus aplej ar verdošu ūdeni, ļauj ievilkties un tad izmanto skalošanai, vai kliņģerīšu tinktūras veidā, kad tinktūru iepilina siltā ūdenī (apmēram 20–30 pilienus uz glāzi ūdens) un skalo kaklu. Var atkārtot vairākas reizes dienā.
Iekaisušam kaklam palīdzēs arī skalošana ar kumelīšu un sarkanā āboliņa ziedu uzlējumiem.
Asinszāle un pelašķis
Miecvielām bagātīgi augi – asinszāli ieteicams mazliet pavārīt, bet pelašķi pietiek tikai apliet ar verdošu ūdeni. Abām drogām piemīt pretiekaisuma un antibakteriāla iedarbība.
Timiāns
Satur spēcīgas ēteriskās eļļas, šīs drogas uzlējums arī labi dezinficē.
Ūdeņraža pārskābe
Koncentrētā veidā (3 %) agresīvs oksidants, tāpēc to lieto uz brūcēm, nobrāzumiem u. c., lai mikrobi un vīrusi aiziet bojā. Ar šādu līdzekli tīrā veidā, protams, nedrīkst ne skalot muti, ne pieļaut saskarsmi ar citām gļotādām, lai nesavainotu, bet atšķaidījums ir noderīgs skalojamais līdzeklis – uz 100 ml ūdens piepilina 1 gramu (apmēram 20 pilieni) ūdeņraža pārskābes, tad sanāks 0,03 % šķīdums.
Ar šādu atšķaidījumu var skalot mutes dobumu, ja ir smaganu vai mēles iekaisums, kā arī rīkli angīnas un citu iekaisumu gadījumā.
Var arī degunu izskalot – iemērc degunu traukā ar šķīdumu un velk uz iekšu, tas attīrīs gļotādu (ja ir raizes, ka degunā no šā šķīduma varētu rasties kairinājums, ūdenim var pievienot 1 gramu sāls, iegūstot fizioloģisku šķīdumu asaru sāļumā). Īpaši dienās, kad sanācis vairāk būt cilvēkos, braukt sabiedriskajā transportā, izstaigāt veikalus, tad, atnākot mājās, šādu skalojumu vērts izdarīt.
Soda
Skalot kaklu var ar sodas ūdeni – tas mīkstinās klepu un šķidrinās gļotas. Ar sodas ūdeni var skalot arī mutes dobumu un tīrīt zobus, uzberot sodu uz zobu birstes. Tā iedarbosies antibakteriāli, saistīs toksīnus, tāpēc šāds skalojamais līdzeklis ieteicams arī tad, ja tuvojas vīrusu saslimšanas.
Sāls
Kakla sāpju gadījumā efektīvi darbojas arī sālsūdens – gluži tik efektīvi kā ūdeņraža pārskābes atšķaidījums tas mikrobus nenobeigs, bet asinsriti uzlabos un kaklā sēdošos mikrobus “pabaidīs” (cik stipri, atkarīgs no sāls koncentrācijas, bet, kā zināms, pārāk sāļš nebūs baudāms un var spēcīgi kairināt gļotādas).
Ar sālsūdeni var paskalot arī degunu – uz glāzi silta ūdens ber tējkaroti (bez kaudzes) jūras sāls. Šādu sālsūdeni var iepilināt degunā, var mazliet iešņaukt pa kārtai katrā nāsī un caur muti pēc tam izspļaut.
Eļļas
Ja kaklā ir kairinoša un sausa sajūta, labi palīdz eļļas – var pāris reizes dienā ieņemt pa pustējkarotei kādas neitrālas, maigas garšas eļļu, kas saudzīgi pārklās kakla gļotādu un palīdzēs samazināt kairinājumu.
Tūja
Tūjas zariņu var apliet ar verdošu ūdeni un ar uzlējumu, kad tas ievilcies, skalot kaklu – labi palīdz pret balss aizsmakumu. Tikai nedrīkst norīt, jo tūja ir indīga!