Paplašina iespējas pasargāt sevi no vairākiem vēža veidiem

“Valsts apmaksāta vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) ir nozīmīgs instruments onkoloģiskajā profilaksē, kas ne vien ilgtermiņā ietaupa izdevumus veselības aprūpei, bet arī uzlabo kopējo sabiedrības labbūtību,” novērtējot sarunu rezultātus ar Veselības ministriju, pauž vecāku organizācijas “Mammām un Tētiem” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.
2025. gadā valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV var saņemt jau plašākas iedzīvotāju grupas.

FOTO: Shutterstock.com

2025. gadā valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV var saņemt jau plašākas iedzīvotāju grupas.

Dati par CPV vakcinācijas efektivitāti turpina pieaugt, un tas ir iemesls, kādēļ vecāku organizācija “Mammām un Tētiem” kopā ar ārstiem no Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas, Latvijas Kolposkopijas biedrības, Latvijas Dzemdes kakla vēža izglītības fonda, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas, Imunizācijas valsts padomes un citām speciālistu organizācijām aizvadītā gada nogalē un arī gada sākumā aicināja uz sarunām Veselības ministriju, lai aktualizētu jautājumu par onkoloģijas profilakses nozīmīgumu, izmantojot unikālo iespēju, proti, vakcināciju pret CPV.  
 

Mērķis visiem viens – izskaust vēzi, ko izraisa CPV, un mazināt finanšu slogu, kas nepieciešams onkoloģisko pacientu medicīniskai aprūpei. 

 

Pasaules Veselības Organizācija (PVO), kā arī zinātniskie pētījumi un to metaanalīzes norāda uz vakcinācijas pret CPV nepieciešamību ne tikai pusaudžiem, bet dažādām papildu grupām arī pieaugušo vecumā. 


“Veselības ministrija izprot vakcinācijas pret CPV nozīmīgumu, tāpēc esam atvēlējuši finansējumu, lai, sākot no šī gada vasaras, valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV saņemtu abu dzimumu jaunieši, primāri 25 gadu vecumā, un personas, kuras pieder riska grupām. Taču, sekojot vakcīnu izlietojumam, ģimenes ārstam ir tiesības piedāvāt iespēju vakcinēties arī jauniešiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem un kuri izrāda interesi vakcinēties. Tuvāko gadu laikā ministrija plāno vakcīnas saņēmēju grupas arvien paplašināt, jo tā ir valstiski nozīmīga profilakse onkoloģisko slimību ierobežošanā,” sarunās ar vecākiem un mediķiem norādīja Jana Feldmane, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore. 
 

2024. gada martā vairākas ārstu organizācijas nosūtīja Veselības ministrijai, Nacionālajam veselības dienestam un citām lēmēju institūcijām vēstuli, kurā aicināja Latvijā pilnībā ieviest CPV izraisīto slimību (tajā skaitā dzemdes kakla vēža) novēršanas plānu, saskaņā ar PVO, Eiropas Vēža Uzveikšanas Plāna un Eiropas Komisijas rekomendācijām, tādā veidā novēršot smagu slimību cēloņus, nepieļaujot sekas, kuras valstij izmaksā ievērojami dārgāk. 
 

Par iespēju valstij nosegt vakcinācijas izdevumus tiem jauniešiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nav saņēmuši vakcināciju pusaudžu vecumā, notikušas vairākkārtējas sarunas ar Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu. Diskusijās puses vienojās pakāpeniski paplašināt CPV vakcinācijas mērķa grupas, iekļaujot valsts imunizācijas programmā CPV vakcināciju līdz 25 gadiem (ieskaitot) tām sievietēm un vīriešiem, kuri nav saņēmuši vakcīnu iepriekš, kā arī riska grupas sievietēm (ar imūnsupresiju), sievietēm pēc dzemdes kakla ķirurģiskās ārstēšanas priekšvēža saslimšanas dēļ un visiem HIV pacientiem līdz 45 gadu vecumam, jau šogad piešķirot papildu finansējumu.
 

“Katrs vakcinēts jaunietis vēlāk dzīvē būs pasargāts no CPV izraisītiem smagiem audzējiem, piemēram, dzemdes kakla vēža sievietēm, dzimumlocekļa vēža vīriešiem, mutes, rīkles un citiem vēža veidiem gan sievietēm, gan vīriešiem,” skaidro Lāsma Līdaka, 

Reklāma
Reklāma

 

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ginekoloģe, medicīnas zinātņu doktore, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente. 
 

Kopumā CPV vakcīnas saņemšanai nav vecuma ierobežojuma, taču valsts apmaksāta vakcinācija tiek nodrošināta neatkarīgi no dzimuma tajā dzīves posmā, kad vakcīnas efektivitāte ir visaugstākā. Cilvēku papilomas vīruss inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus, un ir sastopami vairāk nekā 200 CPV tipi. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas. Savukārt, inficējoties ar augsta riska tipiem, pastāv iespēja attīstīties dzemdes kakla, maksts, vulvas jeb kaunuma lūpu vēzim sievietēm, dzimumlocekļa vēzim vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēzim gan sievietēm, gan vīriešiem.
 

2025. gadā valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV var saņemt:

  • jaunieši vecumā no 12 līdz 18 gadiem,
  • tiklīdz būs saskaņoti jaunie vakcinācijas noteikumi, tā arī 25 gadus veci jaunieši,
  • ja trīs mēnešus pēc jauno vakcinācijas noteikumu stāšanās spēkā ģimenes ārsta praksē  palikušas pāri vakcīnas, tad ārsts drīkst vakcinēt arī 19 līdz 24 gadus vecus jauniešus un riska grupas sievietes (ar imūnsupresiju), sievietes pēc dzemdes kakla ķirurģiskās ārstēšanas priekšvēža saslimšanas dēļ, kā arī visus HIV pacientus līdz 45 gadu vecumam. 

 

Pieņemtais lēmums ir apliecinājums Veselības ministrijas definētajām un virzītajām prioritātēm – ieguldīt onkoloģisko saslimšanu prevencijā jeb profilaksē, tādējādi efektivizējot pieejamo valsts līdzekļu izlietojumu. Pateicoties šim stratēģiski svarīgajam lēmumam, Latvija būs spērusi nozīmīgu soli pretī Pasaules Veselības Organizācijas un Eiropas Komisijas rekomendācijām līdz 2030. gadam pilnībā izskaust vēzi, ko izraisa CPV, kā sabiedrības veselības problēmu. 

Saistītie raksti