Kādi ienākumi DRĪKST būt laikā, kad atvērta slimības lapa? Skaidro VSAA speciāliste

Vai atvērtas darbnespējas lapas gadījumā drīkst saņemt autoratlīdzības ienākumus? Vai, ja cilvēks ir saimnieciskās darbības veicējs, viņam darbnespējas laikā var būt ienākumi no saimnieciskās darbības līdz valstī noteiktajam minimālās algas apmēram, kas nozīmē samazinātu sociālo nodokli? Skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Marika Zelčāne.
Tikai atsevišķos gadījumos ir pieļaujami ienākumi arī laikā, kad tiek saņemts slimības pabalsts.

FOTO: Shutterstock.com

Tikai atsevišķos gadījumos ir pieļaujami ienākumi arī laikā, kad tiek saņemts slimības pabalsts.

Slimības pabalsta mērķis ir kompensēt apdrošinātajai personai zaudētos darba ienākumus pārejošas darbnespējas periodā. Līdz ar to slimības pabalstu piešķir un izmaksā, ja persona neierodas darbā un tamdēļ zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus. 
 

Tas nozīmē, ka vienlaicīgi nevar saņemt slimības pabalstu un darba ienākumus vai ienākumus no saimnieciskās darbības.
 

Svarīgi! 

Ja VSAA konstatē, ka personai slimības pabalsta saņemšanas laikā ir reģistrēti ienākumi kā darba ņēmējam un līdz ar to šī persona nepamatoti saņēmusi pabalstu, VSAA pieņem lēmumu par pārmaksātās pabalsta summas atgūšanu.
 

Tomēr šādi ienākumi DRĪKST būt:

  1. Ja slimošanas laikā pašnodarbinātā ienākums no saimnieciskās darbības būs mazāks par valstī noteikto minimālo darba algu, kas no 2025. gada 1. janvāra ir 740 eiro, un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas tiks veiktas 10 % apmērā tikai pensiju apdrošināšanai, slimības pabalsta saņemšana netiks ierobežota.
  2. Ja slimības pabalsta saņemšanas laikā darba devējs saskaņā ar darba koplīgumu vai darba līgumu izmaksā darbiniekam materiālu atbalstu naudas izteiksmē, piemēram, prēmiju, pabalstu vai atlīdzību, tad šāda veida ienākumi, kas nav gūti strādājot, nerada nekādu ietekmi uz tiesībām saņemt slimības pabalstu. Proti, slimības pabalsts tiek izmaksāts.

 

Reklāma
Reklāma

Attiecībā uz situācijām, kad persona vienlaikus saņem piešķirto slimības pabalstu un arī autoratlīdzību, ir svarīgi saprast, kādā no nodokļu maksāšanas režīmiem tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas.

  • Ja ir reģistrēta saimnieciskā darbība Valsts ieņēmumu dienestā un cilvēks pats veic nodokļu nomaksu kā pašnodarbinātais vispārējā režīmā, tad no ienākumiem, kas nesasniedz valstī noteikto minimālo darba algu, valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas veic tikai 10 % apmērā, proti, tikai pensiju apdrošināšanai. Tādā gadījumā ir tiesības saņemt slimības pabalstu un autoratlīdzību vienlaikus.
  • Ja nav reģistrēta saimnieciskā darbība un visu nodokļu nomaksu veic autoratlīdzības izmaksātājs (īpašais autoratlīdzības saņemšanas režīms), tādā gadījumā valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek veiktas pilnā apmērā un tiesības saņemt slimības pabalstu nebūs. 

 

Šajā gadījumā autoratlīdzības apmērs nav svarīgs – pabalstu nevar saņemt arī tad, ja, piemēram, autoratlīdzības apmērs ir 50 eiro. 

 

Raksts sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”.

Saistītie raksti