Slimības lapai ir "limiti" jeb Cik ilgi B lapa drīkst būt kalendārā gada ietvaros

FOTO: Shutterstock.com
Ir īpašs gadījums, kad slimības pabalstu piešķiršanā paredzēti atsevišķi izmaksu nosacījumi.
Par darbnespējas lapas niansēm stāsta Marika Zelčāne, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte.
Likumdevējs noteicis, ka darba devējs slimības lapu A izmaksā līdz darbnespējas devītajai dienai (nelaimes gadījumā darbā – līdz desmitajai dienai), bet VSAA atmaksā slimības lapu B un pabalstu piešķir un izmaksā par laiku no darba nespējas desmitās dienas līdz darbspēju atgūšanas dienai.
Taču slimības lapu B atmaksā:
- ne ilgāku par 26 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas, ja darba nespēja ir nepārtraukta.
- pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinumu, slimības pabalstu, ja tas nepieciešams pilnvērtīgas ārstēšanas vai rehabilitācijas nodrošināšanai, piešķir un izmaksā arī par nepārtrauktas darba nespējas periodu, kas turpinās pēc noteiktajām 26 nedēļām, bet ne ilgāku par 52 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas.
Ja darba nespēja atkārtojas ar pārtraukumiem
Tad slimības pabalstu piešķir un izmaksā ne ilgāku par 52 nedēļām trīs gadu periodā.
Nosakot 52 nedēļu periodu, tiek summēti visi darba nespējas periodi, skaitot no pirmās saslimšanas dienas (darba nespējas A lapas dienas), par kuriem ir piešķirts un izmaksāts slimības pabalsts, izņemot darba nespējas periodus slima bērna kopšanai un saslimšanu ar tuberkulozi, kā arī grūtniecības, dzemdību atvaļinājuma (maternitātes) periodus, par kuriem piešķirti pabalsti.
Likumdevējs atsevišķi noteicis īpašu gadījumu slimības pabalstu piešķiršanā, paredzot šim gadījumam atsevišķus izmaksas nosacījumus.
Proti, ja darba nespēja iestājusies tuberkulozes saslimšanas dēļ, tad šādos gadījumos slimības pabalstu piešķir un izmaksā par laiku līdz darbspēju atgūšanas vai invaliditātes noteikšanas dienai.
Savukārt, ja bērnam diagnosticēta smaga saslimšana, tad slimības pabalstu var saņemt, ja tiek kopts bērns vecumā līdz 18 gadiem. Tie ir gadījumi, kad:
- Bērnu slimnīcas ārstu konsilijs, izsniedzot atzinumu, noteicis vecāka nepārtrauktas klātbūtnes nepieciešamību smagas saslimšanas dēļ, kuras rezultātā bērnam nepieciešama ilgstoša ārstēšanās stacionārā ārstniecības iestādē;
- par bērnu ir piešķirts bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsts.
Minētajos gadījumos slimības pabalstu piešķir un izmaksā par ārstu konsilija noteikto laiku, kas vienā reizē nevar būt ilgāks par trim mēnešiem, bet kopā – ne ilgāks par 26 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas, ja darba nespēja ir nepārtraukta, vai ne ilgāks par trim gadiem piecu gadu periodā, ja darba nespēja atkārtojas ar pārtraukumiem.
Īsumā:
- Pamatojoties uz VDEĀVK atzinumu, slimības pabalsta izmaksu var pagarināt, bet ne ilgāk par 52 nedēļām, skaitot no darba nespējas pirmās dienas. Tas nozīmē, ka vienas saslimšanas gadījumā maksimāli pieļaujamais laiks ir viens gads jeb 52 nedēļas, skaitot no pirmās saslimšanas dienas.
- Slimojot ar pārtraukumiem, slimības pabalstu piešķir un izmaksā ne ilgāku par 52 nedēļām trīs gadu periodā.
Raksts sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”.