Vai arodslimnieks var turpināt veikt to pašu darbu, ko līdz pirmreizējai arodslimības apstiprināšanai?

Ko darīt uzņēmumam ar arodslimnieku ar mugurkaula problēmām, ja viņu darbs ir saistīts ar smagumu pārvietošanu?

Darbiniekiem ar lielu darba pieredzi kā alternatīva varētu būt darbs citu mazāk kvalificētu vai jauno darbinieku apmācībā vai viņu darba organizēšanā.

FOTO: Shutterstock.com

Darbiniekiem ar lielu darba pieredzi kā alternatīva varētu būt darbs citu mazāk kvalificētu vai jauno darbinieku apmācībā vai viņu darba organizēšanā.

 

Atbild P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Aroda un radiācijas medicīnas centra arodslimību ārste Jeļena Reste.


Arodslimības gadījumā, lai nepieļautu darbinieka veselības stāvokļa pasliktināšanos, ir ļoti svarīgi izvairīties no to faktoru iedarbības, kas bija izraisījuši slimību. It īpaši tas ir svarīgi, ja darbinieks vēlas turpināt strādāt tajā profesijā, kurā arodslimība bija iegūta. Praksē tas nozīmē kontakta ar kaitīgajiem darba vides faktoriem pārtraukšanu vai vismaz samazināšanu līdz samērā nekaitīgajam līmenim. 

Darba devējam (darba aizsardzības speciālistam) jācenšas rūpīgi izvērtēt šāda darbinieka pienākumus - šajā konkrētajā gadījumā īpaši pievēršot uzmanību ergonomikas aspektiem, apsvērt iespējas samazināt darba slodzi vai mainīt darba specifiku (piem., piedāvāt darbu bez smaga fiziska darba un smagumu pārvietošanas, vai vietās, kur ir iespējams pielietot palīglīdzekļus).

Darbiniekiem ar lielu darba pieredzi kā alternatīva varētu būt darbs citu mazāk kvalificētu vai jauno darbinieku apmācībā vai viņu darba organizēšanā. Ja situācija ir kritiska un riska faktorus samazināt nav iespējams, kā arī nav iespējams izmainīt darba pienākumus, tad diemžēl šādam arodslimniekam būs jāmaina profesija un/vai darba vieta.

 

Reklāma
Reklāma

LASI ARĪ: Noderīgi! 1600 eiro arodslimību seku mazināšanai un rehabilitācijai

 

Avots: www.stradavesels.lv