Gulētiešanas rutīna, kas kļuvusi par sensāciju soctīklos! Kāda patiesībā ir tās ietekme uz veselību?

Tendence naktī aizlīmēt lūpas ar līmlenti, lai pārtrauktu elpošanu caur muti galveno darbu atstājot vien deguna ziņā, sociālajos tīklos izplatās jau vairākus gadus. 2022. gadā tas kļuva par vienu no TikTok trendiem, solot ātru iemigšanu, izcilu nakts miegu un pat izteiktāku žokļa līniju. Vai šai praksei patiešām ir veselības ieguvumi? Vai tā nekaitē? Viedoklī dalās eksperti.
Daudzi tiešsaistes ietekmeļi (influenceri) ir sākuši izplatīt ideju, ka elpošana caur muti var radīt dubultzodu un iegarenu seju.

FOTO: Shutterstock.com

Daudzi tiešsaistes ietekmeļi (influenceri) ir sākuši izplatīt ideju, ka elpošana caur muti var radīt dubultzodu un iegarenu seju.

Patiesībā mutes aizlīmēšanas prakse nakts laikā ir aptuveni 100 gadus senāka par TikTok. Pirmo reizi to izstrādāja krievu ārsts Konstantīns Pavlovičs Butejko pagājušā gadsimta vidū, lai uzlabotu cilvēku veselību, mudinot viņus elpot caur degunu, nevis muti. Taču vispārējā veselības uzlabošana gan nav iemesls, kāpēc šī prakse pēdējos gados uzplaukusi sociālajos tīklos. Tā vietā pastāv maldīgs uzskats, ka tā ļaus iegūt izteiktāku žokļa līniju, tādējādi uzlabojot vizuālo tēlu.

Daudzi tiešsaistes ietekmeļi (influenceri) ir sākuši izplatīt ideju, ka elpošana caur muti var radīt dubultzodu un iegarenu seju. Ņujorkas zobārsts Dr. Džonatans Levins skaidro, kas ir šo apgalvojumu pamatā.

“Pastāvīga elpošana caur muti patiešām var negatīvi ietekmēt cilvēka sejas struktūru, ir maz ticams, ka mutes aizlīmēšana uz miegu pieaugušā vecumā, mainīs bērnībā izveidojušos sejas līnijas parametrus,” saka ārsts. Viņš piebilst, ka elpošana caur muti ir viens no galvenajiem miega apnojas -  stāvoklis, kuru raksturo pēkšņa elpošanas apstāšanās miega laikā – cēloņiem. “Cilvēks, kurš pastāvīgi elpo caur muti, guļ daudz seklākā miegā, tāpēc viņa organisms netiek pilnībā apgādāts ar skābekli,” saka zobārsts.

 

Papildus sliktam miegam, kas ir saistīts ar citām veselības problēmām, piemēram, sirds un asinsvadu slimībām un augstu asinsspiedienu, viņš saka, ka elpošana caur muti var izraisīt virkni papildu problēmu, tostarp smaganu iekaisumu un mutes dobuma saslimšanas.

 

Tiem, kuri nav pārliecināti, vai naktī elpo caur degunu vai muti, ārsts iesaka vadīties pēc tipiskajām pazīmēm no rīta: ja parasti pamostaties ar sausu muti, sliktu elpu, mēdzat krākt un jums ir daudz kariesa, tad, visticamāk, tās ir pazīmes, kas liecina, ka jūs elpojat caur muti.

 

Viss nav tik viennozīmīgi!

Tikmēr miega speciālists Dr. Radžs Dasgupta, Kekas Medicīnas skolas Dienvidkalifornijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētais profesors uzsver, ka šādas darbībās (mutes aizlīmēšana ar līmlenti miega laikā) ir ļoti bīstamas obstruktīvās miega apnojas gadījumā.

Reklāma
Reklāma

 

Saskaņā ar 2019. gadā žurnālā "Lancet Respiratory Medicine" publicētā pētījuma datiem šī slimība ir raksturīga vairāk nekā 1 miljardam cilvēku vecumā no 30 līdz 69 gadiem. Eksperti norāda, ka vēl miljoniem cilvēku šī slimība nav diagnosticēta.
"Ir ierobežoti pierādījumi par mutes aizlīmēšanas priekšrocībām nakts laikā, un es būtu ļoti piesardzīgs - un pat apspriestos ar savu veselības aprūpes sniedzēju, pirms mēģinātu to darīt," piebilda Dasgupta.
 

Eksperti uzskata, ka elpošana caur degunu ir veselīgāka. Smalki matiņi degunā, ko sauc par skropstiņām, filtrē putekļus, alergēnus, mikrobus un vides piesārņojumu. Elpošana caur degunu arī mitrina ieplūstošo gaisu, savukārt sausais gaiss, kas ieelpots caur muti, var kairināt plaušas, teica Dasgupta.

Turklāt elpošana caur degunu ir atslābinoša, tāpēc to bieži vien kopā ar jogu un meditāciju iesaka kā miega veicināšanas līdzekli.

Taču pirms izmēģiniet jauno trendu, ķeroties pie līmlentes, noskaidrojiet, vai jums nav miega apnojas.  “Kopumā vissvarīgākais vēstījums ir vispirms veikt obstruktīvas miega apnojas novērtēšanu, pirms mēģināt gulēt ar lentas aizlīmētu muti, teic Dasgupta.

 

Avots: Independent

Saistītie raksti