Noskaidroti 5 lielākie Latvijas iedzīvotāju labsajūtas ienaidnieki

FOTO: Shutterstock.com
Vai piederi kādai no šīm piecām grupām?
“Euroaptieka” aptauja “Labsajūtas barometrs”* atklāj, ar kādiem šķēršļiem ceļā uz labu pašsajūtu visbiežāk sastopas Latvijas iedzīvotāji.
Aptaujas dati skaidri iezīmē – iedzīvotāju labsajūtu būtiski ietekmē virkne savstarpēji saistītu faktoru, kas bieži vien ir gan stresa cēlonis, gan sekas.
Latvijas iedzīvotāju TOP 5 labsajūtas ienaidnieki
Stress un nervozitāte
Teju katra otrā Latvijas iedzīvotāja labsajūtu ietekmē stress un nervozitāte. Stress ir dabiska organisma reakcija uz izaicinājumiem vai pārmaiņām, kas īstermiņā palīdz saglabāt modrību un koncentrēšanos, taču ilgstošā formā tas kļūst destruktīvs. Aptuveni 70 % respondentu atzīst, ka viņu labsajūtu būtiski ietekmē stress un nervozitāte, īpaši izteikti jauniešiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem (82 %) un sievietēm (75 %), salīdzinot ar vīriešiem (63 %).
Pārslodze un problēmas darbā
Problēmas profesionālajā jomā kļūst par aizvien biežāku veselības riska faktoru. Pirmie brīdinājuma signāli par pārslodzi ir ilgstošs nogurums, kas neizzūd pēc atpūtas, apātija, problēmas ar atmiņu, muskuļu sasprindzinājums un nespēja atslēgties no darba. Pārslodze ietekmē 30 % respondentu labsajūtu, īpaši jauniešus, bet ar vecumu tās ietekme samazinās.
Finansiālas grūtības
Finansiālas grūtības ietekmē 29 % Latvijas iedzīvotāju labsajūtu. Šis faktors visvairāk skar darbspējīgā vecuma iedzīvotājus, īpaši jauniešus vecumā no 18 līdz 29 gadiem – to norāda 44 % aptaujāto jauniešu. Savukārt pensijas vecuma respondenti šo faktoru kā labsajūtu ietekmējošu min krietni retāk – tikai 16 %.
Slikta fiziskā pašsajūta
To izjūt katrs piektais iedzīvotājs. Ja cilvēks bieži jūtas vājš, noguris un bieži slimo, tā var būt pazīme, ka organisms netiek galā ar slodzi vai tam trūkst svarīgu uzturvielu. Šādas problēmas kā nozīmīgu labsajūtas ietekmējošu faktoru minēja 28 % respondentu.
Slikta fiziskā pašsajūta visvairāk skar iedzīvotājus 30-39 gados (33 %) un seniorus (31 %), bet visretāk par to sūdzas cilvēki vecumā no 50 līdz 59 gadiem (22 %).
Miega problēmas
Miega problēmas ietekmē visa vecuma iedzīvotājus. Miega kvalitāte ir cieši saistīta ar vispārējo veselību un pašsajūtu. Ja organisms naktī nesaņem pietiekamu atpūtu, tiek traucēta gan imūnsistēmas darbība, gan emocionālais līdzsvars. To apliecina arī dati – 24 % aptaujāto atzīst, ka viņu labsajūtu negatīvi ietekmē tieši miega traucējumi. Visbiežāk ar to saskaras jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem (32 %) – gandrīz katrs trešais šajā vecuma grupā.
*Aptauju pēc “Euroaptieka” pasūtījuma 2025. gada martā veica tirgus pētījumu kompānija “Norstat Latvija”, un tajā piedalījās 1001 respondents vecumā no 18 līdz 74 gadiem no visas Latvijas.