Kurš gan mūsdienās nejūtas noguris? Viss, kas jāzina par C hepatītu

Ar kluso slepkavu – C hepatītu, pasaulē sirgst piecas reizes vairāk cilvēku nekā ar HIV vīrusu. Eiropā ar C hepatītu ir inficēti aptuveni 9 miljoni iedzīvotāju, bet Latvijā pusgada laikā reģistrēti 854 jauni pacienti. Daudz cilvēki par C hepatīta infekcijas klātesamību pat nenojauš, jo slimība pat 20 gadu periodā var noritēt bez būtiskiem simptomiem, slēpti. Bieži vien C hepatīta pacientiem mēdz būt nogurums, bet kuru no mums gan mūsdienās, laiku pa laikam nevajā nogurums?

Publicitātes foto

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Publicitātes foto

Ja šo slimību neārstē, 75 līdz 85% pacientu progresē hroniski aknu bojājumi, 10 līdz 20% pacientu attīstās aknu ciroze, bet aptuveni 1 līdz 4% pacientu katru gadu saslimst  ar aknu vēzi. Neārstējoties, 10 līdz 20% vīrushepatīta C pacienti turpmākajās divās desmitgadēs var mirt no aknu bojājumiem. Par C hepatītu, tā inficēšanās iespējām un ārstēšanu, kā arī pacientu ikdienu Latvijā stāsta RAKUS stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” infektoloģe, hepatoloģe un aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane.
 

Saslimt var katrs - no tetovējuma, kosmetoloģiskas procedūras vai medicīnas iestādē 
Jebkurš cilvēks ir potenciāls kandidāts, lai saslimtu ar C hepatītu. 2008.gadā ar C hepatītu bija inficējušies1,7% Latvijas iedzīvotāju. Jo lielāks ir inficēto skaits, jo būtiskāk palielinās arī to cilvēku skaits, kuri ir potenciālais C hepatīta infekcijas avots slimības tālākai izplatībai.

Zināms, ka C hepatīta vīruss var izplatīties ar asinīm. Kaut nereti cilvēkiem ir  priekšstats, ka C hepatīts ir narkomānu slimība, Latvijā lielākā daļa C hepatīta  pacientu ir tādi, kuri nekad dzīvē nav lietojuši narkotikas. Bieži vien, tie ir cilvēki,  kuri veikuši tetovējumus, pīrsingus vai citas kosmētiskas procedūras (piemēram, manikīrs un pedikīrs), vai inficējušies seksuālu kontaktu ceļā, mainot seksuālos  partnerus. Jāatzīst, ka C hepatītu iespējams iegūt arī medicīnisku manipulāciju laikā. 
 

Lai gan medicīnā par to tiek ļoti domāts, ievērojot visus sterilizācijas un dezinfekcijas  principus, šāds neliels risks saglabājas. Protams, asins pārliešanas laikā C hepatītu  iegūt vairs nevar, jo asinis tiek pārbaudītas, taču citu medicīnisku pārbaužu laikā  (piemēram, zobārsta apmeklējums) tas joprojām ir iespējams – tā nav problēma tikai Latvijā, bet visā pasaulē.


 

Biežāk sastopamie stereotipi par C hepatīta pacientiem
Arī ārsti, runājot par šo slimību, saskaras ar aplamu stereotipu, ka visi C hepatīta pacienti ir narkomāni un prostitūtas. Dr. Tolmane: „Lai gan mēs nevaram noliegt, ka neliela daļa no C hepatīta pacientiem pārstāv šo sabiedrības daļu, lielākā daļa C  hepatīta pacientu ir darbspējīgi, strādājoši cilvēki, bez atkarībām, kas audzina bērnus,  veido ģimeni – pilnīgi normāla un funkcionējoša sabiedrības daļa. Jebkurš cilvēks,  kuru jūs sastopat uz ielas var būt C hepatīta pacients! Cilvēkam, kuram ir C hepatīts,  nav novērojamas nekādas ārējas pazīmes, kas liecinātu par infekciju un to, ka viņš  būtu infekcijas pārnēsātājs, jo, bieži vien C hepatīta simptomi nav novērojami līdz pat  būtiskiem aknu bojājumiem – aknu cirozei.”

 

C hepatīta pacientu ikdiena - kā pasargāt apkārtējos

  • C hepatīta vīruss „pa gaisu nelido”, tāpēc C hepatīta pacienti var droši dzīvot kopā ar cilvēkiem, kuri ar C hepatītu nav inficējušies, lietot kopējus traukus,dvieļus, neizvairīties no tuvības – apkampt, sabučot, samīļot savus tuviniekus, draugus, auklēt bērnus, mazbērnus u.t.t.
     
  • Vienīgais, kas C hepatīta pacientam un mājiniekiem ir jāievēro - katram ir nepieciešams savs manikīra komplekts, kas netiek dalīts ar nevienu citu, tas pats  attiecas arī uz skūšanās piederumiem, zobu birsti un citiem personīgās higiēnas piederumiem.

C hepatīta pacienti var droši dzīvot kopā ar cilvēkiem, kuri ar C hepatītu nav inficējušies, lietot kopējus traukus,dvieļus, neizvairīties no tuvības – apkampt, sabučot, samīļot savus tuviniekus, draugus, auklēt bērnus, mazbērnus...

  • C hepatīta pacients nav jāizolē – viņam var būt aktīva sociālā dzīve, ikviens var sarokoties ar jebkuru sabiedrības locekli, kā arī lietot, piemēram, kopējus traukus publiski pieejamās vietās.
     
  • Ja vien āda nav bojāta un tajā nav mikrotraumu, ar asinīm inficēties nav iespējams.  Tomēr, ja C hepatīta pacientam gadās sagriezties, piemēram, iegriezt pirkstā, nevienam, arī pilnīgi veselam cilvēkam nevajadzētu skriet ar plikām rokām ievainoto glābt,jo infekcija tiek iegūta tieši ar inficētām asinīm. 
     
  • Ja gadās sevi savainot, būtu vēlams pārsiet brūci, lai novērstu asins tālāko izplatību, kā arī visu aiz sevis sakopt un ideālā variantā šo vietu dezinficēt. Ja nepieciešama palīdzība no malas, svarīgi izmantot aptiekās nopērkamos gumijas cimdus, lai novērstu saskarsmi ar asinīm.

 

Kā C hepatīta pacientiem pasargāt savu aknu veselību ikdienā
Ja cilvēks ir informēts, ka viņam ir C hepatīts, ir jādodas pie aknu speciālista, lai konsultētos par C hepatīta ārstēšanu un tā ietekmi uz veselību nākotnē.

Reklāma
Reklāma

Tikpat svarīgi ir ievērot pasākumus par to, lai aknu netraumētu un nebojātu vēl vairāk. Aknu slimību pacientiem īpaši svarīgi ir nelietot alkoholu, jo C hepatīts kopā  ar to var radīt daudz nopietnākus sarežģījumus, tāpat kā citas potenciāli toksiskas  vielas, piemēram, uztura bagātinātāju un citu medikamentu lietošana bez īpašas  nepieciešamības.


Nedrīkstētu praktizēt arī otru galējību – nelietot ārsta izrakstītos medikamentus. Ir nepieciešams konsultēties ar ārstu arī par vitamīnu un imunitāti uzlabojošu līdzekļu lietošanu. Ir jāatceras, ka visas vielas, tajā skaitā,arī augu valsts produkti tiek pārstrādāti caur aknām. Galvenais princips – ir nekaitēt savai aknai! Ir jādomā par  veselīga uztura lietošanu ikdienā, jāēd kvalitatīva pārtika.


Bieži vien, pacientu ambulatorajās kartēs nākas veikt ierakstu: ”Pacients no ārstēšanas atsakās finansiālu iemeslu dēļ.” Lielākoties pacienti ar šādu ierakstu ārstniecības iestādēs neatgriežas un turpina dzīvot savu dzīvi tāpat kā līdz šim. Ir pacienti, kuri  par spīti finansējuma trūkumam regulāri ierodas uz pārbaudēm, lai gan tas diemžēl  laikus neārstēts C hepatīts ir nopietna problēma, stacionāros bieži vien nokļūst  pacienti ar C hepatīta izraisītām un ļoti ielaistām komplikācijām. Ja C hepatīts netiek  ārstēts, tad ar gadiem C hepatīts pāraug aknu cirozē – aknās ieaug saistaudi un  aknas vairs nespēj veikt savu funkciju, kā rezultātā tās dekompensējas līdz cilvēks  izsīkst.
 

Pacienti, kuri stacionārā ierodas ar pirms 10 gadiem diagnosticētu C hepatītu  un kuriem ārstēšanai iepriekš naudas pietrūcis, izveseļošanās prognozes ir bēdīgas, jo pacients ārstēšanu uzsācis novēloti – C hepatīts pāraudzis ļoti smagas formas aknu cirozē vai pat aknu vēzī. Ja cilvēks ar C hepatītu inficējies 20 gadu vecumā, tad tieši 35 vai 40 gados, pašā darbspējasvecumā, sāk izpausties būtiskas aknu veselības  problēmas.

 

Ir jāņem vērā fakts, ka C hepatīta ārstēšanas kurss var ilgt 6 – 12 mēnešus un lielākajai daļa pacientu tik ilgstošs līdzmaksājumu slogs 25% apmērā ir pārāk augsts. Gan tie pacienti, kuri nevar uzsākt terapiju, gan tie, kuri arī ārstējas, jūtas emocionāli  satriekti, jo neviens nevar prognozēt to, vai terapija būs efektīva un palīdzēs no  slimības atbrīvoties. Šobrīd, ar Latvijā pieejamo valsts daļēji apmaksāto ārstēšanas  terapiju no vīrusa atbrīvoties izdodas aptuveni pusei pacientu. 

Jebkuram cilvēkam pat pie normālas pašsajūtas ir jāveic asinsanalīzes, lai pārbaudītos pret C hepatītu - īpaši tiem, kuriem konstatētas izmaiņas aknās un to darbībā. 

 

Pašlaik jaunākie medikamenti, kuri palielina izārstēšanās iespēju 12 nedēļu laikā pat līdz ~90%, nav iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. Nākamgad pieejamie medikamenti šo iespējamību palielinās tuvu 95%, un šīs terapijas ilgums būs tikai 3 mēneši.

Jebkuram cilvēkam pat pie normālas pašsajūtas ir jāveic asinsanalīzes, lai pārbaudītos pret C hepatītu - īpaši tiem, kuriem konstatētas izmaiņas aknās un to darbībā. Ja cilvēks nav pārbaudījies, viņš nevar apgalvot, ka viņam nav C hepatīts. Ideālā gadījumā C hepatīta pārbaudes būtu nepieciešams veikt ik pēc 5 gadiem. Ikvienam, kurš vēlas nodot asinsanalīzes un pārbaudīties uz C hepatītu, jāvēršas pie ģimenes ārsta,jo vispārējās asinsanalīzēs C hepatīts neuzrādās.