Kriptolīze – efektīvs veids, kā atbrīvoties no mandeļu korķiem. Tie var būt iemesls nepatīkamai smakai mutē!
Kas ir mandeļu korķi un kā norit kriptolīzes procedūra, skaidro LOR klīnikas otorinolaringoloģe Ilze Sokolova.
Kas ir mandeļu korķi
Mūsu mandelēs ir tā saucamās kabatiņas jeb kriptas – tās pieder pie normālas mandeļu uzbūves un tādas ir visiem. Taču dažiem cilvēkiem šīs kriptas var būt lielākas, dziļākas, to var būt vairāk. Šajās kabatiņās var krāties saturs – baktērijas, pārtikas atliekas, gļotas – viss, kas atrodas mūsu mutes dobumā. Šis saturs var nogulsnēties un veidoties tā saucamie mandeļu korķi. Biežāk tie veidojas jauniem, tomēr šī problēma skar visu vecumu cilvēkus.
Mandeļu korķi var veidoties tiem, kam agrāk bijušas biežas angīnas, taču tas nav obligāti. Jo arī tiem, kuriem akūtas problēmas nav bijušas vai angīna izslimota vienreiz mūžā, var veidoties korķi. Korķu veidošanos var veicināt arī slikta mutes higiēna, taču arī šis nav obligāts priekšnoteikums. Korķu veidošanās var būt daļēji saistīta ar mandeļu anatomiskām īpatnībām un to uzbūvi. Tomēr skaidras atbildes uz jautājumu, kāpēc vienam šie korķi veidojas, bet citam ne, pagaidām nav.
Pazīmes, ka izveidojušies mandeļu korķi
Diezgan bieži cilvēks pat nezina, ka viņam šādi korķīši ir – tie var iztīrīties, pazust, un viņš tos pat nepamana. Tomēr daļai cilvēku tie traucē un galvenā sūdzība, ar kuru visbiežāk vēršas pie otorinolaringologa, ir nepatīkams aromāts no mutes. Kad korķis ir lielāks, tas var arī traucēt – tad cilvēks jūt, ka mandelē kaut kas ir, kaut kas kairina rīkli, var būt diskomforta sajūta, kas aiziet uz ausi. Šis tad ir brīdis, kad no korķiem būtu jāatbrīvojas.
Atbrīvošanās no mandeļu korķiem
Daudzi cilvēki dara nepareizi, paši mājās spiežot šos korķus ārā, vai nu ar karotes galu vai ar vates kociņu. Joprojām piedāvā arī mandeļu skalošanu ar vakuumsūkni vai speciālām mandeļu adatām, taču tas nelikvidē problēmu – uz to brīdi kabatu iztīra, bet tā nekur nepazūd un kādam pēc mēneša, bet citam jau pat pēc pāris dienām atkal būs korķis.
Vienkāršākā un efektīvākā mandeļu korķu likvidēšanas metode ir kriptolīze.
Tā ir procedūra, ko veic otorinolaringologa kabinetā ar lāzeru un kas likvidē caurumus, lai saturam nebūtu kur krāties.
Kriptolīzes procedūra:
- Pareizi būtu vispirms atnākt uz konsultāciju un izrunāt, kas un kā notiks. Pirms kriptolīzes arī ieteicams izskalot korķus un uz procedūru nākt jau ar tīrām mandelēm.
- Procedūru veic lokālā anestēzijā, tāpēc tā nav sāpīga.
- Kriptolīze ilgst vidēji 40 minūtes, uz to ieteicams nākt mierīgā, labā noskaņojumā. Pirms tam varbūt nevajag daudz ēst, jo tā tomēr ir manipulācija mutes dobumā, kas var izsaukt vemšanas refleksu.
- Tā kā procedūras laikā piededzina kakla audus, tas rada specifisku smaržu – arī par to cilvēku iepriekš brīdina.
- Diožu lāzera vadiņš tiek likts katrā mazajā caurumiņā jeb kriptiņā, dots impulss jeb vienkāršāk sakot, šis caurumiņš tiek piededzināts. Pēc tam tas aizrētojas, līdz ar to nav kur veidoties korķim.
- Pēc procedūras cilvēks uzreiz var doties mājās. Specifisku ierobežojumu nav, vienīgi jānogaida, kamēr iziet anestēzija.
- Pēc tam tajā pašā dienā var pilnvērtīgi ēst un dzert, doties uz darbu un būt aktīvs. Var gadīties, ka pāris dienas kakls būs jutīgs, tomēr vairumam pretsāpju terapija nav nepieciešama. Ja kakls tomēr ir nedaudz jutīgs, aicinām nedzert kaut ko ļoti karstu, neēst kaut ko ļoti asu vai tādu, kas skrāpētu un kairinātu kaklu.
Būtiski, lai procedūras laikā cilvēks būtu vesels. Ja sāp kakls, manipulāciju neveic. Tāpat cilvēkam jāzina, vai viņam nav alerģija pret anestēzijas līdzekļiem, piemēram, lidokaīnu, novokaīnu. Un to var saprast, ja iepriekš būts pie zobārsta, veiktas injekcijas un viss bijis kārtībā.
Vai pēc kriptolīzes smaka no mutes un traucējošā sajūta kaklā pazudīs uz neatgriešanos?
Jā, tā ir – pēc procedūras pazūd smaka no mutes, nav traucējuma sajūtas kaklā, arī korķi veidojas retāk un traucē mazāk. Taču tāpat regulāri jāmazgā zobi, pēc katras ēdienreizes var izskalot muti ar ūdeni, jo arī tas var mazināt mandeļu korķu veidošanos. Tāpat tas daļēji atkarīgs no cilvēka imunitātes un no dzīšanas procesa organismā. Jo šie procesi ir labāki, jo lielāka iespēja, ka mandele smuki aizrētosies un korķu vairāk nebūs. Var gadīties, ka pēc kāda laika kāds korķis atkal parādās, un tad procedūru var veikt atkārtoti. Ir cilvēki, kuri veic kriptolīzi, tad trīs četrus gadus dzīvo mierīgi un pēc tam atkal veic procedūru. Tiem, kam korķu dēļ kaklā bijis diskomforts, pēc tam ir priecīgi, ka beidzot ir miers un nav skrubinošās sajūtas kaklā.