Skeptiķi brēc, fakti runā: vakcīnas izglābušas vairāk dzīvību nekā antibiotikas

Veselības un dzīves ilguma uzlabošanā vislielāko ietekmi vēsturē ir atstājušas tieši divas lietas – tīrs dzeramais ūdens un vakcīnas. Kā uzsver bērnu infektoloģe, profesore Dace Zavadska, šie faktori ir zinātniski pierādīti kā visnozīmīgākie sabiedrības veselības uzlabotāji.
Neskatoties uz skaļiem vakcīnu skeptiķu viedokļiem, lielākā daļa vecāku uzticas ārstiem.

FOTO: Shutterstock.com

Neskatoties uz skaļiem vakcīnu skeptiķu viedokļiem, lielākā daļa vecāku uzticas ārstiem.

"Kad runājam par to, cik ilgi mēs dzīvojam, cik esam veseli un cik maz slimojam, tad ir pierādīts, ka vislielākā ietekme ir bijusi tīram ūdenim. Otrajā vietā – vakcīnām. Pat ne antibiotikām," skaidro Zavadska.

 

Profesore uzsver, ka pēdējo piecdesmit gadu laikā nacionālās imunizācijas programmas daudzās pasaules valstīs ir izglābušas miljoniem dzīvību. "Kopš dažādās valstīs tika uzsāktas šīs imunizācijas programmas, aprēķināts, ka vairāk nekā 150 miljoni nāves gadījumu ir novērsti. Cilvēki neslimo, neinficējas, nenomirst – mēs iegūstam veselus indivīdus, kas tālāk arī rada labumu visai valstij," norāda Zavadska.

 

Viņa arī atgādina, ka vakcīnas primāri nav domātas, lai pilnībā pasargātu no inficēšanās, bet lai novērstu smagas slimības gaitas, komplikācijas un nāves gadījumus. "Absolūti pirmais un galvenais, ko mēs vēlamies no vakcīnām – lai cilvēks, kad saslimst, nenomirtu. Lai nebūtu tā, kā pirms vakcinācijas ēras, kad ģimenēs bija daudz bērnu, bet līdz skolas vecumam izdzīvoja tikai daži," uzsver infektoloģe.

 

Latvijas vakcinācijas kalendārs, pēc Zavadskas domām, ir viens no kvalitatīvākajiem pasaulē. "Mums ir viens no labākajiem vakcinācijas kalendāriem pasaulē. Mēs esam līdzvērtīgi tādām valstīm kā Amerikas Savienotās Valstis, Kanāda, Austrālija, Lielbritānija," viņa norāda, piebilstot, ka tomēr ir arī lietas, kuras būtu iespējams uzlabot – piemēram, ērču encefalīta vakcīnas iekļaušana valsts apmaksātajā kalendārā.

Reklāma
Reklāma

 

Ārste arī akcentē, ka vakcīnu mērķis ir ne tikai pasargāt no smagas slimības gaitas, bet arī samazināt nepieciešamību pēc hospitalizācijas. "Atrodoties slimnīcā, vienmēr ir papildu riski – iespējama inficēšanās ar citām slimībām vai komplikācijas, kas saistītas ar medicīniskām manipulācijām. Vakcinācija palīdz šo risku novērst," viņa skaidro.

 

Runājot par sabiedrības attieksmi, Zavadska atzīst, ka, neskatoties uz skaļiem vakcīnu skeptiķu viedokļiem, lielākā daļa vecāku uzticas ārstiem. "Dienas beigās, izlasot visus sociālos medijus un parunājot ar ārstiem, vecāki uzticas kompetentu mediķu viedoklim. Mēs redzam, ka bērniem līdz gada vecumam vakcinācijas aptvere ir laba, un arī skolas vecumā tā atkal sasniedz augstu līmeni," uzsver profesore.

Viņas vēstījums ir vienkāršs, bet būtisks: vakcīnas ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā pasargāt gan indivīda, gan sabiedrības veselību. "Mēs vēlamies, lai vakcinācijas rezultātā cilvēki ne tikai izdzīvotu, bet arī dzīvotu veseli un pilnvērtīgi," rezumē Dace Zavadska.

Saistītie raksti