Cīņa ar strijām. Vai tas maz ir iespējams?

Visbiežāk sievietēm strijas parādās grūtniecības laikā. Bet gadās, ka tās rodas arī pusaudzēm, kuras sāk strauji augt. Kāpēc tā notiek, kā samazināt striju veidošanās risku, ko darīt, ja strijas tomēr ir radušās, skaidro "Veselības centra 4" dermatoloģe Linda Kapteine.

Tāpat kā ķermeņa uzbūve, ādas stāvoklis, arī strijas, ir cieši saistīts ar iedzimtību. Sieviete var nezaudēt svaru un var saglabāties konstanta ķermeņa uzbūve, bet strijas veidosies, jo tās ir gan mammai, gan vecmāmiņai. Foto: Laura Bārdiņa.

FOTO: Shutterstock.com

Tāpat kā ķermeņa uzbūve, ādas stāvoklis, arī strijas, ir cieši saistīts ar iedzimtību. Sieviete var nezaudēt svaru un var saglabāties konstanta ķermeņa uzbūve, bet strijas veidosies, jo tās ir gan mammai, gan vecmāmiņai. Foto: Laura Bārdiņa.

Kāpēc veidojas strijas

•  Strijas var veidoties straujas augšanas dēļ pubertātes periodā, jo ir disbalanss starp skeleta kaulu un šķērssvītrotās muskulatūras augšanu un ādas elastību. Strauji veidojoties sievišķīgām aprisēm, āda šajās zonās var izstiepties. Ļoti ātri augot garumā, saistaudu plīsumi var rasties arī uz muguras pie mugurkaula — horizontāli, nevis vertikāli, kā parasti. Ja strijas veidojas bērniem līdz pubertātes vecumam, ieteicama ārsta endokrinologa konsultācija.
•  Ne tikai svaram strauji pieaugot, bet arī krasi svaru zaudējot, saistaudi tiek traumēti, mazinās ādas elastība, saistaudi saplīst un veido ādas defektus. Īpaši āda tiek traumēta, ja liekie kilogrami tiek „nodzīti”, bet pēc tam atgriežas. Tad esošās strijas kļūst platākas. (Svaram samazinoties, esošās strijas kļūst garākas!)
•  Grūtniecības laikā striju parādīšanās ir atkarīga no ādas elastības, iedzimtības un no tā, cik pieaug svars un apjoms. Tāpēc svarīgi jau pirms grūtniecības un visā bērniņa gaidīšanas laikā veikt profilaktiskas darbības.
•     Ādas struktūra nopietni mēdz reaģēt arī uz organismā notiekošajām pārmaiņām — iekšējām slimībām. Ja ir novājināts organisms, iespējams, var parādīties strijas.
•     Tāpat kā ķermeņa uzbūve, ādas stāvoklis, arī strijas, ir cieši saistīts ar iedzimtību. Sieviete var nezaudēt svaru un var saglabāties konstanta ķermeņa uzbūve, bet strijas veidosies, jo tās ir gan mammai, gan vecmāmiņai. Šādā gadījumā ir īpaši svarīgi kopt ādu!
•     Sievietēm ap 40 gadiem organisms mēdz pastiprināti novecot, arī kolagēno šķiedru ražošana mazinās un āda vairs nav tik elastīga. Šajā laikā svarīgi ievērot konstantu svaru, neaizrauties ar diētām un pastiprināti pievērst uzmanību ķermeņa kopšanai.

Kosmētiskie līdzekļi ir īpaši vajadzīgi sausas ādas īpašniecēm, jo taukaina āda ir elastīgāka.

Kā nepieļaut striju veidošanos

Tā kā strijas var tikai mazināt, nevis novērst, vislabāk nepieļaut striju veidošanos. Svarīgi veikt profilaktiskas darbības mājas apstākļos:
•  kontrastduša (sākt un beigt ar vēsu ūdeni, piecas reizes mainot ūdens temperatūru),
•  pirts procedūras (palīdz apasiņot, attīrīt un apgādāt ar barības vielām ādu),
•  pašmasāža ķermeņa problemātiskajām vietām,
•  norīvēšanās ar linu dvieli, ādas atbrīvošana no atmirušajām daļiņām ar pīlinga krēmu vai problēmzonas ieziešana ar pretstriju kosmētiskiem līdzekļiem, ko ādā ieziež ar taisnām kustībām uz augšu, nevis apļveida.
Kosmētiskie līdzekļi ir īpaši vajadzīgi sausas ādas īpašniecēm, jo taukaina āda ir elastīgāka. Svarīgi izvēlēties arī atbilstīgu „striju kosmētiku”, jo to tāpat kā strijas iedala pēc lokalizācijas vietas, vecuma, veida un papildus vēl veidošanās iemesla, piemēram, grūtniecēm ir paredzēti speciāli kosmētiskie līdzekļi.
 

Fiziskās aktivitātes

Reklāma
Reklāma

Nevajadzētu aizmirst arī par fiziskām aktivitātēm — vidējas intensitātes aerobiku, ārstniecisko vingrošanu, īpaši ieteicamas ir ūdens procedūras (ūdens aerobika, peldēšana), jo tās labvēlīgi iedarbojas uz ādu. Uzlabojot muskuļu stāvokli, tiks veicināta arī ādas apasiņošana un elastība. Tomēr sausas un plānas ādas īpašniecēm ar lielām muskuļu grupām nav ieteicams pastiprināti aizrauties ar fiziskām aktivitātēm, jo āda var saplaisāt.
Ādu var mitrināt, barot un apgādāt ar skābekli ne tikai, lietojot kosmētiskos līdzekļus. Vasarā vēlams pēc iespējas vairāk uzturēties svaigā gaisā (pastaigāties gar jūru vai mežu) un dzert pietiekami daudz šķidruma (vismaz divus litrus ūdens dienā). Organisms karstā laikā pastiprināti zaudē šķidrumu, līdz ar to saistaudi tiek traumēti un āda zaudē elastību. Jo ar asinīm šūnām vairāk piekļūs barības vielas, mitrums un skābeklis, jo kolagēnās šūnas kļūs labākas un līdz ar to — āda tvirtāka.
Konsultējoties ar ķermeņa estētikas speciālistu, nosakot ādas stāvokli un ķermeņa masas indeksu jeb auguma un svara attiecības, var sastādīt individuālu striju profilakses vai citu ķermeņa problēmvietu kompleksu ārstēšanas plānu. Procedūru kurss ir atkarīgs no tā, cik sava ķermeņa labā darāt pašas. Ādas tonusa uzlabošanai nereti pietiek ar vienu procedūru mēnesī. Tā var būt mainīga gaisa spiediena, mehāniskās kompresijas terapija, krioterapija, talasoterapija vai kāda cita procedūra.

Nevajadzētu aizmirst arī par fiziskām aktivitātēm — vidējas intensitātes aerobiku, ārstniecisko vingrošanu, īpaši ieteicamas ir ūdens procedūras (ūdens aerobika, peldēšana), jo tās labvēlīgi iedarbojas uz ādu.

Ko darīt, ja strijas izveidojušās
Ja strijas izveidojušās, pilnībā tās nav iespējams novērst ar ķermeņa kopšanas līdzekļiem un procedūrām. Striju mazināšanai ir krietni mazāk procedūru nekā to profilaktiskai novēršanai. Kosmetoloģiski iespējams novērst striju veidošanās mehānismu (profilaktiski), sašaurināt esošo striju platumu, izlīdzināt esošo striju reljefu, panākt vienlīdzīgu ādas toni un uzlabot ādas tvirtumu. Protams, lai iegūtu efektīvāku rezultātu, pēc ķermeņa estētikas speciālista ieteikuma būs jāveic papildu profilaktiskas darbības un jācenšas uzturēt konstantu svaru.
Ādas tonusa uzlabošanai agrīnā striju stadijā var lietot krioterapiju (aukstā saitēšana), kompresijas terapiju (ietīšana), mehānisko svārstību terapiju (ultraskaņa/sonoforēze), mainīga gaisa spiediena terapiju (vakuummasāža, impulsveida vakuummasāža), aerojonu terapiju (jonizēta gaisa inhalācijas), talassoterapiju (SPA maskas) u. c.
Esošo striju vēlīnā stadijā lieto ādas virsējās kārtas atslāņošanu (AHA, ķīmiskie un abrazīvie pīlingi), mehānisko svārstību terapiju (sonoforēze), mainīga gaisa spiediena terapiju (vakuummasāža, mehāniskā limfodrenāža), elektrisko strāvu terapiju (elektrotonizēšana), krioterapiju (aukstā saitēšana), infrasarkano staru terapiju (IF aplikatori), talassoterapiju (SPA maskas) un citas procedūras.

Radikāli risinājumi striju apkarošanai
Radikālāku risinājumu var panākt, izmantojot citas metodes. Tomēr par dažām no tām ir radīti mīti. Piemēram, ka strijas var novērst, veicot mehānisko dermobrāziju vai lāzerslīpēšanu. Lāzerprocedūras palīdzēs tikai hipertrofisku (uz āru izvirzītu) rētu koriģēšanai, kad ādas virsējo kārtu mehāniski noslīpēs ar lāzertehnoloģijām. Ja rēta ir atrofiska (strija — rēta uz iekšu — ir tās paveids), to nevar noslīpēt. Tad līdz tās dziļumam jānoslīpē veselais ādas slānis! Savukārt ar plastiskās ķirurģijas metodi strijas var likvidēt divos gadījumos. Ja strijas ir paralēli vēdera ādas noslīdējumam, var veikt liposkulptūru, noņemot lieko vēderiņu un savelkot ādu, vienlaikus izgriežot arī strijas. Tāpat strijas uz krūtīm var likvidēt, samazinot krūtis. Striju gadījumā nereti lieto mezoterapiju, kad zemādā tiek injicētas dabīgas, bioloģiski aktīvas vielas, kas stimulē ādas atjaunošanos, ādas elastību un tonusu. Mezoterapijas gadījumā zemādā tiek ievadīti augu un dzīvnieku valsts ekstrakti, vitamīni, aminoskābes un minerālvielas, kas injekciju veidā iedarbojas daudz efektīvāk nekā tradicionāli — kosmētiskos līdzekļos. Procedūras veic lokāli — jebkurā ķermeņa problemātiskajā vietā, turklāt to drīkst darīt pieredzējuši ārsti. Lai uzturētu vēlamo rezultātu, pēc pilna procedūru kursa jāveic profilakse — procedūras jāatkārto ik pēc trim, sešiem mēnešiem. Dažkārt lieto arī kolagēna injekcijas, kad ādā injicē jau mākslīgi sintezētu kolagēnu, kas atbild par ādas tvirtumu. Tomēr atcerieties, ka jebkurš gadījums jāizvērtē individuāli! Atkarībā no vizuāli estētiskās problēmas un apstrādes vietas vēlamā efekta panākšanas un reālām iespējām piemērotāko metodi izvēlēsies ķermeņa estētikas speciālists vai dermatologs.

Autore: Ilze Apine, "Veselības centrs 4"