Viss, ko svarīgi zināt par tulznām
Vasaras periodā tulznas uz kājām ir ierasta lieta. Tās sagādā virkni neērtību, sāp, krīt uz nerviem, bet galvenais – liedz nēsāt skaistus apavus.
Kas ir tulzna?
Tulzna ir sabiezējušas un atmirušas ādas laukums, kam piemīt pazemināta jutība un kas ir izveidojies ar mērķi aizsargāt ādu no spiediena, berzes un traumām. Vienkāršoti var sacīt, ka tā ir ādas aizsargreakcija uz mehānisku iedarbību, un, ja tulznas nebūtu izveidojušās, ķermenis šajās vietās būtu klāts ar asiņainām rētām.
Ārēji parasta tulzna, kas atgādina pūslīti, ir pildīta ar citoplazmu – šķidrumu no traumētās ādas vidējā slāņa šūnām, un parasti ir dzeltenā vai dzelteni brūnā krāsā.
Galvenais iemesls, kādēļ izveidojas šādas tulznas, ir mitras ādas noberšana. Daudz nepatīkamāks tulznas veids ir sausā tulzna. No parasta ādas sabiezējuma tā atšķiras ar savdabīgas saknes esamību, kas ieaugusi dziļi audos. Sausā tulzna sagādās krietni vairāk nepatīkamu sajūtu, tādēļ tā obligāti ir jāārstē. Visbiežāk tulznas rodas uz kājām, īpaši to pirkstiem, pēdām un papēžiem. Retāk, taču tulznas rodas arī uz rokām, piemēram, ja cilvēks ilgstoši veic fizisku darbu bez cimdiem, pielietojot kādu instrumentu.
Senās gudrības
Senie ķīnieši apgalvoja, ka uz pēdām projicējas iekšējie orgāni, un tas bija par iemeslu viedoklim, ka tulznas ir pirmā kāda orgāna slimības pazīme. Piemēram, tulzna, kas atrodas papēža sānu malā liecina par locītavu slimībām, bet pēdas sānu malā – par mugurkaula problēmām. Ja tulzna izveidojusies zem labā mazā pirkstiņa, tas var liecināt par aknu darbības traucējumiem, bet zem kreisā mazā pirkstiņa – par problēmām ar sirdi.
Mūsdienu medicīnas piekritēji uz problēmu raugās citādi. Pediatri aizstāv viedokli, ka tulznu parādīšanās ir pirmā pēdas izliekuma deformācijas pazīme. Ja tulzna izveidojusies starp otro un trešo kājas pirkstu, visticamāk tas liecina par noslieci uz plakano pēdu, un, ja netiks izvēlēti pareizi apavi, ir risks, ka izveidosies palielināts kauliņš, kura likvidēšanai būs nepieciešama operatīva iejaukšanās.
Tulznu rašanās iemesli
To ir milzum daudz un pat pavisam banāli, visbiežāk gan tie ir saistīti ar nepiemērotu apavu izvēli un pēdas īpatnībām.
- Cieti apavi pārlieku saspiež kājas;
- Valkājot augstpapēžu kurpes, smaguma centrs tiek nobīdīts uz pēdas priekšējo daļu;
- Valkājot apavus bez papēža, lielākā slodze gulstas uz pēdas aizmugurējo daļu;
- Pārāk brīvos apavos kāja var slīdēt un sākt berzties pret tiem;
- Kāju var berzt apavu iekšējās šuves;
- Pārāk liela izmēra zeķes saburzās un veicina berzi;
- Nepareiza gaita;
- Plakanā pēda;
- Staigāšana basām kājām.
Kā novērst tulznu veidošanos uz kājām?
Pirmkārt, ikdienas valkāšanai izvēlēties ērtus, brīvus apavus, kas atbilst jūsu pēdas uzbūvei. Ikdienā nav ieteicams izvēlēties kurpes uz augsta papēža, arī sporta apavi ar gludu zoli nebūs veiksmīga izvēle. Optimālais papēža augstums – 2-3 cm.
Problemātiskām kājām ieteicams iegādāties pareizus ortopēdiskos apavus, kuriem ir supinatori, kas pareizi līdzsvaro uz pēdu radīto slodzi.
Ja izveidojusies ūdens tulzna, uz tās ir jāuzlīmē baktericīdais plāksteris. Ja tulzna ir pārplīsusi, to jāapstrādā ar briljantzaļo šķīdumu, bet pēc tam jāuzlīmē šāds plāksteris.
Otrkārt, kāju kopšana. Attīrīšana, mazgāšana, dezinfekcija, nepieciešamības gadījumā –ārstēšana. Ādas stimulēšanai ieteicams lietot speciālus krēmus, kuru sastāvā ir A vitamīns, kā arī mērcēt kājas vanniņās ar dažādu tēju uzlējumiem.
Ja esat pamanījusi sausas tulznas pazīmes, nepieciešams uzsākt tās ārstēšanu un vērsties pie speciālista.
Vasaras laikā apaviem jābūt gaisa caurlaidīgiem, tādēļ priekšroku ieteicams dot apaviem ar ventilācijas sistēmu. Svarīgi, lai apavi būtu izmēram atbilstoši. Apavi, kas ir par lielu vai mazu, vienmēr rada diskomfortu, īpaši ilgstošas pastaigas laikā.
Kad sajūtat pirmās dedzinošās sajūtas uz kājām, tas liecina par pirmo berzes stadiju, taču, lai izvairītos no tulznas, ir jāuzlīmē plāksteris.
Materiāls publicēts sadarbībā ar skaistuma portālu www.intensa.pro