Kāpēc cīsiņiem un desām pievieno nitrītus?
Nitrīti desām un cīsiņiem piešķir patīkami rozīgo krāsu, bet tā ir arī potenciāli kancerogēna viela. Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “Pārtikas revidents” skaidro, vai to produktiem pievieno tikai krāsas dēļ?
Izrādās, ka nitrīti desām un cīsiņiem ne tikai piešķir rozīgo krāsu, bet arī kavē dažādu mikroorganismu augšanu dzīvnieku izcelsmes produktos, piemēram, gaļā, zivīs un sierā.
Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārtikas tehnoloģe Ilze Grāmatiņa skaidro, ka nitrīts darbojas kā konservants tieši pret tādu bīstamu mikroorganismu kā Clostridium botulinum: “Tā ir ļoti spēcīga inde un, ja mēs saindēsimies ar šo mikroorganismu, tad diemžēl arī sekas var būt diezgan bīstamas, tāpēc šo nitrīta sāli vēl joprojām izmanto tieši gaļas pārstrādē.”
Tehnoloģe piebilst, ka zinātnieki vēl nav atraduši nevienu tikpat efektīvu vielu, kas kavētu šīs baktērijas attīstību, tāpēc produktiem joprojām tiek pievienots nitrīts.
Dānijā, piemēram, jau kopš 1995.gada ir spēkā noteikumi, kas nosaka, ka dažādiem veikalos pieejamiem gaļas produktiem drīkst pievienot uz pusi mazāk nitrīta nekā ES ražotajiem produktiem.
Pārtikas tehnoloģe arī min, ka citviet pasaulē, tostarp arī Latvijā, desām un cīsiņiem aizvien biežāk pievieno nevis nitrītu, bet gan nitrītsāli: “Kas attiecas uz gaļas pārstrādi, tad jūs pēdējā laikā redzēsiet, ka atsevišķi netiek pievienots nātrija nitrīts. Tas tiek pievienots kopā ar sāli, sajaukts noteiktā attiecībā, un to sauc par nitrītsāli.”
Visbiežāk patērētāji kļūdīgi par nekvalitatīviem produktiem uzskata gaļas produktus pelēcīgā krāsā.
Tas, savukārt, nozīmē, ka gaļas apstrādē tiek izmantots sāls ar nitrīta īpašībām. Un, ja šī viela produktam pievienota par daudz, tas būs arī jūtams - desa garšos tā kā pārsālīta.
Bet, kā veikalā atpazīt gaļas produktus, kas satur jo īpaši daudz nitrīta? SIA OnPlate valdes locekle un sertificēta uztura speciāliste Tatjana Tepo skaidro, ka uzmanību jāpievērš produkta krāsai. Tepo stāsta, ka visbiežāk patērētāji kļūdīgi par nekvalitatīviem produktiem uzskata gaļas produktus pelēcīgā krāsā: “Tas nitrīta sāls piedod to sarkano krāsu, un, ja viņa daudzums ir mazināts vai nemaz tur nav, tad tā desa ir tāda pelēcīga.”
Uztura speciāliste arī uzsver, ka nitrīta pievienošana atspoguļosies arī produkta derīguma termiņā: „Ja netiek likti klāt konservanti, tad produkcijas derīguma termiņš ir mazāks un cena līdz ar to lielāka, un patērētājs diemžēl nesaprot to ieguvumu, kāpēc man jāpērk šo pelēko desu par dārgāko cenu, ja redz kur es varu paņemt šo sarkano, brīnišķīgo, divreiz lētāko desu.“
Patērētājs diemžēl nesaprot to ieguvumu, kāpēc man jāpērk šo pelēko desu par dārgāko cenu, ja redz kur es varu paņemt šo sarkano, brīnišķīgo, divreiz lētāko desu
“Bet ir tomēr Ministru Kabineta noteikumi, kas nosaka, ka ēdināšanas uzņēmumiem izglītības iestādēs jānodrošina desas un cīsiņi, kuriem nav pievienoti nitrīti, tā kā tas tikai pierāda, ka ražotāji to var nodrošināt, bet, protams, tas sadārdzina šo produktu, saīsina derīguma termiņu un arī ietekmē produkta garšu,” piebilst uztura speciāliste Tatjana Tepo.
«Pārtikas revidents» ir analītisks raidījums, kas pēta veikalu plauktos un tirgū pieejamās pārtikas izcelsmi, saturu un cenu atšķirību, katru nedēļu īpašu uzmanību veltot kādam produktam, produktu grupai vai produkta sastāvdaļai. Raidījums LTV 1 ēterā tiek pārraidīts trešdienās plkst. 21.10.