Bērns nedrīkst uzturā lietot olas. Rīcības plāns plus plācenīšu receptes bez olām
Olas ir viens no populārākajiem pārtikas alergēniem. Vienlaikus tās ļoti bieži izmanto kulinārijā – pievieno gan sāļajiem, gan saldajiem ēdieniem un dažkārt pat tādiem, ka cilvēks neiedomājas par olu esamību tajos. Tāpēc, ja bērnam ir diagnosticēta alerģija pret olām, ir svarīgi pētīt produktu sastāvu, rūpīgi lasīt etiķetes un gadījumā, ja produkts satur olas, izslēgt to no bērna ēdienkartes.
Atpazīsti norādes uz produktu etiķetēm!
Biežāk sastopamie apzīmējumi uz etiķetēm, kas liecina par olu klātbūtni, ir ovomukoīds, ovalbumīns, ovotransferīns, lizocīms. “Minētās ir olās esošās olbaltumvielas, kas izraisa pārtikas alerģiju, tāpēc, ja uz iepakojuma norādītas šīs sastāvdaļas, alerģiskajam bērnam produktu nepiedāvājiet,” pamāca “Rimi Bērniem” eksperte Olga Ļubina.
Ir svarīgi izslēgt no uztura arī pārtikas produktus, kas var saturēt olas kā slēptu sastāvdaļu. Olas satur dažādas mērces, piemēram, majonēze. Tāpat ne viens vien saldums – bezē cepumi, kūka “Pavlova”, iebiezinātais piens un daudzas jo daudzas citas jau gatavas nopērkamās maltītes.
Ar ko aizvietot olās esošās lieliskās uzturvielas
Olas ir teicams olbaltumvielu, vitamīnu un minerālvielu avots. Tās satur arī lecitīnu, B grupas vitamīnus, cinku, kā arī taukos šķīstošos vitamīnus – D, A un E. Izslēdzot no ēdienkartes olas, ir svarīgi nodrošināt, lai bērns olās esošās uzturvielas saņemtu no citiem produktiem. Lai to izdarītu, ēdienkarti ieteicams papildināt ar pupiņām, lēcām, zirņiem, soju un citiem pākšaugiem. Tāpat vērtīgi produkti ir gaļa un zivis, rieksti un sēklas, piens un piena produkti, kā arī pilngraudu produkti (kvinoja, brūnie rīsi, mieži, grūbas u. c.).
“Lai ierastos ēdienus varētu pagatavot bez olas, mazliet nāksies eksperimentēt,” teic uztura speciāliste, “piemēram, lai varētu uzcept pankūkas, olu vietā var pievienot banānu.
Lai panāktu, ka masa turas kopā un būtu tikpat viegla un gaisīga, it kā būtu pievienotas olas, var izmantot ābolu biezeni, linsēklas vai čia sēklas, cepamo pulveri un etiķi.”
Speciāliste akcentē: situācijās, ja nav iespējams nodrošināt bērnam pilnvērtīgu uzturu, obligāti jākonsultējas ar ārstējošo ārstu un uztura speciālistu par nepieciešamību papildus lietot uztura bagātinātājus un koriģēt ēdienkarti.
Receptes plācenīšiem – olas nav pievienotas!
Biezpiena un banānu plāceņi
Sastāvdaļas:
250 g biezpiena
1 nogatavināts banāns
3 ēdamk. mannā
2 ēdamk. miltu
1 ēdamk. vaniļas cukura
1/2 tējk. svaigi spiestas citrona sulas
Šķipsniņa sāls
Gatavošana:
- Banānu nomizo, ar dakšiņu kārtīgi samīca, pievieno citrona sulu – lai plācenīši nepaliek tumši.
- Biezpienu samaisa ar banānu. Svarīgi, lai biezpiens ir sauss.
- Pievieno mannā, cukuru, sāli, rūpīgi samaisa.
- Veido nelielus plācenīšus un cep uz pannas eļļā zeltaini brūnus.
Kefīra pankūkas
Sastāvdaļas:
2 glāzes kviešu miltu
2 ēdamk. cukura
500 ml kefīra (2,5 %)
1 tējk. sodas
1 ēdamk. rapšu eļļas
Šķipsna sāls
Kļavu sīrups vai medus un ogas pasniegšanai.
Gatavošana:
- Kefīru ielej dziļā bļodā, pievieno cukuru, sodu un šķipsniņu sāls. Saputo ar putojamo slotiņu un noliek uz 10 minūtēm malā, lai soda reaģē ar kefīru.
- Pievieno divas nepilnas glāzes miltu, 1 ēdamkaroti eļļas, labi samaisa un ļauj nostāvēties vēl 10 minūtes.
- Uzkarsē pannu, ar silikona slotiņu to ietauko un cep nelielas pankūciņas.
- Pasniedz ar kļavu sīrupu vai medu un svaigām ogām.
Foto: Artūrs Ķipsts, “Mammamuntetiem.lv”