Pica, saldais našķis vai pamatīgs pusdienu ēdiens – idejas, kā bērna uzturā iekļaut veselīgo un ātri pagatavojamo lavašu
Lavašs – nemateriālās kultūras mantojums
Lavaša pirmsākumi meklējami Armēnijas kalnainajos reģionos, kur to cepa tradicionālās māla krāsnīs – tandiros. Šī tehnoloģija ir saglabājusies līdz mūsdienām, un lavašs ir iekļauts UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.
Tradicionāli lavašu gatavoja lielos daudzumos, lai to varētu uzglabāt ilgstoši – izkaltis lavašs kļūst kraukšķīgs, bet to var atkal padarīt mīkstu, samitrinot ar ūdeni. Šo plāno maizi dažādās kultūrās mēdz saukt dažādi: Kaukāza un Tuvējo Austrumu virtuvē to dēvē par lavašu, Meksikā par tortilju, Turcijā – jufku, Marokā – hobzau (khobz).
Enerģētiskā vērtība
Lavaša pagatavošanai vajag vien miltus, ūdeni un sāli. “Uztaisīt lavašu ir visai vienkārši – idejiski tā mīklu var pagatavot pats, taču uz pannas ceptā lavaša garša var atšķirties no tā, kas tiek cepts tandirā uz oglēm,” stāsta Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina.
100 grami šā produkta satur vidēji 270 kcal, 58 g ogļhidrātu, 11 g olbaltumvielu un 1 g tauku. Pērkot lavašu, ieteicams dot priekšroku tādam, kas satur pilngraudu miltus, jo tādējādi būs iespēja uzņemt vairāk šķiedrvielu, mikroelementu, kā arī B grupas vitamīnus un minerālvielas, kā cinku un magniju.
Lavašu var arī saldēt!
“Tie, kas iegādājušies lavašu, noteikti ir novērojuši, ka tas sacietē ātrāk nekā maize. Bet, samitrinot to ar ūdeni, ir iespējams atgūt tā mīksto konsistenci,” paskaidro uztura speciāliste. Ja nepieciešams, lavašu var arī saldēt.
Kā lavašu iekļaut ēdienkartē
Vieglā tekstūra un neitrālā garša lavašu ļauj izmantot gan sāļiem, gan saldiem ēdieniem – tā pielietojums ir ļoti plašs. Lavašu ir viegli pielāgot bērnu uzturam, piedāvājot dažādas garšas kombinācijas un uzturvielām bagātus risinājumus. To var lietot kā picas pamatni, uz tā var smērēt dažāda veida smēriņus – piemēram, ja kombinēs svaigo sieru ar ogām, sanāks deserts; ja svaigo sieru ar zivīm, olām un dārzeņiem, būs pamatīgs brokastu vai pusdienu ēdiens. Tāpat var pagatavot ātros sāļos “kēksiņus” – sacepot lavašu ar olu un cieto sieru cepeškrāsnī.
Lavaša trīsstūrīši ar sieru
Sastāvdaļas:
- 1 plāksne lavaša
- 2 olas
- 200 g siera
- 1 buntīte loku, diļļu
- 50 ml piena
- Eļļa cepšanai
Gatavošana
- Sieru sarīvē, zaļumus smalki sakapā un samaisa ar rīvēto sieru.
- Lavašu sagriež apmēram 10 cm platās loksnēs. Uz katras lavaša loksnes trīsstūra formā uzliek siera masu un saloka, veidojot trīsstūrīšus.
- Olas sakuļ kopā ar pienu. Trīsstūrīšus apviļā piena un olas masā, pēc tam apcep pannā līdz zeltainai garoziņai.
Lavaša sacepums
Sastāvdaļas:
- 1 plāksne lavaša
- 4 olas
- ½ paka spinātu
- 120 g mocarellas (mini bumbiņas)
- 100 g ķiršu tomātu
- Oregano pēc garšas
Gatavošana
- Cepamajā formā ieliek divās kārtās salocītu lavašu.
- Uz lavaša liek spinātus, iesit olas un samaisa ar spinātiem.
- Pievieno mocarellu un ķiršu tomātus. Variācijai: mocarellas vietā var izmantot arī fetas sieru (50 g), būs sāļāka versija.
- Liek cepties cepeškrāsnī 15–20 minūtes.
Saldais lavašs
Sastāvdaļas:
- 1 plāksne lavaša
- Burciņa zemesriekstu sviesta ar kakao
- 2 banāni
Gatavošana
- Lavašu sagriež aptuveni 10×10 cm lielos kvadrātos.
- Uz katra kvadrāta uzklāj plānu kārtu zemesriekstu sviesta ar kakao.
- Banānus notīra un ierullē lavašā. Atstāj ievilkties uz 20 minūtēm, sagriež kumosu ripiņās.
- Saldumam var uzpilināt kļavas sīrupu.