Bērniem biežākais dzelzs deficīta cēlonis ir nepietiekams uzturs

Dzelzs deficīts ir viena no visbiežāk sastopamajām bērnu uztura problēmām visā pasaulē. Lai gan zemu dzelzs līmeni var veicināt dažādi faktori, galvenais iemesls joprojām ir nepietiekams uzturs – bieži vien bērni savā uzturā nesaņem pietiekami daudz ar dzelzi bagātu pārtiku.
Kad bērns laika gaitā nesaņem pietiekami daudz dzelzs, viņa dzelzs krājumi izsīkst, izraisot dzelzs deficīta anēmiju.

FOTO: Publicitātes foto

Kad bērns laika gaitā nesaņem pietiekami daudz dzelzs, viņa dzelzs krājumi izsīkst, izraisot dzelzs deficīta anēmiju.

Ja dzelzs deficīts netiek novērsts, tas var izraisīt dzelzs deficīta anēmiju, stāvokli, kurā organismam nav pietiekami daudz veselīgu sarkano asins šūnu, lai efektīvi pārnēsātu skābekli.

Izpratne par saistību starp nepietiekamu uzturu, dzelzs deficītu un anēmiju var palīdzēt vecākiem izdarīt labākas uztura izvēles saviem bērniem un novērst ilgtermiņa veselības problēmas.

 

Kāpēc dzelzs ir tik svarīga?

Dzelzs ir būtisks minerāls, kas palīdz organismam ražot hemoglobīnu, sarkano asins šūnu proteīnu, kas transportē skābekli. Bez pietiekama dzelzs daudzuma skābeklis nevar efektīvi sasniegt muskuļus, smadzenes un citus svarīgus orgānus. Tā rezultātā var rasties:

  • hronisks nogurums
  • nespēks un zems enerģijas līmenis
  • bāla āda
  • bieža slimošana novājinātas imūnsistēmas dēļ
  • slikta koncentrēšanās spēja un mācīšanās grūtības
     

Augošiem bērniem dzelzs ir īpaši svarīga, jo tā atbalsta smadzeņu attīstību, muskuļu augšanu un vispārējo labsajūtu.

 

Dzelzs deficīts un anēmija

Kad bērns laika gaitā nesaņem pietiekami daudz dzelzs, viņa dzelzs krājumi izsīkst, izraisot dzelzs deficīta anēmiju. Šis stāvoklis ietekmē skābekļa piegādi organismā un var nopietni ietekmēt bērna augšanu, attīstību un enerģijas līmeni.

 

Dzelzs deficīta anēmijas simptomi bērniem:

  • pastāvīgs nogurums un zems enerģijas līmenis
  • bāla āda
  • bieža slimošana novājinātas imūnsistēmas dēļ
  • slikta koncentrēšanās spēja un mācīšanās grūtības
  • elpas trūkums pēc vieglas aktivitātes
  • reibonis, galvassāpes 
  • slikta apetīte un lēns svara pieaugums

Ja novērojat šos simptomus, konsultējieties ar ārstu, lai veiktu asins analīzes un pārbaudītu dzelzs līmeni.

 

Kā nepietiekams uzturs noved pie dzelzs deficīta un anēmijas

Nepietiekams uzturs ne vienmēr nozīmē pārtikas trūkumu — tas var nozīmēt arī nekvalitatīvu uzturu. Pat mājās, kurās ir pietiekami daudz pārtikas, bērni, iespējams, neēd pareizi sabalansētu uzturvielu daudzumu.

 

Šeit ir norādīti visbiežāk sastopamie uztura iemesli, kāpēc bērniem rodas dzelzs deficīts:


1.    Ar dzelzi bagātu pārtikas produktu trūkums

Bērni, kuri pārsvarā patērē pārstrādātus vai zemu uzturvērtību pārtikas produktus (piemēram, fast food, saldas uzkodas un rafinētus graudus), var nesaņemt pietiekami daudz dzelzs. Ir būtiski parūpēties par kvalitatīvu uzturu ar tādiem produktiem kā, piemēram, liesa gaļa, pupiņas un lapu zaļumi, lai uzturētu veselīgu dzelzs līmeni.

 

2.    Izvēlīgi ēšanas paradumi

Daži bērni ir izvēlīgi ēdāji, izvairoties no gaļas, dārzeņiem un pākšaugiem — tie visi ir lieliski dzelzs avoti. Ja bērns pastāvīgi atsakās no pārtikas, kas bagāta ar dzelzi, palielinās deficīta risks.

 

3.    Slikta dzelzs uzsūkšanās

Reizēm dažādi veselības stāvokļi var apgrūtināt dzelzs uzsūkšanos organismā. Kā arī, ēdot pārāk daudz ar kalciju bagātu pārtiku (piemēram, piena produktus) vai dzerot tēju ēdienreizes laikā, var tikt bloķēta dzelzs uzsūkšanās.

 

4.    Palielināta nepieciešamība pēc dzelzs augšanas laikā

Bērniem augot, viņu ķermenim ir vajadzīgs vairāk dzelzs. Ja uzturs neatbilst šai vajadzībai, var rasties dzelzs deficīts, pat ja iepriekš tika uzņemts pietiekams daudzums dzelzs.

 

Kā ar labāku uzturu novērst dzelzs deficītu un anēmiju

Labākais veids, kā novērst dzelzs deficītu un anēmiju, ir nodrošināt sabalansētu uzturu ar dažādiem ar dzelzi bagātiem pārtikas produktiem:

 

1.    Iekļaujiet vairāk ar dzelzi bagātu pārtiku

Ir divu veidu dzelzs uzturā:

  • Hēma dzelzs (viegli uzsūcas): atrodams sarkanajā gaļā, vistas gaļā, tītarā, zivīs un olās.
  • Nehēma dzelzs (augu valsts produktos, labākai uzsūkšanai nepieciešams C vitamīns): atrodams pupiņās, lēcās, tofu, spinātos, kvinojā, riekstos un sēklās.

 

2.    Savienojiet dzelzi ar C vitamīnu

Lai palīdzētu organismam absorbēt dzelzi, pasniedziet ar dzelzi bagātus pārtikas produktus kopā ar pārtiku ar augstu C vitamīna saturu, piemēram:

  • apelsīniem
  • zemenēm
  • papriku
  • brokoļiem
  • tomātiem

 

3.    Uzraugiet sava bērna uzturu un veselību

Ja bērns bieži šķiet noguris, bāls vai bieži slimo, konsultējieties ar ārstu. Vienkāršas asins analīzes var noteikt dzelzs līmeni.

 

Laba dzelzs uztura bagātinātāja izvēle bērniem

Ja ar uzturu vien nepietiek, lai uzlabotu bērna dzelzs līmeni, efektīvs risinājums var būt augstas kvalitātes dzelzs uztura bagātinātājs. Tomēr ir svarīgi izvēlēties pareizo.

 

Kas ir svarīgi, izvēloties dzelzs uztura bagātinātāju:

  • maigs pret vēderu - daži dzelzs preparāti var izraisīt aizcietējumus vai vēdera darbības traucējumus, tāpēc meklējiet šķidru dzelzi vai košļājamas formas, kas ir vieglāk sagremojams
  • laba garša - daudzi bērni atsakās no uztura bagātinātājiem, ja tie negaršo
  • efektivitāte - izvēlieties pārbaudītu produktu labākam rezultātam

 

Dzelzs deficīts un anēmija ir lielā mērā novēršami, un galvenais iemesls ir nepietiekams uzturs — neatkarīgi no tā, vai tas ir saistīts ar sliktu uztura kvalitāti vai izvēlīgu ēšanu. Vecāki var palīdzēt, veicot nelielas, bet svarīgas izmaiņas bērna uzturā, nodrošinot sabalansētu uzturu ar produktiem, kas bagāti ar dzelzi. Ja ar uzturu vien neizdodas uzlabot dzelzs līmeni, augstas kvalitātes dzelzs uztura bagātinātājs var būt efektīvs risinājums.

 

Kidsmed Iromed ir augstas kvalitātes un klīniski pierādīts dzelzs sīrups bērniem. Ar lielisku zemeņu garšu, tas neizraisa vēdera darbības traucējumus, kā arī nemaina zobu krāsu! Satur B6 un B12 vitamīnus labākai dzelzs uzsūkšanās nodrošināšanai.

20% atlaide ar kodu VESELIBA visam kategorijā VESELĪBAS PRODUKTI
www.kidsmed.lv

 


Atsauces:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/anaemia

Saistītie raksti