Efektīvi zinātniski pamatoti veidi, kā paātrināt vielmaiņu un dedzināt kalorijas

Vielmaiņa ir organisma dzinējspēks, kas pārvērš uzturvielas enerģijā un nodrošina visus dzīvības procesus. Ja vielmaiņa ir lēna, tas var izraisīt nogurumu, svara pieaugumu un citas veselības problēmas.
Ja vielmaiņa ir lēna, tas var izraisīt nogurumu, svara pieaugumu un citas veselības problēmas.

FOTO: Unsplash.com

Ja vielmaiņa ir lēna, tas var izraisīt nogurumu, svara pieaugumu un citas veselības problēmas.

Labā ziņa ir tā, ka ir vairāki efektīvi un zinātniski pamatoti veidi, kā aktivizēt vielmaiņu un uzlabot veselību, izmantojot dabiskas metodes.

 

1. Ēdiet pietiekami daudz olbaltumvielu

Olbaltumvielas ir būtiskas muskuļu masas uzturēšanai un vielmaiņas aktivizēšanai. Pēc ēšanas ķermenis izlieto enerģiju, lai sagremotu pārtiku, un olbaltumvielas šajā procesā veicina termoģenēzi jeb enerģijas patēriņu visefektīvāk. Pētījumi liecina, ka olbaltumvielu bagāta diēta var palielināt vielmaiņas ātrumu par 15-30%, salīdzinot ar taukiem un ogļhidrātiem. Labākie olbaltumvielu avoti ir liesa gaļa, zivis, olas, rieksti, pupiņas un piena produkti.

 

2. Palieliniet fizisko aktivitāti

Regulāras fiziskās aktivitātes, īpaši spēka treniņi un augstas intensitātes intervālu treniņi (HIIT), būtiski veicina vielmaiņas paātrināšanu. Muskuļu masa prasa vairāk enerģijas pat miera stāvoklī, tādēļ, jo vairāk muskuļu, jo ātrāka vielmaiņa. HIIT treniņi var paātrināt vielmaiņu pat vairākas stundas pēc fiziskās slodzes, tādēļ tie ir lieliska izvēle efektīvai kaloriju dedzināšanai.

 

3. Dzeriet pietiekami daudz ūdens

Ūdens ir neaizstājams visiem organisma procesiem, tostarp vielmaiņai. Pat viegla dehidratācija var palēnināt vielmaiņu. Pētījumi rāda, ka izdzert 500 ml auksta ūdens var palielināt vielmaiņas ātrumu par 10-30% uz aptuveni 60 minūtēm, jo ķermenim ir nepieciešama enerģija, lai uzsildītu ūdeni līdz ķermeņa temperatūrai.

 

4. Iekļaujiet uzturā asus produktus

Reklāma
Reklāma

Kajēnas pipari, ingvers un citi asi produkti satur kapsaicīnu, kas stimulē termoģenēzi un palielina kaloriju patēriņu. Lai gan efekts nav ļoti nozīmīgs, regulāra asu produktu lietošana uzturā var palīdzēt nelielā mērā paātrināt vielmaiņu un uzlabot gremošanu.

 

5. Nodrošiniet pietiekamu miegu

Miegs ir izšķirošs faktors vielmaiņas regulēšanā. Nepietiekams miegs negatīvi ietekmē hormonu līmeni, kas kontrolē apetīti un enerģijas patēriņu. Hormoni, piemēram, grelīns un leptīns, kļūst nelīdzsvaroti, izraisot palielinātu izsalkumu un samazinātu kaloriju patēriņu. Lai nodrošinātu optimālu vielmaiņas darbību, ieteicams gulēt 7-9 stundas katru nakti.

 

6. Regulāri lietojiet zaļo tēju un kafiju

Zaļā tēja un kafija ir bagātas ar kofeīnu un antioksidantiem, kas var palielināt enerģijas patēriņu un veicināt tauku dedzināšanu. Kofeīns stimulē nervu sistēmu, palielinot vielmaiņas ātrumu par 3-11%, savukārt zaļās tējas katehīni veicina tauku oksidēšanos.

 

7. Izvairieties no ilgstošas badošanās

Stingras diētas un ilgstoša kaloriju ierobežošana var ievērojami samazināt vielmaiņas ātrumu, jo organisms pielāgojas enerģijas trūkumam, palēninot vielmaiņu, lai taupītu enerģiju. Lai no tā izvairītos, ieteicams ēst regulāras, sabalansētas maltītes, kas nodrošina nepieciešamās uzturvielas un uztur vielmaiņu aktīvu.

Saistītie raksti