Notici! Mīlēties un dzemdēt - smadzenēm tas ir viens un tas pats
Ideja, tēzes, skaidra doma, ko vēlos pateikt. Tad... klusums. Vairs nespēju pateikt ne vārda. Nespēju rakstīt. Tādi raksti manā galvā krājas ar vien vairāk. Šis būs viens no tādiem - ilgi neuzrakstīts raksts. Par kokiem ar zariem un kokiem ar saknēm.
2011.gada oktobrī apmeklēju Midwifery Today konferenci Bad Wildbad Vācijā. Tur satiku meksikāņu vecmāti Angelina Martinez Miranda, no kuras dzirdēju stāstu par kokiem ar zariem un kokiem ar saknēm:
Ja mēs lūgtu bērnus uzzīmēt kokus, mēs redzētu, cik daudzi no šiem kokiem tiktu zīmēti ar spēcīgiem stumbriem un zariem, un tikai retajā zīmējumā būtu redzami koki ar saknēm. Tieši tāda ir mūsdienu medicīna - skaists, krāšņs koks ar kupliem zariem, bet šim kokam bieži vien ir zudušas saknes. Tas ir koks bez saknēm.
Iespēja veikt mātei un bērnam drošu ķeizargrieziena operāciju ir mūsdienu medicīnas koka spēcīgais stumbrs un krāšņie zari, bet kas ir šī koka saknes? Lūk, trīs tēzes, kuru dēļ vēlos apgalvot, ka koka saknes ir veselais saprāts.
Kad mēģiniet rast atbildi uz jautājumu, vai es šeit vēlos dzemdēt, vispirms atbildiet uz jautājumu, vai es šeit spētu mīlēties?
Dzemdē tās pašas smadzenes, kas mīlējas. Gaisma, redze, trokšņi aktivizē lielās smadzeņu puslodes (neocortex), kas ir mūsu sabiedrotie zināšanu ieguvē, karjeras veidošanā un komunikācijā ar citiem. Taču mūsu instinkti mājo kādā citā smadzeņu daļā - primitīvajās smadzenēs (reptilian brain). Tieši šī smadzeņu daļa aktivizējas, kad guļam, mīlējamies un dzemdējam. Lūk, mans pirmais veselā saprāta slēdziens - kad mēģiniet rast atbildi uz jautājumu, vai es šeit vēlos dzemdēt, vispirms atbildiet uz jautājumu, vai es šeit spētu mīlēties? Vai šie būtu cilvēki, kuriem esot līdzās, es spētu to darīt? Jo mīlēties un dzemdēt - ir viens un tas pats. Vismaz mūsu smadzenēm.
Vīrieša varēšana - sievietes varēšana. Ja reiz dzemdē tās pašas smadzenes, kas mīlējas, nebūs pārsteigums, ja teikšu, ka dzemdēšana ir ļoti intīma nodarbe. Lūk, līdzība, ko vēlos piedāvāt kā otro veselā saprāta slēdzienu.
Vīrieša spējīgumu (varēšanu) apliecina viņa spēja sasniegt erekciju. Un ir sajūta, ka ikviens zina, kāda vide ir nepieciešama vīrietim, lai to paveiktu. To zina un respektē pat mūsdienu medicīna, piemēram, brīžos, kad vīrietim tiek lūgts nodot spermas analīzes (vienatne, intimitāte, atbilstoši vizuālie materiāli).
Sievietes spējīgums (varēšana) ir viņas spēja dzemdēt. Un ir sajūta, ka ikviens ir aizmirsis, ka arī tam ir nepieciešama elementāra intimitāte, klusināts apgaismojums, maigums un iejūtīgums.
Veselā saprāta slēdziens: Vīrieti, ja Tu konkrētajā brīdī, telpā, gaisotnē un kompānijā nespētu nodot spermas analīzes vai mīlēties ar savu sievieti, negaidi, ka sieviete te spēs laist pasaulē Tavu bērnu.
Dzemdējošas sievietes pamata vajadzības. Es varētu šim rakstam pievienot garum garu literatūras sarakstu, lai vairotu ticamību aprakstītajām idejām un uzskaitītu dzemdējošas sievietes pamata vajadzības. Bet es varētu teikt, ka minētie spriedumi un dzemdējošas sievietes vajadzības sakņojas veselajā saprātā.
Trešās tēzes izklāstam izmantošu vizuālus uzskates līdzekļus.
1. Slavenā franču ārsta-dzemdību speciālista Mišela Odēna stāstījums par piedzimšanu. Aicinu nenoslinkot un noklausīties visas trīs stāstījuma daļas.
2. Darbības vājums?
Lai cik krāšņs būtu koka stumbrs - gaiši, plaši stacionāri un operāciju zāles; lai cik daudz gadu būtu jāmācās, lai apgūtu to, kas mājo koka zaros, kļūstot par vecmāti, ārstu-dzemdību speciālistu, saknes - zināšanas par dzimšanu un veselais saprāts par intimitāti ir katrā no mums. Tajā atliek vien ieklausīties un uzticēties tam, lai piedzimšanas brīdī nezaudētu spēju piedzīvot tuvību un cieņpilni sagaidīt jaunu cilvēku šajā pasaulē.
Autore: dūla Linda Vītuma, kastanis.org
Foto mammam.lv/tetiem.lv iesūtījusi Laura Radziņa