Vai naktī pulksteņa rādītājus pagriezi vienu stundu atpakaļ?
25. oktobrī Latvijā un daudzviet citur pasaulē notiks pāreja atpakaļ no vasaras laika, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu atpakaļ, atgādina Ekonomikas ministrija.
Latvijā pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks 25. oktobrī
plkst.04:00 (naktī no sestdienas uz svētdienu), pulksteņa rādītājus
pagriežot par vienu stundu atpakaļ.
Savukārt, pāreja atkal uz vasaras laiku notiks 2016. gada 27.
martā, plkst.03:00 (naktī no sestdienas uz svētdienu), pulksteņa
rādītājus pagriežot par vienu stundu uz priekšu.
Latvijā vasaras laiks pirmo reizi tika ieviests 1981. gadā. Sākot
no 1997. gada, vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās
svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.
Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010. gada 26.
oktobra Ministru Kabineta noteikumi Nr.1010 “Par pāreju uz vasaras
laiku”. Noteikumos minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku
notiek šādā kārtībā: marta pēdējā svētdienā plkst.03:00 atbilstoši
otrās joslas laikam pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz
priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā plkst.04:00 – par
vienu stundu atpakaļ.
Savukārt, Eiropas Savienības ietvaros pāreju uz vasaras laiku
nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 19.janvāra direktīva
2000/84/EK par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva
nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām Eiropas
Savienības dalībvalstīm.
Kopš 2013. gada augusta iniciatīva portālā "Manabalss.lv" ir iesniegta iniciatīva, kas paredz atcelt pulksteņa laiku pāreju 2x gadā uz ziemas/vasaras laiku. Uz šo brīdi ir savākti 10 334 paraksti, kas nozīmē, ka iniciatīva var tikt iesniegta Saeimā.
Priekšlikums ir mainīt Latvijas laika zonu no UTC+2 (GMT+2) uz UTC+3 (GMT+3) un vienlaicīgi atcelt pulksteņa laiku pāreju 2x gadā. Laika zonas noteikšana ir ekskluzīvi katras valsts likumdevēja institūcijas kompetencē, un priekšlikuma īstenošanai būtu jāpieņem normatīvais akts par laika zonas maiņu, kā arī jāatceļ LR MK 26.10.2010 noteikumi Nr.1010. Minēto neliedz darīt 19.01.2001 ES Direktīva 2000/84/EK, jo tās mērķis ir noteikt vienotu datumu un laiku vasaras laika sākumam un beigām, lai novērstu situāciju, kad katra ES valsts pāriet uz vasaras laiku citā datumā un laikā, radot apgrūtinājumu iekšējā tirgus darbībai, un Direktīva valstīm jāievēro tad, ja tās vispār pāriet uz vasaras laiku. Direktīva neliedz valstij tiesības pieņemt lēmumu nepiemērot pāreju uz vasaras laiku un/vai mainīt laika zonu.
Tā kā pulksteņa laika pāreja no ziemas uz vasaras un otrādi izjauc cilvēku bioloģisko ritmu, kas visvairāk ietekmē mazus bērnus, cilvēkus gados un cilvēkus ar hroniskām slimībām, tad kopumā sabiedrība iegūs mazāk nevajadzīga stresa. Latvijai ir jāmaina laika zona uz UTC+3 (GMT+3), jo pretējā gadījumā atstājot kā vienīgo laiku ziemas laiku (kas atbilst pašreizējai laika zonai UTC+2 (GMT+2)), vakaros vasaras periodā nesamērīgi agri iestātos tumsa. Turpretī, mainot Latvijas laika zonu uz UTC+3 (GMT+3), patstāvīgi atstājot pašreizējo vasaras laiku, gada tumšajā laikā, kad Latvijā ir ziema, nebūs ne vērā ņemama atšķirība, ne arī nodarīts kāds zaudējums valsts ekonomikā, līdz ar to būs vairāki ieguvumi sabiedrībai. Neliela neērtība, atstājot pašreizējo vasaras laiku, būs attiecībā uz starptautiskajām komunikācijām, taču tas būs salīdzinoši nebūtiski, jo jau šobrīd Latvijai ir laika zonas atšķirības ar lielāko daļu ES valstīm, savukārt kaimiņvalstīm ir visas iespējas sekot Latvijas piemēram, skaidro iniciatīvas autori.
Informāciju par laiku visā pasaulē (par laika joslām, cik ir
pulkstenis kādā konkrētā valstī jeb pilsētā, par valstu pāreju uz
vasaras laiku un atpakaļ, utt.) varat iegūt portālā www.timeanddate.com.