Pretsmēķēšanas sāga turpinās: plāno aizliegt smēķēt nevis grūtniecēm, bet viņām līdzās esošajiem

Latvijā smēķē apmēram 10% grūtnieču. Statistika liecina, ka visvairāk smēķētāju ir pusaugu topošo māmiņu vidū – no 15 līdz 19 gadus vecām grūtniecēm smēķē pat piektā daļa. Tas ir diezgan dramatisks rādītājs, ņemot vērā nepārprotamo cigarešu dūmu kaitējumu vēl nedzimušā bērna veselībai. Diez vai atrastos kāds, kurš apšaubītu smēķēšanas īpašo kaitīgumu gaidību laikā, tomēr ierosinājums aizliegt to ar likumu izsaucis pretrunīgu reakciju.

Galu galā atbalstu guva priekšlikums aizliegt smēķēt nevis grūtniecēm pašām, bet citiem viņu klātbūtnē.

FOTO: Shutterstock.com

Galu galā atbalstu guva priekšlikums aizliegt smēķēt nevis grūtniecēm pašām, bet citiem viņu klātbūtnē.

 

Miera ielas malā, nemaz neslēpjoties no garāmbraucošā tramvaja pasažieru un gājēju skatiem, pie Rīgas Dzemdību nama ik pa laikam manāmas sievietes devītajā grūtniecības mēnesī, aizkūpinām cigareti. Laikā, kad tur viesojas Latvijas Radio, durvju priekša gan ir tukša, tomēr ārsti zina teikt, ka daža grūtniece manīta vienaldzīgi uzvelkam dūmu pat blakus vides stendiem, kur skaidrots smēķēšanas kaitīgums gaidību laikā.

 

„Tas bija pagājušajā vasarā. Man bija vaļā logs, jutu, ka nāk iekšā cigarešu smaka. Attaisīju logu un redzēju, ka viena notupusies starp mašīnu un logu un smēķē,” kādu spilgtu gadījumu atceras Rīgas Dzemdību nama Neonatoloģijas daļas vadītāja Inese Bļodniece.

 

(Avots: SPKC Latvijas Veselības aprūpes statistikas gadagrāmata)

 

Ārsti smēķējošās grūtnieces pašlaik sodīt nevar. Vien nostrostēt par Dzemdību nama iekšējās kārtības noteikumu pārkāpšanu, atstājot slimnīcu, un simto reizi skaidrot, kādu postu tas nodara vēl nedzimušajiem mazuļiem.

 

Par cigarešu vairāk nekā 4000 ķīmisko savienojumu postošo ietekmi uz mazuļa veselību gan mātes vēderā, gan krietni vēlāk dzīvē mediķi sen vairs nešaubās. „Viņiem ir lielāks risks piedzimt priekšlaikus, lielāks risks piedzimt mazam, ar augšanas un attīstības atpalicību. Tāpat ir lielāks infekciju risks. Ar smēķēšanu grūtniecības laikā vēlāk ir saistīts arī otrā tipa cukura diabēts bērniem, aptaukošanās, astma, mācīšanās un uzvedības traucējumi,” dažus no riskiem uzskaita neonatoloģe.

 

Reklāma
Reklāma

Viņa secina, ka visvairāk smēķētāju pārliecināšanai diemžēl strādā pašas biedējošākās sekas – daudz lielāks risks mazulim piedzimt nedzīvam vai nomirt neilgi pēc dzemdībām. Tomēr, lai gan grūtniecība un smēķēšana no medicīnas viedokļa nav savienojamas, aizliegt to ar likumu ārste neredz jēgu.

 

„Kāda jēga ir pieņemt likumu, kuru mēs nevaram kontrolēt? Kā to varētu izkontrolēt, ka grūtniece savā mājā vai dārzā aiz šķūnīša smēķē? Un kā mēs vispār varam zināt, kura ir grūtniece?” retoriski jautā Dzemdību nama ārste, liekot aizdomāties par samērā garo grūtniecības periodu, kurā ārējas pazīmes vēl nav redzamas.

 

Tieši jautājums par reālu aizlieguma kontroli bija galvenais, kādēļ Nacionālās apvienības deputāta Imanta Parādnieka rosinājums ar likumu aizliegt grūtniecēm smēķēt šonedēļ neguva kolēģu atbalstu Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā.

 

Viņš rosināja smēķējošām grūtniecēm piemērot līdzīgus sodus kā smēķējošiem nepilngadīgajiem.

Ideju konceptuāli atbalstīja arī Veselības ministrija un Latvijas ārstu biedrība, tomēr vairumam deputātu bija šaubas, vai šāds aizliegums strādās.

Galu galā atbalstu guva priekšlikums aizliegt smēķēt nevis grūtniecēm pašām, bet citiem viņu klātbūtnē.

 

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, grūtniecības laikā smēķējuši 9,5% sieviešu. Pēdējos gados šis rādītājs lēnām samazinās.

 

Avots: www.lsm.lv