Austrumu slimnīcā vēršas daudz gripas pacientu; septiņi jau miruši
No gripas šogad miruši jau septiņi cilvēki, taču Slimību un profilakses kontroles centrs informē, ka slimnīcās nonākuši jau vairāk nekā 400 pacienti. Vēl pirms nedēļas aizsaulē šogad bija aizgājuši trīs gripas slimnieki.
Visvairāk slimo mazi bērni līdz četru gadu vecumam un pusaudži, tomēr smagāki gadījumi ar komplikācijām un nepieciešamību ārstēties slimnīcā ir tieši pieaugušajiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem.
Centra epidemioloģe www.lsm.lv Raina Nikiforova stāsta, ka smagāki saslimšanas gadījumi šogad varētu būt tieši vecāka gadagājuma cilvēkiem virs 65 gadiem.
Visbiežāk saslimšana ar gripu konstatēta Daugavpilī, Jelgavā,
Jūrmalā, Liepājā un Rīgā, bet visvairāk saslimušo ir Jelgavā.
Gripas epidēmija Latvijā ir jau no 17. janvāra.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Latvijas Infektoloģijas centrs” ik dienu tiek sniegta palīdzība vidēji 11 pacientiem ar aizdomām par gripu. Vairāki pacienti ar gripai līdzīgiem simptomiem ik dienu ierodas arī Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, kur gan palīdzība pacientiem ar gripu netiek sniegta.
Kopš 2016./2017. gada gripas sezonas sākuma Latvijas Infektoloģijas centra Virusoloģijas laboratorijā izmeklēto iztriepes paraugu skaits aizdomu gadījumos par gripu sasniedzis 2182, no kuriem pozitīvi izrādījušies 580 paraugi
„Gripa ir ļoti infekcioza slimība, tāpēc pacientus ar aizdomām par gripu uzreiz novirzām uz Latvijas Infektoloģijas centru. Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā ik dienu sniedzam palīdzību pacientiem kritiskā stāvoklī, tāpēc nedrīkstam pieļaut, ka viņus apdraud vēl arī gripa. Ja pacients, kurš tikko pārcietis infarktu vai insultu, inficēsies ar gripu, ievērojami pieaugs varbūtība, ka viņš nomirs,” skaidro Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs. „Mums nav iespēju gripas pacientus norobežot no citiem pacientiem.”
Ja ir aizdomas par gripu, vispareizākā rīcība ir saukt ģimenes ārstu uz mājām, iesaka Višņakovs. Gripas epidēmijas laikā ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem tiek apmaksātas no valsts budžeta līdzekļiem. Pacientam par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro (dažas iedzīvotāju grupas no tās ir atbrīvotas). Ģimenes ārsts mājas vizītes laikā izvērtēs, vai nepieciešama stacionēšana slimnīcā.
Kā skaidro Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste prof. Baiba Rozentāle, lielākajā daļā gadījumu pacients, sekojot ārsta norādījumiem, var veiksmīgi izārstēties no gripas mājās. Ārstēšana slimnīcā ir vajadzīga tikai smagos gadījumos, kad gripa izraisījusi nopietnas komplikācijas, piemēram, plaušu karsoni. Šādu gadījumu nav daudz – vien 2 līdz 3 procenti.
Kopš 2016./2017. gada gripas sezonas sākuma Latvijas Infektoloģijas centra Virusoloģijas laboratorijā izmeklēto iztriepes paraugu skaits aizdomu gadījumos par gripu sasniedzis 2182, no kuriem pozitīvi izrādījušies 580 paraugi. Līdz šim ar diagnozi „gripa” no Latvijas Infektoloģijas centra stacionāra izrakstīti 144 pacienti, un pašlaik (23. janvāra dati) slimnīcā ar šādu diagnozi ārstējas 77 pacienti.
Atgādinām, ka gripai raksturīga pēkšņa simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos, sauss klepus un rīkles iekaisums, izteikts nespēks, apetītes zudums un miega traucējumi.