Dodamies palīgā dabai, jo Latvijā pamazām izzūd tradicionālā ainava
Tradicionālā ainava izzūd, jo mainījies zemes apsaimniekošanas veids. Patērētāji vēlas pirkt visvislētāko pārtiku, tāpēc lopus audzē visintensīvāk, cieši citu pie cita fermā.
Tradicionālā ainava izzūd, jo mainījies zemes apsaimniekošanas veids. Patērētāji vēlas pirkt visvislētāko pārtiku, tāpēc lopus audzē visintensīvāk, cieši citu pie cita fermā.
Tāpēc no ainavas izzūd ganības un dabiskie zālāji, ar krūmājiem apaug upju ieloki un pauguri – jo nav vairs lielas vajadzības pļaut ar rokas izkaptīm, grābt sienu ar grābekļiem. Ja nav ierasto biotopu, mazumā iet daudzas augu un dzīvnieku sugas.
Industrializācijas dzirnakmeņus mēs diez vai apturēsim, bet mēģināt vajag – vismaz aizsargājamās dabas teritorijās. Viena no iespējām ir dabas talkas. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) šovasar uz talkām aicinājusi ne reizi vien, un prieks par atsaucību.
Šis ir brīnišķīgs veids, kā vairot izpratni par dabas norisēm, jo kopīgā darbā vieglāk raisās sarunas, dabas mīļotāji var apspriesties ar speciālistiem, kā labāk saimniekot savos īpašumos, un arī tūliņ to visu iemācīties; ja rodas šaubas, nekavējoties var par tām izrunāties.
Dabas talkas notiks arī turpmāk. Piemēram, 8.–9. septembrī gaidāma ļoti interesanta talka Papes dabas parkā, kur talciniekus vēros savvaļas zirgi un govis.
Plašāka informācija atrodama mājaslapās daba.gov.lv un pdf.lv. DAP darbinieki ļoti priecāsies, ja domubiedru kopa, skolas klase vai darba kolektīvs paši dos ziņu, ka vēlas piedalīties kādā talkā. Darbu netrūkst, un jums tiks noorganizēta īpaša talka, rakstiet info@daba.gov.lv.
Vecais ozols Lonastes krastos sasniedzis 7,76 metru apkārtmēru. Talcinieki neļauj dižkokam ieaugt alkšņos. (Foto: Vilnis Skuja)