Mātei atņemtas tiesības uz 8 bērniem, bet vēderā - jau devītais... Ko dotu bezmaksas prezervatīvi?

Jau ziņojām, ka organizācijas "Papardes zieds" vadītāja Iveta Ķelle nākusi klajā ar ierosinājumu valstij apmaksāt kontracepciju sociālā riska ģimenēm, lai novērstu nevēlamo bērnu nākšanu pasaulē. Kā šāds plāns darbotos, skaidro "Kas Jauns Avīze".

 

Veselības ministrija ir gatava kopā ar ārstiem izstrādāt izglītojošu materiālu sociālajiem darbiniekiem

FOTO: Shutterstock.com

Veselības ministrija ir gatava kopā ar ārstiem izstrādāt izglītojošu materiālu sociālajiem darbiniekiem

Kontracepcija nelabvēlīgajām ģimenēm būtu tāds pats sociālā atbalsta pasākums kā psihologa palīdzība vai ģimenes asistents, uzskata Ķelle.
 

Jābeidz izlikties
Ķelle "Papardes zieda" mājaslapā raksta: “Nesen runāju ar kādu sociālo darbinieci par gadījumu, kad sievietei ir atņemtas mātes tiesības uz astoņiem bērniem. Par spīti šim faktam, sieviete laiž pasaulē devīto mazuli, kurš, visticamāk, uzaugs bērnu namā. Līdzīgas situācijas Latvijā nav retums. Ir pienācis brīdis lauzt gadiem iesīkstējušo tā sanāca sistēmu, un valstij ir jāapmaksā kontracepcija sociālā riska ģimenēm.

Mūsu valstī populārākās izsargāšanās metodes ir pārtrauktais dzimumakts un kalendārā metode – ļoti nedroši veidi, kā izvairīties no negribētas grūtniecības.

 

Jāsaprot, ka sociālā riska ģimenes mēdz būt ļoti dažādas. Ir krīzes situācijas, kuru dēļ visnotaļ normāla kopiena pēkšņi kļūst par sociālā riska ģimeni. Nelaimes gadījums, slimība, zaudēts darbs – iemeslu netrūkst. Taču nav mazums ģimeņu, kur vecāki ir postošu atkarību varā un tāpēc nav spējīgi parūpēties par savām atvasēm. Katra nākamā tiek uztverta kā traucēklis uzdzīvei.”
 

Cigaretes prezervatīvu vietā?
Ikvienas sievietes tiesības ir pašai plānot savu bērnu skaitu. Tās nepiepildās brīžos, kad viņai jāizvēlas, vai veikalā iegādāties makaronu paku jau esošiem četriem vai pieciem bērniem vai doties uz aptieku pēc kontraceptīvajiem līdzekļiem. Loģiski, ka priekšroku viņa dos tam pirkumam, kas remdēs izsalkumu.

Līdzīgi ir ar daudzu vīriešu domāšanu – ja jāizvēlas starp prezervatīviem vai cigaretēm, priekšroka būs smēķiem. Diemžēl mūsu valstī populārākās izsargāšanās metodes ir pārtrauktais dzimumakts un kalendārā metode – ļoti nedroši veidi, kā izvairīties no negribētas grūtniecības.

Ir skaidrs, ka situācijā, kad pie rokas nav cita līdzekļa, pāris ir spiests paļauties uz nejaušību. Tāpēc bērna ienākšana ģimenē ļoti bieži nav sievietes izvēle. Viņa labprāt būtu izvairījusies no grūtniecības, bet nezina citas kontracepcijas metodes vai tās nav bijušas pieejamas. Arī viņas pašapziņa nav bijusi tik augstā līmenī, lai spētu ietekmēt vīrieti, lai tas lietotu kontracepciju, uzskata Papardes zieda vadītāja.


Tā sanāca….
Jebkurai ģimenei, lai kāds būtu tās ienākumu līmenis, katras nākamās atvases ienākšana rada noteiktu spriedzi, īpaši tad, ja saimē jau ir pulciņš bērnu. Ne vienmēr nākamais bērns ģimenē ir plānota sievietes izvēle. Šādās situācijās ierasts teikt, ka tā sanāca.


Lasi arī: 

Rosina dāļāt bezmaksas prezervatīvus un kontracepcijas tabletes sociālā riska ģimenēm
Avārijas kontracepcija nav aborts! Iedarbības princips. INFOGRAFIKA 
Mūsdienīgas kontracepcijas pieejamības jomā – Latvija viena no pēdējām Eiropā

 


“Veids, kā mēs varam palīdzēt sociālā riska ģimenēm ar jau prāviem bērnu pulciņiem, ir pēc iespējas vairāk ierobežot vai novērst nākamo bērnu ienākšanu ģimenē. Runa nav tikai par naudu un iztikšanu, jebkurai sievietei nepieciešams veltīt laiku sev, ne tikai rūpēties par atvasēm un dzīvesbiedru,” uzsver Ķelle.
“Sievietei ir ārkārtīgi grūti domāt par pašrealizāciju, karjeras veidošanu un dzīves kvalitātes uzlabošanu, ja reizi pāris gados jau tā prāvajam bērnu pulciņam pienāk klāt papildinājums.”

Priekšvēlēšanu gaisotnē ir ierasts dzirdēt politiķu solījumus nodrošināt vēlētājiem visdažādākos bezmaksas labumus – vieni sola sabiedrisko transportu par brīvu, otri vilina ar brīvpusdienām skolās, citi dala pabalstus. Tomēr neviens līdz šim nav piedāvājis saprātīgu risinājumu ilgus gadus Latvijā sasāpējušai un sabiedrības ignorētajai problēmai – zemajai kontracepcijas pieejamībai, norāda Papardes zieds.

Reklāma
Reklāma


Parunājuši Saeimā
Jautājums par bezmaksas kontracepcijas līdzekļu izdali nelabvēlīgajām ģimenēm apspriests arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē.

Tajā Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Daina Mūrmane-Umbraško norādīja, ka šobrīd mātes un bērna veselība ir viena no ministrijas prioritātēm, arī sociālā darbinieka apmācība jau tiek plānota.

“Ir saprotami, ka sociālais darbinieks nespēj sievieti ar varu aizdzīt pie ārsta, kuram būtu jārunā ar viņu, taču tieši sociālais darbinieks ir pirmais cilvēks, kas sievieti var uzrunāt,” teic Mūrmane-Umbraško. Ministrija ir gatava kopā ar ārstiem izstrādāt izglītojošu materiālu sociālajiem darbiniekiem.
No valsts budžeta varētu sākt apmaksāt ginekologa konsultāciju un vienu no divām kontracepcijas metodēm sociālā riska grupu sievietēm (šobrīd kopā ar Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju kā valsts apmaksātu kontracepcijas metodi piedāvā injekciju un spirāli).

Veselības ministrija atzīst, ka šobrīd mērķa grupa ir šaura, jo minētā ministrijas aktivitāte ir iekļauta tikai HIV un seksuālās transmisijas infekcijas ierobežošanas plānā. Turklāt pašlaik nav konkrēti noteikts, kas ir sociālā riska grupas sievietes, kur nu vēl vīrieši.
 

Gadā vismaz 650 000 eiro
Šobrīd Latvijā nevienam nav pieejama ne bezmaksas, ne daļēji apmaksāta kontracepcija, kā tas ir citās valstīs. Piemēram, Igaunijā valsts apmaksā visu veidu kontracepciju 50% apmērā, tostarp arī neplānotas grūtniecības pārtraukšanu jebkurai sievietei – tātad abortu.

“Mums ir vajadzīgs finansējums, par kuru veselības nozare kliedz jau gadiem. Tā arī ir pamata problēma, kāpēc bezmaksas kontracepcija nav iekļauta valsts finansētajos līdzekļos. Ja par riska grupas sievieti uzskata tikai trūcīgā statusa sievieti, tad Veselības ministrija ir aprēķinājusi – gadā tie ir 650 000 eiro,” norāda Mūrmane-Umbraško.

Tomēr šobrīd ir pārāk daudz citu vajadzību veselības nozarē, kam naudas nepietiek. Ministrijā norāda, ka šī problēma netiek ignorēta, bet pagaidām vairāk apzināta. Šis jautājums iekļauts izstrādes stadijā esošajā mātes un bērna veselības plānā.


Iesaka vērsties Ministru kabinetā
Saeimas deputāte Ilze Viņķele uzskata, ka tiesības izvērtēt bezmaksas kontracepcijas piešķiršanu ir jādod ne tikai sociālajam darbiniekam, bet arī ģimenes ārstam un ginekologam, jo tieši ar šiem speciālistiem riska grupas sieviete var uzturēt kontaktu.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks sēdes beigās, uzklausot gan speciālistus, gan klātesošos deputātus, paudis, ka efektīvāk būtu uzrunāt Ministru kabinetu, risinot jautājumus gan par nepieciešamo finansēšanu, gan par sociālā darbinieka līdzdalību un bezmaksas kontracepcijas saņemšanu ar ginekologa vai ģimenes ārsta nosūtījumu.


Jārunā par vērtībām
Rīgas bāriņtiesas sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Veržbicka teic, ka priekšlikumi sociālās situācijas uzlabošanai jebkurā gadījumā ir izskatāmi un atbalstāmi pēc būtības, bet vairāk vajadzētu domāt par iespējām īstenot aktivitātes, kas vērstas uz sabiedrības izglītošanu, informēšanu un līdzdalību dzīves kvalitātes uzlabošanā. Tostarp – aktualizēt patieso vērtību nozīmi un ikviena atbildības nepieciešamību bērnu tiesību aizsardzībā.

Latvijas Ārstu seksologu biedrības (LĀSB) valdes priekšsēdētājs Artūrs Vāvere atzīst: “Priekšlikums par valsts apmaksātu kontracepciju ieviešanu sociālā riska ģimenēm no LĀSB viedokļa subjektīvi būtu atbalstāms, un tomēr uzskatu, ka šāda pasākuma ieviešanai būtu nepieciešama padziļināta konkrētās mērķa grupas analīze un citu valstu pieredze. LĀSB nav analizējusi citu valstu pieredzi šajā jautājumā un nevar pateikt, cik objektīvi šāds pasākums varētu būt lietderīgs.”

 

Avots: www.kasjauns.lv