Smēķētāji varēs piedalīties bezmaksas atbalsta grupās atkarības atmešanai

Turpmākā gada laikā un līdz 2019. gada marta beigām Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja piedalīties bezmaksas smēķēšanas atmešanas grupu nodarbībās, kuras vadīs speciāli apmācīti psihologi un psihoterapeiti.

Uzrunās arī ģimenes ārstus un grūtnieču un zīdaiņu aprūpē iesaistītos speciālistus.

FOTO: Shutterstock.com

Uzrunās arī ģimenes ārstus un grūtnieču un zīdaiņu aprūpē iesaistītos speciālistus.

Lai veicinātu smēķēšanas atmešanu, būtiska ir smēķētāju motivēšana un atbalsta sniegšana, tāpēc projekta divi galvenie uzdevumi būs apmācīt un sniegt atbalstu ārstiem pacientu motivēšanā  smēķēšanas atmešanai un  izstrādāt smēķēšanas atmešanas atbalsta grupas programmu un nodrošināt tās īstenošanu, kurā varēs iesaistīties ikvien iedzīvotājs, kuram ir aktuāli atmest smēķēšanu. 

 

 

Pilotprojekta aktivitātes būs vērstas uz to, lai iespējami daudz ģimenes ārsti un grūtnieču un zīdaiņu aprūpē iesaistītie speciālisti – ginekologi, vecmātes, neonatologi - saņemtu gan metodisku atbalstu, gan iespēju nosūtīt savus pacientus uz smēķēšanas atmešanas atbalsta pasākumiem. Tieši ģimenes ārstam ir unikāla iespēja individuāli uzrunāt lielu daļu no smēķējošiem iedzīvotājiem un sniegt nepieciešamo atbalstu smēķēšanas atmešanā. Ja visi primārās aprūpes speciālisti iesaistītos pacienta smēķēšanas statusa identificēšanā un padoma sniegšanā pacienta smēķēšanas atmešanai, ik gadu potenciāli izdotos sasniegt vairāk nekā 80% no visiem tabakas lietotājiem. Primārās aprūpes speciālistu mērķtiecīga rīcība mudinātu 40% smēķējošo pacientu atmest smēķēšanu.

 

 

 

Projekta ietvaros ir izstrādāti trīs metodiskie materiāli:


1) Rokasgrāmata “Kā palīdzēt pacientiem atmest smēķēšanu” – ir materiāls ģimenes ārstiem un grūtnieču un zīdaiņu aprūpē iesaistītajiem speciālistiem. Grāmata piedāvā praktiskas metodes darbam ar smēķējošiem pacientiem tajā skaitā grūtniecēm un jaunajām māmiņām, lai sekmētu pacientu motivāciju atmest smēķēšanu. 


2) Rokasgrāmata smēķēšanas atbalsta grupu vadītājiem ir metodisks materiāls, kurā aprakstīta programma atbalsta grupu vadīšanai, kā arī tās teorētiskais pamatojums un norises priekšnosacījumi.

Reklāma
Reklāma


3) Rokasgrāmata “Es atmetu smēķēšanu” ir informatīvi praktisks materiāls smēķēšanas atbalsta grupu dalībniekiem. Grāmatu veido divas daļas. Pirmā daļa ir informatīva – tajā ietverta informācija par smēķēšanas ietekmi uz smēķētāju un vidi, skaidrojot dažādus sabiedrībā eksistējošus, ar smēķēšanu saistītus mītus, kā arī sniegti praktiski ieteikumi par to, kā labāk atmest smēķēšanu un kā pārvarēt fiziskās un psiholoģiskās grūtības, kura rodas pēc smēķēšanas atmešanas.

 

Uz nodarbībām aicināts ikviens smēķējošs pilngadīgs iedzīvotājs, kurš vēlas atmest smēķēšanu, vai ir saņēmis veselības aprūpes speciālista rekomendācijas atmest smēķēšanu un ir motivēts to darīt. Atsevišķas grupas tiks rīkotas grūtniecēm, un jaunajām māmiņām jebkurā vecumā. Kopumā dažādās vietās visā Latvijā notiks 50 smēķēšanas atmešanas atbalsta grupas. Iedzīvotājiem tiks piedāvāts četru vai septiņu smēķēšanas atmešanas atbalsta nodarbību kurss.

 

Pilotprojektam noslēdzoties, tiks izvērtēta tā īstenošanas laikā veikto aktivitāšu tajā skaitā īstenotās smēķēšanas atmešanas atbalsta programmas, efektivitāte, un izstrādāti priekšlikumi turpmākai pakalpojuma sniegšanai. 

Vairāk informācijas: esparveselibu.lv

 

Pilotprojekts smēķēšanas atmešanai norisinās LR Veselības ministrijas ESF projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001) ietvaros. Pilotprojektu realizē personu apvienība “Atkarības speciālistu apvienība”.