31 Latvijas novadā dzīvojošie bērni varēs saņemt bezmaksas ērču encefalīta potes
Šogad 31 Latvijas novads pasludināts par ērču encefalīta endēmisku teritoriju un šajās vietās dzīvojošie bērni varēs saņemt valsts apmaksātu poti pret ērču encefalītu.
Pret ērču encefalītu vakcinē bērnus no viena gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir attiecīgajā teritorijā, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).
Ja bērns ir reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse neatrodas šajā teritorijā, vakcinācija jāveic pie cita ģimenes ārsta – pie tāda, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajām teritorijām.
Vakcinācija tiek nodrošināta teritorijās, kurās saskaņā ar SPKC epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu (endēmiskās teritorijas).
Teritorijas ar visaugstāko saslimstības līmeni, kurās 2018. gadā tiek nodrošināta bērnu bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu tika noteiktas, veicot epidemioloģiskās uzraudzības datu analīzi par saslimstību ar ērču encefalītu piecu gadu periodā (2013.-2017. gadā).
Valsts apmaksātas ērču encefalīta potes varēs saņemt: Pāvilostas, Alsungas, Dundagas, Vaiņodes novads, Kuldīgas, Rucavas, Pārgaujas, Skrundas, Ventspils, Talsu, Kandavas, Rojas, Jaunpiebalgas, Kocēnu, Durbes, Priekules, Engures, Amatas, Nīcas, Jaunpils, Iecavas, Lubānas, Vecumnieku, Krimuldas, Salacgrīvas, Rūjienas, Aizputes, Grobiņas, Priekuļu, Neretas un Baldones novads.
Ja bērna deklarētā dzīvesvieta atrodas sarakstā minētā teritorijā, bērns var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. 2018. gadā turpināsies arī bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija.
Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir endēmiskajā teritorijā.
Visi bērni (minētajā vecuma grupā), kuriem ir deklarēta dzīves vieta kādā no endēmiskajām teritorijām, ir tiesīgi saņemt valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu, neatkarīgi no tā, kur atrodas viņa ģimenes ārsta prakse.
Tomēr, atbilstoši noteikumu Ministru kabineta noteikumiem, ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir ārpus norādītās teritorijas, nevar veikt sava pacienta vakcināciju, izmantojot par valsts budžeta līdzekļiem iepirkto vakcīnu, pat ja pacienta deklarētā dzīvesvieta atrodas endēmiskajā teritorijā. Šādus pacientus pēc iepriekšējas saskaņošanas vakcinē tie ģimenes ārsti, kuru pamatprakse atrodas endēmiskajā teritorijā.
Piemērs: gadījumā, ja bērna deklarētā dzīves vieta ir Alsungas novadā, bērnam pienākas valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu, jo Alsungas novads ir viena no endēmiskajām teritorijām. Un, ja bērns ir pierakstīts pie ģimenes ārsta, kura pamatprakse atrodas Alsungas novadā, dodoties pie sava ģimenes ārsta, bērns var saņemt bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu.
Piemērs: gadījumā, ja bērns ir pierakstīts pie
ģimenes ārsta Rīgā, bet viņa deklarētā dzīves vieta ir Alsungas
novadā, tas nozīmē, ka bērnam pienākas valsts apmaksāta vakcinācija
pret ērču encefalītu, jo Alsungas novads ir viena no endēmiskajām
teritorijām. Tomēr bērna vakcināciju nevarēs veikt bērna ģimenes
ārsts, kura ārsta prakse atrodas Rīgā. Bērna vakcinācija ar valsts
apmaksāto vakcīnu būs jāveic pie kāda no ģimenes ārstiem, kura
pamatprakse atrodas Alsungas novadā, iepriekš šo vizīti
saskaņojot.
Savukārt bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas.
Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts.