Noteikumi ļauj klātienē pieņemt pacientus tikai ar sertifikātu vai negatīvu testu

Ģimenes ārstu praksēs, poliklīnikās un visā ambulatorajā sistēmā radušies pārpratumi, piemēram, kā turpmāk organizēt darbu, pieņemot pacientus. Iemesls ir valdības pieņemtie noteikumi, kas precīzi nedefinē, ka ārsti drīkst, vai tomēr nedrīkst klātienē pieņemt tikai tās personas, kurām ir Covid-19 sertifikāti vai arī negatīvs tests. Tagad Veselības ministrija steidz kļūdu labot, sūtot skaidrojošas vēstules. Tikmēr mediķi visu šo dienu ir neizpratnē par šādiem noteikumiem, kā tos īstenot.
Noteikumi ļauj klātienē pieņemt pacientus tikai ar sertifikātu vai negatīvu testu

FOTO: Shutterstock.com

Viens no valdības pieņemtajiem noteikumiem naktī uz sestdienu nosaka, ka netiek pieļauta tādu personu klātbūtne, kuras neatbilst prasībām, lai uzturētos epidemioloģiski drošā vidē. “Pagājušās nedēļas piektdienā pieņemtais Ministru kabineta rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu no 11.oktobra, tas ir no šodienas, ir raisījis zināmu neskaidrību arī Veselības aprūpes sistēmā, veselības aprūpes sektorā, un tā lielākā neskaidrība ir varbūt saistībā par to, kādā veidā organizēt arī darbu veselības aprūpes centros, kas sniedz ambulatoros pakalpojumus, pie ģimenes ārsta un tamlīdzīgi,” saka Oskars Šneiders, Veselības ministrijas pārstāvis.

ReTV aptaujātie ģimenes ārsti pauda vai nu neziņu par šādiem noteikumiem, vai arī neizpratni. “Tad es nezinu, kādā veidā varētu būt primārās veselības aprūpes pieejamība iespējama, jo tāpat šodien ir pilna pieņemšana gan ar pieaugušajiem, gan vecākiem cilvēkiem, kuriem ir arī vīrusa simptomi diemžēl, bet mēs jau viņus nevaram nepieņemt, ja jau viņi ir atnākuši,” saka Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija prezidente.

“Tas nozīmētu diezgan būtiski mūsu darba ierobežojumu, varbūt pat arī no pacientu viedokļa, tas ir viņu tiesību aizskārums, pamattiesību aizskārums, kas ir garantēts Satversmē, kas, manuprāt, nesaskan ar Eiropas Savienības cilvēktiesību aktiem. Aizliegt primāro veselības aprūpi veselai iedzīvotāju grupai, lielai grupai, kura nav Covid-19 slimojoša grupa. Tātad - tā ir cita slimnieku grupa, kurai būtu tagad liegta pieeja ģimenes medicīnai, un, manuprāt, tas nebūtu pamatoti,” pauž Pauls Princis, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis.
 

 “Es domāju, ka visi ģimenes ārsti, varbūt jaunie kaut kā samulsuši, bet es domāju - pieredzējuši ārsti nekad neatteiks savam pacientam palīdzību. Ja nevar tiešā, tad kaut kā risināsim, vienalga meklēsim, caur telefonu, es nezinu, ir tak daudz visādas iespējas,” atzīst Liene, Ādažu poliklīnikas medmāsa.

 

Latvijas ģimenes ārstu asociācijas priekšsēdētāja Sarmīte Veide ReTV Ziņām teica – viņi vērsušies ministrijā, lai paustu pretenziju par šādiem noteikumiem, taču sīkāk komentēt atteicās, sakot, ka nevēlas pieliet eļļu ugunī. Tikmēr ministrs Daniels Pavļuts uz ReTV uzdoto jautājumu – ir vai nav tā, ka mediķi nedrīkst sniegt palīdzību klātienē, atbildēja izvairīgi.

 

Reklāma
Reklāma

Tagad Veselības ministrija steidz skaidrot situāciju, sniedzot plašāku skaidrojumu. “Precizējam to veidu, kādā ārstniecības iestādes var strādāt un kādā var sniegt veselības aprūpes pakalpojumus,” saka Oskars Šneiders, Veselības ministrijas pārstāvis.

No veselības ministra sacītā izriet, ka tuvākajā laikā būs ātrie antigēnu testi, ar kuru palīdzību tad vērsties pie mediķiem drīkstēs arī nevakcinētie. Kad tie būs, šobrīd nav skaidrs.