Rozentāle: omikrons, iespējams, ir Covid-19 pašiznīcināšanās process
Raidījumā Rozentāle teica: “Tas, ka zinātne var šobrīd pētīt jebkuru vīrusa paveidu, ir milzīgs ieguvums. Sars- Cov–2 Delta paveids izrādījās nelabvēlīgs, taču, pēc būtības, tas ir atbilstošs vīrusa sākotnējam variantam. Omikrona variants, pēc klīniskajām pazīmēm, kādas ir reģistrētas pacientiem Dienvidāfrikas Republikā, kur tas tika atklāts, nav ne mazāko aizdomu, ka tā varētu būt smagāka un bīstamāka slimība. Gluži otrādi.
Virusologi man ir mācījuši, ka ja vīrusam ārējā apvalkā, kur ir receptori, kas atslēdz saimnieka šūnu un tiek tajā iekšā, konkrēti – cilvēka augšējo elpceļu epitēlija šūnās, lai vairotos (tas darbojas kā atslēga – piemēram, 40 robiņus iztaisījuši, bet pietiktu jau ar 10-15 robiņiem, lai tiktu iekšā), ir saražots vairāk robiņu, nekā vajag, tas, iespējams, ir vīrusa pašiznīcināšanās process. Vīruss, protams, nezin, ka viņam pastāv pašiznīcināšanās draudi. Klīniski skatoties, omikrona gadījumā slimība notiek ar paaugstinātu temperatūru, lauž kaulus, sāp galva, līdzīgi simptomi, kā pie gripas. Tiesa gan, mēs nezinām, kā slimības gaita noritēs pacientiem, kuri ir sasnieguši, 50–60 gau vecumu, jo Dienvidāfrika runā par 25–35 gadus veciem pacientiem. Bet kopumā – omikrona gadījumā klīniskā gaita neliecina, ka mums ir lieli draudi. Tas, ka omikrons izplatīsies – protams, kā jebkura gaisa pilienu infekcija – ar cilvēka pārvietošanās ātrumu”.
Profesore TV24 raidījumā norādīja uz vēl vienu labo ziņu: šodien ir pirmā diena, kad Latvijas Infektoloģijas centra reanimācijā nav neviena Covid pacienta. Neesot garantijas, ka nebūs rīt, viņa teica. Kopumā viņa pieļauj, ka tuvāko mēnešu laikā būs vēl atsevišķi Covid-19 saslimstības uzliesmojumi, jeb pīķi, taču tāda situācija, kad Neatliekamās palīdzības dienests būs pārslogots, vaisrs neatkārtošoties, uzskata Rozentāle.