Salti satur D vitamīnu? E-cigeretes un salti piesaista jaunus smēķētājus, kuri aplami uzskata tos par mazāk kaitīgiem

Tabakas aizstājējproduktu dažādās smaržas un garšas ir tās, kas piesaista jauniešus un pat bērnus aizstājējproduktu lietošanas sākšanai. Pusaudžiem ir arī ļoti maldīgs uzskats, ka jaunie aizstājēji ir mazāk kaitīgi par tabakas izstrādājumiem, stāsta Tuberkulozes un plaušu ārstu asociācijas vadītājs Alvils Krams.
Lielākā daļa e-cigarešu satur nikotīnu, kam ir ļoti augsts atkarību risks.

FOTO: Shutterstock.com

Lielākā daļa e-cigarešu satur nikotīnu, kam ir ļoti augsts atkarību risks.

Realitātē, visas vielas, kas atrodas, piemēram, elektroniskajās cigaretēs - glicerīns, propilēnglikols, aromatizētāji un daudzi citi -, uzkarsējot, kļūst toksiski. Bīstamību palielina arī fakts, ka salīdzinoši maz ir izpētīts un izzināts par šiem aizstājējproduktiem, skaidro Krams.
 

Ārsts uzskata, ka ir nepieciešams nodrošināt pašreizējo ierobežojumu pārkāpēju uzraudzību. Ikdienā bieži esot redzams, kā tiek ignorēti dažādi "Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites" likuma ierobežojumi.
 

Kas ir salts un e-cigarete

Kāda 8. klases klases audzinātāja no Jelgavas stāsta, ka daļa pusaudžu uzskata, ka salts ir ne tikai nekaitīgs, bet pat veselīgs:  "Viņi man apgalvo, ka salti ir pilnīgi nekaitīgi. Tie satur D vitamīnu un citas vērtīgās vielas.  Nezinu, kā kur tieši viņi ir atraduši tādu informāciju, bet sarunās jauniešiem atklājas tādi brīnumi, ko viņi ir izlasījuši internetā”. 

 

Salts pašlaik modes zenītā. Tas tiek pieskaitīti e-cigaretēm. Kā tie atšķiras?

Parastās cigaretes sastāv no tabakas, kuru aizdedzina; tā gruzd, un cilvēks ieelpo dūmus, kas izdalās tabakas gruzdēšanas procesā. Kad tā sadegusi, cigarete ir galā. Līdzīgs princips ir, pīpējot pīpi un kūpinot cigārus. Proti, deg tabaka, kurā ir nikotīns, kas savukārt ir atkarību izraisoša viela. Cena par vienu šādu ierīci ir no piecarpus eiro līdz sešarpus eiro. Katra paredzēta 450 ieelpām, ko ražotāji pielīdzina vienai cigarešu paciņai ar 20 cigaretēm. Tām ir dažādas garšas. Atsevišķi veidi ir bez nikotīna, bet pārsvarā ar.

 

 

Ir jāaizliedz produktiem būt ar dažādām smaržām un garšām. Papildus ir nepieciešami augstāki akcīzes nodokļi, jo tas palīdzēšot mazināt tabakas un to aizstājēju pieejamību jauniešiem.


E-cigaretes pamatā nav tabaka, bet gan speciāls šķidrums, kura viena no galvenajām sastāvdaļām ir glicerīns un propilēnglikols. Ražotāji mēdz pievienot arī nikotīnu, lai kopētu parasto cigarešu efektu. E-cigareti uzkarsē sildelements ar bateriju. Kad cilvēks ievelk dūmu, šķidrums plūst caur karsto spirāli un iztvaiko. Tādā veidā smēķētājs ieelpo un izelpo tvaikus,  nevis dūmus. Angliski šo procesu arī dēvē par “vaping” jeb veipošana, tvaikošana. Tvaikošanas varianti mēdz būt dažādi: var iegādāties daudzkārt lietojamas ierīces, kuras pats lietotājs var uzpildīt ar šķidrumu, nomainīt vai uzlādēt baterijas, un var lietot vienreizlietojamos veipus – plastmasas, alumīnija kociņus, kuros iekšā ir noteikta e-šķidruma deva, baterija. Kad izpīpē, to izmet.

Reklāma
Reklāma

 

Lielākā daļa e-cigarešu satur nikotīnu, kam ir ļoti augsts atkarību risks, kā arī  propilēnglikolu un glicerīnu, par kuriem vēl nav izpētīts, kā tie iedarbojas uz organismu ieelpojot. Ir vairāki pētījumi, kas norāda, ka propilēnglikols un glicerīns var izraisīt respiratorās sistēmas kairinājumu un izraisīt astmu, kā arī tie ir saistīti ar psihotoksiskiem efektiem. Trešā lieta ir dažādie aromatizētāji, no kuriem par lielu daļu nemaz vēl nav izpētīts tvaicēšanas efekts. Ir vairāk nekā 15 000 aromatizētāju savienojumu, kas parasti nav aprakstīti uz produktu iepakojumiem, vēsta riadījums "Aizliegtais paņēmiens", atsaucoties uz Spānijas Biomedicīnas pētījumu institūta “Incliva” pēcdoktorantūras pētnieku Patrisu Markesu.

 

Negodīga reklāma

Kā piemēru ārsts min, ka uz elektronisko cigarešu iepakojuma bieži vien tiek reklamēta produkta garša, lai gan minētajā likumā ir norādīts, ka uz elektronisko smēķēšanas ierīču un uzpildes tvertņu iepakojuma aizliegts izvietot tādus elementus, kas atsaucas uz garšu, smaržu, jebkādiem aromatizētājiem vai citām piedevām.

Vēl viens piemērs ir, kad vairākos tirdzniecības centros tiek atklāti pārdoti tabakas aizstājējprodukti un to uzpildes tvertnes, lai gan likums pieprasa, ka tabakas aizstājējproduktu mazumtirdzniecības vietām ir jāatrodas konstruktīvi nodalītās telpās ar atsevišķu ieeju, un produktu preču zīmes nevar būt redzamas ārpus attiecīgās mazumtirdzniecības vietām.
 

Pēc profesora domām, ir arī jāturpina papildus palielināt ierobežojumus "Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites" likumā, piemēram, jāaizliedz produktiem būt ar dažādām smaržām un garšām. Papildus Krams uzskata, ka ir nepieciešami augstāki akcīzes nodokļi, jo tas palīdzēšot mazināt tabakas un to aizstājēju pieejamību jauniešiem.


Plāno izmaiņas likumdošanā

Saeimas Sabiedrības Veselības apakškomisija pagājušajā nedēļā atbalstīja Sociālo un darba lietu komisijas un Veselības ministrijas priekšlikumu par prasībām tabakas aizstājējproduktiem, lai tos varētu laist tirgū. Paredzēts noteikt, ka tabakas aizstājējproduktiem (nikotīna spilventiņiem) jābūt pildītiem speciālos iepakojumos, kuru masa nepārsniedz 20 gramus, un viena iepakojuma vienība varēs būt ne vairāk kā 20 tabakas aizstājējprodukti. Tāpat plānots noteikt, ka maksimālā nikotīna koncentrācija tabakas aizstājējproduktā nepārsniedz četrus miligramus uz gramu, ka to sastāvā nedrīkstēs būt vitamīni vai citas sastāvdaļas, kas rada iespaidu ka tabakas aizstājējprodukts būtu labvēlīgs veselībai.

 

Izmantota informācija no raidījuma “Aizliegtais paņēmiens”

Saistītie raksti