Pasaules paroļu diena. Noderīgi padomi, lai parole patiešām ir droša
Drošu paroli nereti ir grūti atcerēties, savukārt viegli iegaumējama parasti nav gana droša. Cenšoties izvairīties no paroles aizmiršanas un nepieciešamības to mainīt, cilvēki bieži to sastādīšanā izmanto personisku informāciju, taču tas savukārt ļauj hakeriem tās vieglāk uzminēt.
Šeit ir tikai daži piemēri:
- 15 % cilvēku atzīst, ka paroles iedvesmai izmanto savu mājdzīvnieku vārdus;
- 1 no 10 lietotājiem atklāj, ka vienas un tās pašas paroles izmanto vairākās vietnēs;
- 40 % lietotāju brīdī, kad tiek prasīta paroles atjaunošana, paļaujas uz viegli atminamām formulām (piemēram, Pavasaris 2022, Vasara 2022 utt.).
Nesen veiktais “Microsoft” pētījums atklāja, ka ik sekundi notiek vidēji 921 kiberuzbrukumi parolēm.
Tas nozīmē, ka vienas dienas laikā ir 79,5 miljoni šādu uzbrukumu, un pēdējā gada laikā šo gadījumu skaits ir gandrīz dubultojies.
Pasaules paroļu diena ir īstais brīdis, lai atgādinātu cilvēkiem par nepieciešamību parūpēties par drošu un netraucētu piekļuvi viņu vissvarīgākajai un privātajai informācijai.
Paradoksāli, bet visdrošākā parole šobrīd ir nekāda parole. “Microsoft” jaunākie izstrādātie risinājumi nodrošina bezparoles pierakstīšanos, ļaujot cilvēkiem atbrīvoties no parolēm savā Microsoft kontā, tā vietā drošai un ērtai autentifikācijai izmantojot lietotni Microsoft Authenticator, Windows Hello, drošības atslēgu vai verifikācijas kodus.
Taču tiem, kas vēl nav gatavi pilnībā atteikties no savām parolēm, noderēs šie paroles izveides paraugprakses ieteikumi.
Drošāka parole būs tāda, kas:
- ir vismaz 12 rakstzīmes gara (vēl labāk, ja tā ir 14 vai vairāk zīmes gara);
- satur lielo un mazo burtu, ciparu un simbolu kombināciju;
- nav vārds, ko var atrast vārdnīcā; nav personas, produkta vai organizācijas nosaukums;
- pilnīgi atšķiras no jūsu iepriekšējām parolēm;
- tiks nekavējoties mainīta, ja radušās aizdomas, ka tā ir apdraudēta.