Ievieš obligātu centralizēto dabaszinātņu eksāmenu
Iepriekš jautājums par eksāmeniem bija atlikts. Tobrīd iebilda Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), norādot, ka eksāmena ieviešanai pietrūkst pedagogu.
Šoreiz LIZDA vadītāja Inga Vanaga norādīja, ka konceptuāli eksāmenu atbalsta. Skolotājus gan satrauc, vai viņiem netiks atņemts no algas, ja skolēnu rezultāti eksāmenā nebūs tik augsti, kā tiek gaidīts. Tādēļ LIZDA aicināja lēmumā ierakstīt, ka dabaszinātņu eksāmena rezultātus nekad neņems vērā saistībā ar algām.
Nozares ministre Anita Muižniece (“Konservatīvie”) uzsvēra, ka pašlaik nav plānots ņemt vērā dabaszinātņu eksāmenus indeksu aprēķinā. Vienlaikus ministre piekāpās, ka līdz nākamā gada 1. februārim tiks izvērtēts kopā ar partneriem, vai izmaiņas vajadzīgas.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atzīmēja vēsturisko lēmumu, jo par to, ka vajadzīgs ieviest obligāto dabaszinātņu eksāmenu tiek runāts jau gadiem.
Gandarījumu paziņojumā medijiem pauda arī Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija (LETERA), norādot, ka organizācija cīnījusies par dabaszinātņu eksāmena ieviešanu.
Organizācijā skaidroja, ka lēmums nozīmē - jauniešiem, kas šoruden sāk mācīties 9. klasē, vidusskolas noslēgumā vismaz viens dabaszinātņu jomas - fizikas, ķīmijas, bioloģijas vai dabaszinātņu - eksāmens būs obligāts. Skolēni paši varēs izvēlēties, kuru no tiem kārtot un kādā līmenī.
Līdz tam, 2023./2024. un 2024./2025. mācību gados, visiem vidusskolēniem būs obligāts monitoringa darbs kāda no dabaszinātņu priekšmetiem. Monitoringa darbs ir valsts pārbaudes darbs, kura saturu un norises kārtību izstrādā un nosaka Valsts izglītības satura centrs, tā mērķis ir iegūt objektīvus datus par mācību satura apguves kvalitāti. Monitoringa darba rezultāts neietekmē izglītojamo mācību sasnieguma rezultātu, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā.
Visu rakstu lasiet www.lsm.lv.